Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

 Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Artıları

  • Büyük bir değer
  • Çok çeşitli EOS aksesuarlarına giriş
  • Dahili Wi-Fi

Eksileri

  • %95 vizör
  • Ekran dokunmaya duyarlı değil
  • Sınırlı seri çekim hızı

Canon EOS 1300D nedir?

Canon'un giriş seviyesi DSLR'sinin yerini artık Canon EOS 1300D aldı , ancak yine de DSLR merdiveninin ilk basamağına çıkmak isteyenler için ikinci el bir seçenek olarak paranızın karşılığını fazlasıyla sunabilir.

APS-C boyutunda bir sensöre ve devrim niteliğinde bir şey olmasa da diğer bazı ilginç özelliklere sahiptir. 1200D'den yükseltme açısından nispeten küçüktü: ekran çözünürlüğünde bir artış, biraz daha iyi bir işlemci ve Wi-Fi ve NFC'nin eklenmesi vardı.

Düşük fiyatı nedeniyle ilk kez DSLR kullananlar için çekici olmasının yanı sıra, yedek veya seyahat kamerası olarak Canon serisindeki daha gelişmiş modellerin sahipleri için de çekici bir teklif.

Canon EOS 1300D – Tasarım ve Kullanım

Bir 1200D kullandıysanız veya gördüyseniz, 1300D'nin yapısına ve düzenine aşina olacaksınız - Canon buradaki plandan çok uzaklaşmadı.

Giriş seviyesi bir kameraya yakışır, bir DSLR için nispeten küçük, ancak kompakt bir kameradan yükseltme yapanlar için tatmin edici olacak kadar tıknaz. Tutma yeri hafif konturludur ve dokuludur, bu da elinize güzel bir şekilde oturmasına yardımcı olur.

Kameranın üstünde bir mod kadranı bulunur, bu da farklı pozlama modları arasında hızlı bir şekilde geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir. Manuel ve yarı otomatik seçeneklerin (diyafram önceliği gibi) yanı sıra bir dizi sahne ve otomatik mod da vardır; bu, DSLR fotoğrafçılığına yeni başlıyorsanız harikadır.

Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Kameranın arkasında epeyce düğme var, ancak ayarları değiştirmeyi kolaylaştırmak için tek bir yerde gruplandırılmışlar. ISO, AF türü, beyaz dengesi ve pozlama telafisi gibi bazı ayarlar için doğrudan tuşlar ve ölçüm gibi yaygın olarak kullanılan diğer bazı ayarlara erişmek için bir Q düğmesi vardır.

Diyaframı (diyafram öncelikli modda çekim yaparken) veya deklanşör hızını (enstantane öncelikli modda çekim yaparken) ayarlamak için kullandığınız deklanşöre yakın bir kaydırma kadranı bulunabilir. Manuel moddaysanız, ikisi arasında geçiş yapmak için pozlama telafisi düğmesini basılı tutarak her ikisini de kontrol etmek için kadranı kullanacaksınız.

1300D bir optik vizör içerir. Oldukça parlak ve net bir görüntü sunar, ancak sahnenin yalnızca %95'ini gösterir. Bu, giriş seviyesi DSLR'ler için oldukça normaldir, ancak kompozisyon sırasında, fark etmediğiniz bir şeyin çerçevenin kenarına girmemesine dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bu, elektronik vizörlerin optik kuzenlerine göre kesinlikle bir avantajı olduğu bir yerdir.

Wi-Fi ve NFC, bu kamera için 1200D ile karşılaştırıldığında en büyük yükseltmedir. Kullanmak için App Store'da (iPhone) veya Google Play Store'da (Android) ücretsiz olarak bulunan Canon Camera Connect Uygulamasını indirin. Bağlantı işlemi hızlı ve kolaydır ve cihazınızı kameraya bağladıktan sonra kamerayı uzaktan kontrol etmek veya sosyal medyaya yüklemek üzere kameradan fotoğraf indirmek için kullanabilirsiniz.

Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Canon EOS 1300D - Ekran

Ekran sabit, 3 inç, 920k noktalı bir paneldir – 1200D'nin 460k noktalı ekranından bir yükseltmedir. Bu, oynatma sırasında görüntülenen görüntülerin daha net ve keskin olduğu, menüler ve simgeler de daha iyi göründüğü anlamına gelir. Ekran eğik veya eklemli olsaydı iyi olurdu, ancak bu kamera bir DSLR için pazarlık zemini olduğundan (özellikle ikinci el satın alınırsa), o kadar da şaşırtıcı değil.

Vizörün yanı sıra, LCD ekranda Live View kullanarak beste yapabilirsiniz. Bu, vizörün hemen yanındaki bir düğme ile etkinleştirilir. Odağı tam olarak kontrol edebileceğiniz için makro ve natürmort nesneleri çekmek için kullanışlıdır. Ancak, kullanırken odak daha yavaş olduğu için, tüm konular için tavsiye edeceğim bir şey değil.

Canon EOS 1300D - AF ve Performans

1300D'yi kullanırken seçebileceğiniz yalnızca dokuz otomatik odak noktası vardır – DSLR standartlarına göre pek fazla değildir ve bunlar çerçevenin ortasına doğru gruplandırılmıştır. Merkez nokta daha hassas çapraz tiptir, bu nedenle düşük ışık koşullarında çekim yaparken bunu kullanmak daha iyidir. AF noktasını değiştirmek için AF noktası seçim düğmesine basın ve ihtiyacınız olan noktayı seçmek için yön tuşlarını kullanın.

AF hızları, kullandığınız merceğe göre değişir, ancak ışık iyiyse genellikle çok iyidir. Düşük ışık koşullarında, kamera odak elde etmek için ileri geri gidebilir, ancak yanlış bir odak onayının sunulması olağandışıdır.

1300D, 1200D'deki 4'e karşı Digic 4+ görüntü işlemcisini kullanır. Canon EOS M50 ve EOS R modellerinde olduğu gibi en son sürümün Digic 8'e kadar olduğunu düşündüğünüzde, günümüzde artık biraz uzun. bir seferde yalnızca altı ham dosyayla başa çıkabilir.

Bu, herhangi bir profesyonel spor fotoğrafçısının alışveriş listesinde olması muhtemel olmayan bir değer kamerasıdır, ancak 1300D'yi yedek kamera olarak almayı düşünüyorsanız, özellikle düzenli olarak aksiyon veya çekim yapıyorsanız, bu hızları hatırlamaya değer. hızlı hareket eden nesneler.

Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri

Canon EOS 1300D – Görüntü Kalitesi

Kompakt bir fotoğraf makinesinden veya akıllı telefondan atlıyorsanız, hiç şüpheniz olmasın, o zaman 1300D'nin görüntü kalitesi, yaşına rağmen etkileyici olacaktır.

Doğrudan kameradan JPEG görüntüleri, çoğu koşulda otomatik beyaz dengesi ayarı kullanıldığında doğru olan harika renkler görüntüler. Yapay aydınlatma altında, görüntüler biraz sıcaktır - bu bazı nesneler için mutlaka kötü bir şey olmasa da, tam doğruluk için belirli bir beyaz dengesi ayarına geçmeniz daha iyi olur.

Çok amaçlı ölçüm genellikle doğru pozlamalar üretmek için iyi çalışır. Ancak, bazı yüksek kontrastlı çekim senaryolarında poz telafisini biraz artırmanın daha hoş bir etki yaratmaya yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Gürültü söz konusu olduğunda, 1300D'nin sensörü makul bir performans sergiliyor. ISO 1600'de, normal baskı veya web boyutlarında çekimlere bakıldığında iyi bir genel ayrıntı izlenimi varken, çok fazla mevcut değil. Ancak, Raw dosyalarını açarsanız, kameranın makul miktarda gürültü azaltma uyguladığı açıktır. Sonuç olarak, JPEG çekimlerinde bazı ince ayrıntılar kaybolacaktır.

Böyle bir durumda, kayıp ayrıntıları geri getirmek için Raw dosyalarını kullanmak ve tercihinize göre gürültü azaltma ile dengelemek mümkün olacaktır. ISO 3200 ve ISO 6400'de görüntüler hala iyi – kesinlikle A4 veya altında kullanılabilir, ancak gerçekten çaresiz değilseniz ISO 12800'den kaçınmaya değer.

Canon EOS 1300D – Video

1300D'ye video kaydetmek için önce poz kadranını videoya ayarlamanız gerekecek - can sıkıcı bir şekilde, özel bir film düğmesi yok. Bu aynı zamanda videonun tamamen otomatik olduğu ve kameranın video ayarları üzerinde manuel kontrol sunmadığı anlamına gelir. Bu, potansiyel kameramanları hayal kırıklığına uğratacak, ancak bunun gibi değerli bir kamera için belki de şaşırtıcı değil.

Kamera Full HD video çekebilir ve bazı iyi çekimler üretebilir. Bununla birlikte, video işlevi, 1300D'yi satın almak için bir nedenden çok, bir fotoğraf makinesi olmanın bir tamamlayıcısıdır.

Canon EOS 1300D'yi satın almalı mısınız?

Yerini Canon 2000D'nin almasına rağmen , ilk DSLR'nizi arıyorsanız, 1300D potansiyel olarak iyi bir ikinci el seçeneği olmaya devam ediyor - ancak yakında çıkacak olan Nikon D3500'ü beklemeye veya Canon'a biraz daha fazla para harcamaya meyilli olsak da 200D .

Performansıyla aklınızı başınızdan alacak olağanüstü bir kamera olmasa da, yeni başlayanlar için iyi bir seçenek ve meraklılar için iyi bir yedek olan sağlam bir küçük DSLR.

2000D, 1300D'de çok büyük bir yükseltme değil, bu nedenle bütçeniz kısıtlıysa, o zaman 1300D ikisi arasında daha akıllıca bir seçim olabilir. Artık daha iyi bütçeli DSLR'ler ve Canon'un kendi EOS M50'si gibi biraz daha iyi aynasız alternatifler var .

Karar

DSLR'ye yeni başlayanlar için olası bir ikinci el seçeneği, ancak biraz daha fazlası için aynasız alternatiflerin yanı sıra daha iyi bütçe seçenekleri de mevcut

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri
Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri
Canon EOS 1300D Detaylı İnceleme ve Teknik Özellikleri
https://lh3.googleusercontent.com/-V8bjWBfo-AA/YPQECYK2LlI/AAAAAAAAKqc/Yi_XuN3zAHQzDb6nzreEi70D8ZRj39tjgCLcBGAsYHQ/w640-h361/canon-eos-1300d-1-2-920x519.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-V8bjWBfo-AA/YPQECYK2LlI/AAAAAAAAKqc/Yi_XuN3zAHQzDb6nzreEi70D8ZRj39tjgCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h361/canon-eos-1300d-1-2-920x519.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/canon-eos-1300d-detayl-inceleme-ve.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/canon-eos-1300d-detayl-inceleme-ve.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy