Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

 Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Aynasız kameralar 2009'da piyasaya ilk çıktığında, popüler görüşe göre fotoğraf dünyasının şu anki kralı olan güçlü DSLR için potansiyel bir rakip haline geldiler. Ardından fotoğraf dünyasında aynasız ve DSLR'leri karşılaştıran şiddetli bir tartışma başladı. Hangisi üstün? Tartışma sürekli güncellemeyi garanti eder. Aynasız kameralar başlangıç ​​hızlarında daha iyi olmaya devam ediyor. Hem aynasız hem de DSLR kameralar, kamera teknolojisindeki en son yeniliklerle gelişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Bu kılavuzda, aynasız kameraların dslrs'ye karşı giriş ve çıkışlarını tartışacağız. Sonunda, aynasız bir dijital fotoğraf makinesinin mi yoksa bir DSLR'nin mi sizin için daha iyi olduğu konusunda iyi bir fikre sahip olmalısınız.

Aynasız fotoğraf makinesi ile DSLR arasındaki fark nedir?

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri
DSLR, dijital tek lens refleksi anlamına gelir. Bir film SLR kamerasının dijital versiyonudur, yani görüntüleri yakalamak için fotoğraf filmi yerine dijital bir görüntüleme sensörü kullanır. Işık, kamera gövdesindeki bir aynadan yansıyan ve ışığı vizöre yansıtan mercekten girer. Deklanşöre tıkladığınızda, ayna aşağı iner ve ışığı emen ve görüntüyü yakalayan dijital sensörü ortaya çıkarır.

Aynasız bir kamerada, ayna olmaması, görüntüyü vizörden izlemenin doğal bir yolu olmadığı anlamına gelir (daha fazlası için). Ancak daha basit, aerodinamik tasarım aynı zamanda önemli ölçüde daha küçük ve daha taşınabilir bir cihaz sağlar.

Aynasız ve DSLR Karşılaştırması:


İkisini tam olarak karşılaştırmak için, en önemli kamera özellikleri ve özellikleri söz konusu olduğunda nasıl farklı olduklarına bir göz atalım:

Boyut ve Ağırlık

Kameralar söz konusu olduğunda boyut ve ağırlık her zaman önemlidir. Çoğu durumda, bunları muhtemelen hareket etmenizi gerektirecek durumlarda kullanacaksınız, bu nedenle kamera ne kadar taşınabilir olursa o kadar iyi olur.

Bir DSLR üzerinde aynasız bir kameranın ana satış noktalarından biri, taşınabilirliği ve önemli ölçüde daha hafif gövde ağırlığıdır. Ancak bu her zaman iyi bir şey değildir, çünkü aynasız lenslerin çoğu DSLR lenslerle yaklaşık olarak aynı ağırlıktadır, bu nedenle çok fazla hacimli lens kullanma eğilimindeyseniz, iki kameradan daha büyük ve daha ağır olanı muhtemelen daha iyi bir seçenek olacaktır. hafif bir kamera ve ağır bir lens kombinasyonunu dengelemenin çok daha zor olacağını.

DSLR fotoğraf makineleri, bir aynaya ve gövdesine, bir beşli prizmaya ve bir ikincil otomatik odak aynasının yanı sıra otomatik odaklama sisteminin diğer parçalarına da ihtiyaç duyduklarından, aynasız emsallerinden tipik olarak daha büyük ve ağırdır.

Yine de, yalnızca 14,36 ons ağırlığındaki Canon EOS Rebel SL1 gibi bazı APS-C DSLR fotoğraf makineleri de hafif olabilir .

Fiyat

Kameralar büyük bir yatırımdır. Paranın karşılığı söz konusu olduğunda, DSLR oyunu kazanır. Sen edebilirsiniz orta düzey DSLR fotoğraf makinesi için giriş seviyesi satın uygun fiyata ve hala iyi teknik özelikleri ile özellikleri bir dizi olsun. Aynasız kameralarla, spektrumun daha ucuz ucundaki herhangi bir şey çözünürlükte, pil ömründe eksik olacak ve bir vizöre sahip olmayacak.

Bununla birlikte, daha profesyonel, spektrumun daha yüksek ucunda, DSLR ve aynasız kameralar eşit olarak eşleşir. Aynasız veya DSLR ile aynı miktarda özellik ve kabaca aynı güç ve performansı elde edersiniz ve fiyat aralığı büyük ölçüde aynı olacaktır.

Lensler

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

DSLR'ler piyasada en uzun süredir deneyimli olduklarından, aralarından seçim yapabileceğiniz daha geniş bir lens yelpazesine sahip oldukları bir gerçektir. Şimdilik, daha geniş bir lens yelpazesine sahip olmak sizin için önemliyse, bir DSLR daha iyi bir seçenektir. Ancak aynasız kameraların popülaritesi artmaya devam ederken, lens teklifleri artık yavaş yavaş yetişiyor.

Micro Four Thirds formatlı fotoğraf makinelerinde zaten Olympus ve Panasonic'ten satın alınabilen artan sayıda lens var. Aynasız fotoğraf makinesi kullanıcılarının DSLR boyutlu lens kullanmaları gerekiyorsa, üretici mağazalarından adaptörler satın alınabilir.

Ancak bunu yapmak, aynasız fotoğraf makinenizin aşağıdaki gibi bazı özelliklerini etkileyebilir:
odak noktası
Yakınlaştırma kalitesi
Yavaşlamış otomatik odaklama

Peki bu raundu kim kazandı? DSLR mi yoksa aynasız mı? Bu durumda, deneyimli kamera açıkça bir kenara sahiptir.

Pil ömrü

Aynasız burada yetersiz kalmaya devam ediyor, bu da sahada uzun mesafeler boyunca çekim yapan fotoğrafçılar için büyük bir olumsuz olabilir. Daha küçük aynasız kamera gövdeleri daha küçük pillere eşittir ve aynasız kamera sensörleri sürekli olarak aktiftir ve bu da pil ömrünü bir anda tüketebilir. Ekstra piller pahalı değildir, ancak yine de ek bir rahatsızlıktır.

Vizör

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Vizör üstünlüğü, kısmen iki sistem arasındaki kişisel tercihe bağlıdır. Bir DSLR kullanarak, vizörden gösterilen görüntü, aslında lensten gelen şeydir. DSLR içindeki ayna, görüntüyü vizöre kadar yansıtır. Aynasız sistem, tahmin edebileceğiniz gibi, çalışacak o aynaya sahip değildir, bu nedenle vizör görüntüsü elektronik olarak oluşturulur.

Bu kadar basit bir işlem olmasa da, bu aynasız vizör sistemi, görüntüyü enstantane hızı, ISO, beyaz dengesi ve diğer kamera içi ayarlar dikkate alınarak yansıtma avantajına sahiptir.

Sahada Kamera Kullanımı

Bir kameranın sahada ne kadar kolay kullanılacağını belirleyen üç faktör, boyutu, düşük ışıklı ortamlarda çekim yapabilme ve otomatik odaklama yetenekleridir. Burada DSLR'ler ve aynasızlar arasındaki fark, karışık bir çantadır.

Aynasız kameralar açıkça boyut olarak üstündür, ancak daha kompakt giriş seviyesi DSLR'ler nedeniyle bu daha az doğru hale geliyor. Hacimli lensler genellikle iki tasarım arasındaki farkları da azaltır. Yine de, mümkün olan en kompakt sistemi arıyorsanız, bahse gireceğiniz at aynasız.

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Otomatik odaklama ve düşük ışıkta çekime gelince, DSLR'ler tarihsel olarak en üst düzeyde hüküm sürdüler, ancak bu, Sony a7s gibi bazı aynasız düşük ışıklı canavarlarla değişmeye başladı. Aynasız otofokus sistemleri de büyük ölçüde gelişti, Sony A6300 gibi kameralar artık benzersiz otofokus hızlarına sahip. Bununla birlikte, DSLR'ler, spor veya vahşi yaşam fotoğrafçılığında kritik olabilecek hızlı hareket eden hedeflere otomatik odaklama için hala üstün durumda.

Görüntü kalitesi

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Hem DSLR'ler hem de aynasız kameralar, kısmen, her iki tasarım da piyasadaki en yeni ve en büyük tam çerçeve sensörleri kullanma yeteneğine sahip olduğu için harika görüntü kalitesine sahiptir. Sonuçta sensör boyutu, görüntü kalitesini belirleyen en büyük faktördür. Otomatik odaklama, düşük ışıkta çekim ve kamera çözünürlüğü gibi şeyler, nihai görüntünün ne kadar iyi olduğunu etkilerken, hiçbir kameranın diğerine üstünlüğü yoktur. Kontrollü bir ortamda eşit olarak eşleşen iki DSLR ve aynasız fotoğraf makinesi arasındaki görüntü kalitesini karşılaştıracak olursanız, hemen hemen aynı olduklarını göreceksiniz.

Yalnızca sensör boyutuna dayalı bir aynasız veya DSLR arasında karar verecekseniz, her ikisinin de Four Thirds, APS-C, 35 mm tam çerçeve ve hatta orta format (evet, orta) gibi aynı standart kamera sensörü boyutlarına sahip olduğunu unutmayın. formatlı aynasız kameralar var). APS-C sensörlü bir DSLR, aynasız bir APS-C kamera ile kabaca aynı görüntü kalitesine sahip olacaktır ve aynı şey tam çerçeve DSLR ve aynasız karşılığı için de geçerlidir.

Video kalitesi

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Video kaydı, bugünlerde her kameranın gerçekleştirebildiği bir özelliktir - ancak hepsi, bu iki farklı kameranın üretebileceği video kalitesinin ne kadar iyi olduğuna bağlı olacaktır.

Lensler söz konusu olduğunda DSLR'ler çok çeşitli seçeneklere sahip olabilir, ancak yalnızca üst düzey DSLR modelleri 4K veya Ultra HD kalitesinde videolar üretebilir. Bu nedenle, bu durumda aynasız kameralar avantajlıdır çünkü bazı uygun fiyatlı modellerle bile böyle bir kaliteyi üretme yeteneğine sahiptir.

Görüntü ve Video Oynatma

Aynasız kameralar ve DSLR'ler arasındaki farklılıklara rağmen, hala orta noktalarına sahipler. DSLR ile aynasız arasındaki bu savaşta, net bir kazananın olmadığı görüntü ve video oynatmada. Her ikisi de, kullanıcılar için yeterli olan tipik 3 inç LCD'lere sahiptir.

Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri

Olympus OM-D E-M10 II gibi diğer aynasız fotoğraf makineleri , eğimli bir arka dokunmatik ekrana sahip olduğu için hafif bir kenara sahiptir. DSLR'ler için, üst düzey modeller, fotoğraf ve video çekmek ve görüntülemek için mükemmel olan eklemli ekrana sahiptir.

Hem DSLR hem de aynasız kameralar, kullanıcıların görüntülerini bir bilgisayara veya TV ekranına HDMI çıkışı aracılığıyla izlemelerine de olanak tanır.

Aynasız Kamera Artıları

 1. Aynasız kameralar, formatı ne olursa olsun, neredeyse her zaman karşılaştırılabilir DSLR'lerden daha küçük ve daha hafiftir çünkü nispeten hantal, ağır bir ayna kutusu ve bir refleks aynayı ışık yolunun içine ve dışına hareket ettirmek için gereken mekanizmalar gerektirmezler. Sonuç olarak, daha az hareketli parçaya sahiptirler, geleneksel DSLR'lerden daha sessiz çalışırlar ve doğal olarak sarsıntıya neden olan titreşime daha az eğilimlidirler.
 2. Günümüzün en iyi aynasız kameraları, çoğu optik vizöre (OVF'ler) rakip olan parlak, %100 kapsama alanı, yüksek büyütme, göz seviyesinde izleme görüntüsü sağlayan inanılmaz derecede hızlı yenileme hızlarına (saniyede 60 kez ve üzeri) sahip yüksek çözünürlüklü EVF'leri veya OLED EVF'leri içerir. ) ve deklanşör patladığında bile anlık bulucu kararması olmadan sürekli görüntüleme sağlar.
 3. Aynasız kameralardaki EVF'ler, kullanıcıların yakalananları (pozlama düzeltmeleri ve özel ayarlarla birlikte) gerçek zamanlı olarak önizlemesine izin verme avantajına sahiptir. Bu, örneğin, çok loş ışıkta nesneleri oluşturmayı kolaylaştırır, çünkü onları daha görünür kılmak için kazanç otomatik olarak artırılır.
 4. Aynasız fotoğraf makineleri tipik olarak, hızlı, kararlı sensör üzeri aşama algılamalı AF (PDAF) ile kontrast algılamalı AF'nin (CAF) avantajlarını birleştiren Hibrit AF sistemlerini içerir ve AF performanslarını en üst seviye hariç hepsinden daha üstün bir düzeye çıkarır. - katmanlı DSLR'ler.
 5. Aynasız kameralardaki hibrit CAF/PDAF sistemlerinin diğer avantajları arasında, pozlama öncesinde ve sırasında sürekli AF ve odak takibi sağlama yeteneği, yüksek patlama hızlarında durağan görüntüler çekerken veya görünür veya işitsel olmadan temiz HD video yakalarken çok önemli bir faktör yer alır. avlanmak.”
 6. Aynasız kameralar, kamera ayarları, seviyeler, histogramlar, odak tepe noktası vb. gibi vizör bilgilerinin katmanlanmasını sağlar ve ayrıca odaklama alanının anında büyütülmüş bir görüntüsünü sağlayabilir ve EVF'de görüntülerin ve videoların oynatılmasına izin verebilir.
 7. Aynasız kameralar, kameranın optik dizisini genişletmek için basit montaj adaptörleri kullanarak mevcut “açık kaynaklı” lenslerin sorunsuz kullanımına izin verir. Olasılıklar arasında diğer lens sistemlerinden montaj lensleri, klasik telemetre lensleri ve eski veya belirsiz sistemlerden lensler bulunur.
 8. Aynasız kameraların daha kısa flanş arkası (sensöre montaj) mesafesi, daha iyi kenar ve köşe aydınlatması ve daha fazla ışık iletim verimliliği sağlayan yüksek kaliteli lensler, özellikle geniş açılar tasarlamayı kolaylaştırır.
 9. Aynasız kameralardaki Hibrit AF sistemleri, sensörün daha geniş bir alanını kaplar, çerçevenin kenarlarına ve köşelerine daha yakın AF yeteneği sağlar ve genel AF esnekliğini artırır.
 10. Aynasız kameralar, LCD veya EVF aracılığıyla sürekli Canlı Görünüm sağlar ve video çekerken AF yeteneği kaybı olmadan her iki görüntüleme sistemini kullanarak önizleme sağlar.
En iyi durumda, aynasız sistem kameraları hem DSLR'lerin hem de bas-çeklerin avantajlarını bir araya getirerek lens değiştirilebilirliği, ultra yüksek görüntü kalitesi ve daha küçük, daha hafif bir şekilde orta ve üst düzey DSLR'lerin tüm üst düzey özellik dizisini sağlar. , daha kullanışlı form faktörleri. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, MSC'lerin popülaritesi son 2 yılda önemli ölçüde arttığından, kamera üreticileri ve bağımsız lens üreticileri, lens tekliflerini büyük ölçüde genişleterek, tüketicilere sunulan yaratıcı optik seçenekleri ve bayiler için pazarlama fırsatlarını büyük ölçüde artırdı.

MSC pazarı, daha yüksek çözünürlüklü sensörler, daha fazla yanıt için gelişmiş görüntü işleme yazılımı, daha hızlı seri çekim hızları, 4K video çekimi, tam Wi-Fi bağlantısı ve GPS, çoklu - eksen gövde içi görüntü sabitleme ve yüksek çözünürlüklü eğme/dönme ve dokunmatik ekran LCD'ler ve OLED EVF'ler gibi gelişmiş görüntüleme seçenekleri. Bununla birlikte, giriş seviyesi ve orta seviye MSC'ler de bu teknolojik gelişmelerden faydalanmıştır. Sonuç, genellikle basitleştirilmiş kullanıcı arayüzleriyle ve çok rekabetçi fiyatlarla üst düzey modellerden aşağı geçiş özellikleri sunan bir dizi cazip yeni modeldir.

DSLR Artıları

 1. Katı cam beşli prizma optik vizörlere sahip orta ve üst seviye profesyonel modeller, hiçbir aynasız EVF'nin tam olarak eşleşemeyeceği parlak bir "gerçek his" izleme görüntüsü sağlar. Bunun sizin için önemli olup olmadığı elbette özneldir, ancak optik vizörlere alışmış birçok fotoğrafçı bunu kesin bir artı olarak görür.
 2. Dijital SLR'ler genellikle aynasız kameralardan daha büyüktür ve bu, ISO, pozlama telafisi, beyaz dengesi vb. gibi çeşitli kamera işlevleri için özel kontrollerin yerleştirilmesi için daha fazla alan sağlar. En iyi DSLR'lerin kontrol ergonomisi, genellikle mevcut aynasız fotoğraf makinelerine göre daha avantajlıdır. bu konuda muadilleri.
 3. Daha büyük pillerin kullanılması, daha küçük pillerden daha fazla kapasite sağlar. Çoğu profesyonel kalibreli DSLR ile, pil gücü tükenmeden tüm gün çekim yapabilirsiniz ve bu, benzer aynasız fotoğraf makineleri için her zaman doğru değildir.
 4. Büyük elleri olan fotoğrafçılar genellikle DSLR'leri tercih eder. DSLR'ler çok ergonomik bir şekle dönüşmüştür ve bazıları aynasız emsallerinden daha rahat konturludur. Bazı atıcılar, DSLR gibi daha ağır bir kameranın, bazı daha küçük, daha hafif aynasız kameralardan daha istikrarlı bir çekim platformu sağladığını düşünüyor. Yine bu özneldir ve karar kişiseldir.
 5. Bir DSLR'nin olumsuz koşulları altında dayanıklılık, güvenilirlik ve tutarlı performans rekorunu kırmak zordur. Ek olarak, DSLRS, ayna kaynaklı kamera sarsıntısının etkilerini en aza indirmek için gövde içinde veya lens üzerinde görüntü sabitleme sistemleri sunar. Bu yüzden birçok profesyonel geçiş yapmak konusunda isteksizdir.
 6. DSLR'ler, muhteşem görüntüleme performansı sunan çok sayıda profesyonel prime ve zoom lensi içeren çok iyi geliştirilmiş lens sistemleri sunar. Aynasız sistemler, önde gelen DSLR sistemleri için mevcut olan olağanüstü optik dizilerle henüz eşleşmemiş olsa da, hem kamera üreticileri hem de bağımsız lens üreticileri optik tekliflerini hızla genişlettiği ve yükselttiği için bu er ya da geç gerçekleşecektir.
Kuşkusuz hem geleneksel DSLR'ler hem de aynasız kameralar, en yüksek düzeyde görüntüleme performansına sahip son derece çok yönlü, uygulanabilir sistemlerin kalbidir. Her birinin avantajlarını sıralamanın yardımcı olacağını umsak da, seçim doğası gereği özneldir ve çoğu, şu anda sahip olduğunuz ekipmana ve yaratıcı fotoğrafçılığınızı hangi yöne çekmek istediğinize bağlıdır. Dedikleri gibi, bu size kalmış, ancak her türden mevcut kamera mahsulü harika bir performans sunuyor ve ne karar verirseniz verin hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz yok.

Aynasız vs DSLR: Hangisi daha iyi kamera?

DSLR ve aynasız kameralar, kendi güçlü ve zayıf yönleri olan iki farklı canavardır. DSLR, optik vizör sayesinde daha geniş bir değiştirilebilir lens seçeneği, daha uzun pil ömrü ve daha iyi düşük ışıkta çekim sunar. Öte yandan, aynasız kameralar daha hafiftir, daha taşınabilirdir, daha düşük modellerde bile daha iyi video kalitesi sunar ve daha yüksek deklanşör hızlarında daha fazla görüntü çekebilir.

Günümüzün aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri, dijital kamera teknolojisinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor, çünkü her ikisi de daha önce görülmemiş bir görüntü kalitesi, çarpıcı performans ve rahatlıkla üretme becerisini taşıyor. DSLR'ler bugün üstün olabilir, ancak fotoğraf teknolojisinin ilerleme hızıyla, yarının fotoğrafçılarının ne tercih edeceğini kim bilebilir.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri
Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri
Aynasız vs DSLR Kameraların Artıları ve Eksileri
https://lh3.googleusercontent.com/-JZi-2wcS9gk/YPRFAaWx19I/AAAAAAAAKu8/OP2dvUZRbRIOAOXDc6WJX51GYdYd1xtkQCLcBGAsYHQ/w640-h375/Sri-Lanka-Waterfall-960x641.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-JZi-2wcS9gk/YPRFAaWx19I/AAAAAAAAKu8/OP2dvUZRbRIOAOXDc6WJX51GYdYd1xtkQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h375/Sri-Lanka-Waterfall-960x641.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/aynasz-vs-dslr-kameralarn-artlar-ve.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/aynasz-vs-dslr-kameralarn-artlar-ve.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy