12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

 12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Drone fotoğrafçılığı son birkaç yılda popülerlik kazandı. Fotoğraf tutkunlarına olağanüstü noktalardan fotoğraf çekme seçeneği sunmanın yanı sıra, drone fotoğrafçılığı profesyonel kullanım için daha fazla çok yönlülük sunuyor. Fotoğrafçılar artık hava fotoğrafçılığını hizmetlerine dahil edebiliyor ve böylece müşterilerine daha çeşitli seçenekler sunmalarına olanak tanıyor.

Özellikle fotoğrafçılığını kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak yeni zirvelere taşımak isteyen maceracı atıcılar için girmeye değer inanılmaz bir modern fotoğrafçılık nişi. Çarpıcı, yüksek kaliteli hava fotoğrafları elde etmek ve dronunuzun kullanımını en üst düzeye çıkarmak için işte izleyebileceğiniz birkaç drone fotoğrafçılığı ipucu.
 1. Drone tahminini kontrol edin
 2. RAW formatında çekim yapın
 3. Kompozisyon için üçte birlik ızgara yerleşimini kullanın
 4. Daha düşük bir ISO'ya bağlı kalın
 5. Otomatik Poz Basamaklamanın avantajlarından yararlanın
 6. Doğaçlamaya hazır olun
 7. Panoramik çekimlerle daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturun
 8. Her iki en boy oranını (16:9 veya 4:3) deneyin
 9. Kamera lens filtrelerini kullanın
 10. Simetriyi, desenleri ve çizgileri arayın
 11. Işıklar ve gölgelerle oynayın
 12. Bir drone "selfie" çekin

Drone kontrol edin

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Drone'nuzu fotoğraf çekimi için dışarı çıkarmadan önce yapmanız gereken ilk şey, hem kullanan kişi, dronun hem de çevredeki diğer insanların veya binaların güvenliği için önemli bilgiler veren Drone tahminini kontrol etmektir. Hangi alanların yasak olduğunu, o gün için havanın nasıl olacağını, belirli bir bölgede kaç tane GPS uydusunun aktif olduğunu ve daha fazlasını söyler.

Dışarı çıkmadan önce daima hava durumunu kontrol edin, çünkü bu, çekimlerinizi buna göre planlamanıza yardımcı olabilir.

RAW formatında çekim yapın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Dijital RAW formatında fotoğraf çekmek, görüntü işlemede size daha fazla çok yönlülük sağlar. Bu şekilde sensörden sıkıştırılmamış, kayıpsız görüntü verisi alırsınız. Korunabilen önemli miktarda ayrıntı ve çözünürlük, daha fazla parlaklık düzeyi içerir; bu, fotoğrafın doğal görünmesini sağlamadan veya daha kötüsü, düşük çözünürlüklü JPEG görüntülerde yaygın olan renk şeritleri nedeniyle posterize edilmeden daha fazla pozlama ve renk ayarlaması yapmanıza olanak tanır.

Yerleşik kameralarla birlikte gelen üst düzey dronların çoğu, görüntüler için RAW formatını destekler, ancak kameranızı değiştirmenize izin veren modüler bir dronunuz varsa, RAW'da çekim yapmanıza izin veren bir dron aldığınızdan emin olun. Inspire 2 kullanıcıları için DJI Zenmuse X5S () drone kamera harika bir seçimdir. 12 bit RAW formatında 20,8 MP görüntüler çekmenize olanak tanır ve daha yaratıcı kontrol için değiştirilebilir lens yuvasına sahiptir.

Kompozisyon için üçte birlik ızgara yerleşimini kullanın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Kompozisyon, bir görüntünün en önemli yönüdür. Çerçeve içindeki tüm görsel öğelerin düzenini, negatif ve pozitif alan arasındaki dengeyi ve hatta görüntü içindeki renklerin dengesini belirler. İstenen kompozisyonu elde etmek genellikle biraz deneme yanılma gerektirir, ancak birkaç saatlik pil ömrü olan bir kamera kullanıyorsanız bu sorun olmaz. Ancak dronlarla aynı lükse sahip değilsiniz. Çoğu dron, ortalama 25 ila 30 dakikalık uçuş süresine sahiptir, bu nedenle belirli bir sahneyi veya konuyu yakalamaya çalışıyorsanız, onu ilk seferde doğru yapmanız kesinlikle zorunludur.

Resimlerinizin düzgün bir şekilde oluşturulduğundan emin olmanıza yardımcı olmak için, resimlerinizi üçte bir ızgara yerleşimi yardımıyla çerçevelediğinizden emin olun. Drone kameraları genellikle, kullanıcıların fotoğraflarını daha doğru bir şekilde çerçevelemelerine yardımcı olmak ve böylece kompozisyonlarını geliştirmelerine yardımcı olmak için (birlikte verilen uygulamada) üçte bir ızgaraya sahiptir. Bir bindirme ızgarası kullanma seçeneğiniz varsa, bunu kullanmayı unutmayın, çünkü bu yalnızca kompozisyonunuzu ilk seferde doğru yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işlem sonrası aşamada gereksiz kırpmalardan kaçınmanıza da yardımcı olur.

Daha düşük bir ISO'ya bağlı kalın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Drone kameralarda genellikle daha küçük sensörler bulunur ve bu sensörler yüksek ISO ayarlarında iyi çalışmaz. Bu özellikle, oldukça iyi görüntüler veren ancak ISO 100'den daha yüksek bir yere ayarlandığında önemli miktarda istenmeyen gren ve kumlanma ile sonuçlanan Phantom 3 serisi için geçerlidir. Gece çekim yapmıyorsanız, yeterli aydınlatma olmamalıdır. drone fotoğrafçılığı söz konusu olduğunda bir sorundur ve yüksek ISO ayarlarının kullanılması gerekmeyecektir.

Genel olarak, mümkün olan en düşük ISO'ya bağlı kalmak isteyeceksiniz; bu, görüntünüzün düzgün şekilde pozlanmasını sağlamak için kamera ayarlarınızı manuel olarak yapmanız gerektiği anlamına gelir. Rüzgarlı veya gölgeli yerlerde çekim yaparken, daha fazla ışık almak ve temiz, keskin görüntüler için en düşük ISO'yu korumak için diyaframınızı açmayı veya daha düşük bir deklanşör hızı (saniyenin 1/6'sı yeterlidir) kullanmayı düşünün.

Otomatik Poz Basamaklamanın avantajlarından yararlanın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

DJI Phantom 3 Professional gibi bazı drone'lar () ve diğer yeni Phantom sürümleri, tek seferde yüksek dinamik aralıkla çok gerçekçi fotoğraflar çekmenize yardımcı olan bir Otomatik Pozlama Braketleme (AEB) özelliği ile birlikte gelir. Aynı fotoğrafı farklı pozlamalarda ve ayarlarda birkaç kez çekmenize olanak vererek size daha fazla çalışma seçeneği sunar. En iyi pozlama seviyelerine sahip fotoğrafı basitçe seçebilir veya hepsini tek bir fotoğrafta birleştirebilir ve her çekimin en iyi kısımlarını kullanabilirsiniz.

Bu, özellikle zamandan tasarruf etmek ve birden fazla test çekimi yapmak veya yüksek kaliteli HDR görüntüler oluşturmak zorunda kalmadan doğru pozlanmış çekimler yapmak istediğinizde kullanışlıdır.

Doğaçlamaya hazır olun

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Dikkatli bir planlamanın sizi zor ve beklenmedik çekim durumlarına hazırlayamayacağı zamanlar olacaktır. Örneğin, İHA tahminlerinin ve hava raporlarının yakından incelenmesine rağmen, acil bir durum nedeniyle hava durumu değişebilir veya bir yer aniden yasaklanabilir. Bu gibi durumlarda, sahip olduklarınızla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmelisiniz.

Resminizin havasını değiştirmek için kasvetli gökyüzünden yararlanın. İlginç gölgeleri yakalamak için beklenmedik doğrudan güneş ışığını kullanın. Yaratıcı olun ve ideal olmayan durumları beklenmedik bir fotoğraf fırsatına dönüştürün. Sonuçlar beklediğinizden daha iyi bile çıkabilir.

Panoramik çekimlerle daha yüksek çözünürlüklü görüntüler oluşturun

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Drone kameralar, nispeten düşük megapiksel sayısı nedeniyle genellikle fotoğraf çözünürlüğü açısından sınırlıdır. Bu, elbette daha pahalı, daha yüksek uç dronları içermez. Bununla birlikte, zengin görüntü ayrıntısı için daha fazla piksele sahip daha büyük görüntülere ihtiyacınız varsa, panorama tekniğini kullanabilirsiniz.

DJI Spark gibi bazı dronlar () yerleşik bir Panorama Moduna sahiptir, ancak dronunuzun kamerasında bu özellik yoksa, belirli bir sahnenin daha fazlasını yakalamak için kamerayı kaydırırken birkaç çekim yapabilir ve ardından Adobe Lightroom gibi bir düzenleme yazılımı kullanarak çekimleri birleştirebilirsiniz. tek bir yüksek kaliteli panoramik görüntü oluşturmak için. Bu teknik, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalamanıza ve önemli görüntü ayrıntılarını korumanıza ve ayrıca insansız hava araçları için yasal yükseklik sınırı nedeniyle tek bir geniş açılı çekimle çekilemeyecek bir sahnenin tamamını yakalamanıza olanak tanır.

Her iki en boy oranıyla (16:9 veya 4:3) deneme yapın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

3:2 en boy oranı dijital kameralar için en yaygın kullanılan formattır, ancak öncelikle video için kullanılan drone kameraları tipik olarak çok daha geniş 16:9 ve 4:3 formatları sunar. Bu aslında iyi bir şey, çünkü son işlemede size daha fazla seçenek sunmanın yanı sıra, farklı formatlar kullanmak, odak noktalarınız ile çerçevenin yanları arasındaki boşlukları artırarak veya azaltarak belirli bir konuya veya sahneye odaklanmayı önemli ölçüde iyileştirebilir.

Hangi biçimi kullanacağınızdan emin değilseniz, yapılacak en iyi şey, sizin ve istediğiniz görüntüler için hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için ikisini de denemektir. Her iki en-boy oranını kullanarak aynı fotoğrafı çekin, ardından elde etmek istediğiniz çekim türü için hangisinin daha iyi olduğuna karar verin.

Kamera lens filtrelerini kullanın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Geleneksel zemin fotoğrafçılığına benzer şekilde , zorlu aydınlatma koşullarında çalışırken lens filtrelerinin kullanılması çok önemlidir. Sensöre ulaşan ışığı kontrol etmenize, yansımaları veya parlamayı bastırmanıza ve hatta renkleri geliştirmenize yardımcı olurlar.

Filtreler, drone fotoğrafçılığı için sahip olunması gereken aksesuarlar listenizin başında olmayabilir , ancak aslında fotoğraflarınız için daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olmak için çok önemlidirler. Birçok filtre türü olduğunu ve her birinin belirli bir amacı olduğunu unutmayın. Drone'nuz için filtre satın almadan önce, genellikle çektiğiniz fotoğraf türlerinin yanı sıra, genellikle çekim yaptığınız günün saatini ve normalde çekim yaptığınız ortamı (örneğin yakınlarda su birikintileri varsa) not edin. faktörler, hangi filtreye ihtiyacınız olduğuna karar vermenize yardımcı olmalıdır.

Simetriyi, desenleri ve çizgileri arayın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Bir drone ile fotoğraf çekmek, diğer bakış noktalarından yaklaşıldığında görünmeyen desenleri yakalamanıza olanak tanır. Sıradan manzaraları kuşbakışı izleme fırsatından yararlanın ve resimlerinizi daha ilginç hale getirmek için benzersiz çizgiler ve desenler arayın.

Bu tür tasarım öğelerini birleştirmek, genel kompozisyonunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir ve bazı durumlarda, hedef kitlenizin fotoğrafınızı nasıl gözlemleyeceğini etkilemeye de yardımcı olabilir.

Işıklar ve gölgelerle oynayın

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Her fotoğraftaki ana unsur olarak ışık, fotoğrafınızın ruh halini, tonunu, havasını ve nihayetinde kompozisyonunu ve mesajını belirlemede büyük rol oynar. Drone ile çekim yapmak, özellikle güneş alçaldığında size ışıkları ve gölgeleri yeni ve farklı bir şekilde görme şansı verir. Yerden yükseklerden gün doğumundan sonra ve gün batımından önceki dramatik görüntüleri yakalayın ve gölgelerin sahneyi nasıl tamamen değiştirebileceğini keşfedin.

Bir drone "selfie" çekin

12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları

Günümüzün dronlarının çoğu, kullanıcıları uçaklarından en iyi şekilde yararlanmaya ve unutulmaz fotoğraflar çekmeye teşvik eden modern, kullanıcı dostu özelliklerle entegre edilmiştir. Örneğin, DJI Mavic Pro (), pilotun uçağa el veya kol hareketleriyle komuta etmesini sağlayan ve eğlenceli havada özçekimler yapmayı kolaylaştıran bir Hareket Modu ile birlikte gelir. Kullanıcılar sadece birkaç hareketle drone'a onları çerçevenin ortasına yerleştirmesini, geri sayım yapmasını ve fotoğraf çekmesini söyleyebilir.

Ustaca ve nefes kesici bir yerde yapıldığında, drone fotoğraflarında tipik olarak gördüğünüz olağan manzaralardan veya şehir manzaralarından hoş bir mola vermenizi sağlayan eğlenceli ve anlamlı çekimler oluşturabilirsiniz.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: 12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları
12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları
12 Drone Fotoğrafçılığı İpuçları
https://lh3.googleusercontent.com/-FSQYh7_-Pes/YPMEfStfhII/AAAAAAAAKfQ/-VKZ2kiIx78gEyDq5czG0BCrGIT__1DKwCLcBGAsYHQ/w640-h426/drone-1866742_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-FSQYh7_-Pes/YPMEfStfhII/AAAAAAAAKfQ/-VKZ2kiIx78gEyDq5czG0BCrGIT__1DKwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/drone-1866742_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/12-drone-fotografclg-ipuclar.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/12-drone-fotografclg-ipuclar.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy