Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

 Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

Fotoğrafçılar için Canon mu Nikon mu? Bir fotoğrafçı Canon'una överken, bir diğeri Nikon'un daha iyi bir seçenek olduğu konusunda ısrar edecek. Peki, hangi kamera en iyisidir? Bu bir fikir meselesidir, ancak bu, bireysel kamera markalarının, onları bir fotoğraf türüne veya bir tür fotoğrafçıya diğerine daha uygun hale getirebilecek özelliklere sahip olmadığı anlamına gelmez.

Canon ile Nikon'u yan yana karşılaştırırken, sağlam görüntü kalitesi ve çok çeşitli aksesuarlar gibi pek çok benzerlik var, ancak birçok farklılık da var - bazıları ince, diğerleri, çok değil.

Canon Vs. Nikon: Sensörler

Hem Canon hem de Nikon, benzer boyutta sensörlerle çalışan kameralar sunar, ancak görüntü kalitesine yalnızca sensörün boyutundan çok daha fazlası girer. Tam da bir üretici sensör teknolojisinde bir atlayış gibi göründüğünde, diğeri onu yakalıyor.

Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

Nikon'un en yeni DSLR'lerinin çoğu, çok fazla hare veya ince çizgiler ve desenlerde bozulma olmadan optik düşük geçiş filtresini ortadan kaldırmalarına olanak tanıyan yeni bir sensör tasarımı kullanır. Lens filtresi yüzden fazla ayrıntı almak ve düşük ışıkta daha iyi biraz gerçekleştirmek için kamerayı verir ortadan kaldırarak, sensöre düşen önce geçmesine ışık için bir şey daha olduğunu. Nikon'un 2015 APS-C sensörlü fotoğraf makinelerinden hiçbiri optik düşük geçiş filtresi kullanmaz ve bir avuç dolusu profesyonel model de bunu ortadan kaldırmıştır.

Canon'un en yeni DSLR'leri ise daha çok megapiksellere odaklanmış görünüyor. Canon EOS 5DS R gibi seçenekler olsa da, Canon'un DSLR'lerinin çoğu hala optik düşük geçiş filtresi kullanıyor. En son büyük duyuruları, 50 megapiksellik tam çerçeve DSLR'ler şeklinde geliyor. Bir kamerayı yalnızca megapiksel üzerinden değerlendirmek, bir kitabı kapağına göre yargılamak gibi olsa da, EOS 5DS 8688 x 5792 çözünürlüğü yakalar, burada 36 megapiksellik Nikon D810 en fazla 7360 x 4912'yi yakalar. Daha yüksek çözünürlük, daha büyük baskılar ve daha fazlasını sağlar. görüntü kalitesini etkilemeden kırpma.

İkisi sensör teknolojisinin farklı alanlarına odaklanırken, Canon ve Nikon DSLR'lerin her ikisi de mükemmel görüntü kalitesine sahip. Ancak bu, iki farklı kamerayla çekim yaptığınızda aynı görüntüyü alacağınız anlamına gelmez. Örneğin, iki seçenek arasındaki renkler belirgin şekilde farklı olabilir. Hangisinin daha iyi renk ürettiği kişisel tercih meselesidir - sadece farklıdırlar, doğru ya da yanlış cevap yoktur.

Canon Vs. Nikon: Hız

Canon ve Nikon, otomatik odaklama hızlarında bile oldukça başarılılar, ancak seri çekim hızlarında küçük bir fark var. DSLR'lerde hız elde etmek zordur - 10 fps'lik seri çekim moduna sahip aynasız bir kamera bulmanın nadir olmadığı bir yerde, DSLR'lerin fotoğraf çekmek için hareket etmek için daha fazla donanımı vardır ve bu yüksek hızlara ulaşmak daha zordur.

Canon, daha hızlı üst düzey DSLR'lere sahip olma eğilimindedir . Canon EOS 7D Mark II (1.799 $), 10 fps'lik mükemmel bir patlama hızına ulaşarak, onu spor atıcıları için en iyi DSLR'lerden biri haline getiriyor. Nikon'un en hızlı APS-C kamerası ise 6 fps, D7200 (1.199 $) kapasitesine sahip. Gelişmiş seçeneklerde daha da ileri giden Canon'un tam çerçeve 1D X'i 14 fps'ye ulaşırken, benzer Nikon D4S'nin 11 fps'ye ulaştığı görülüyor.

Giriş seviyesi, daha bütçe dostu modeller söz konusu olduğunda ise Nikon daha fazla hız sunuyor. Nikon D7200'ün 6-7 fps'sini Canon T6S'nin 5 fps'si ile karşılaştırırken olduğu gibi, genellikle sadece bir veya iki karedir.

Canon Vs. Nikon: Genel Karşılaştırma

İki marka arasındaki performans oldukça benzer, ancak her bir kameranın çalıştırılması söz konusu olduğunda göze çarpan bazı farklılıklar var. Yeni başlayanlar için bir Canon'daki terminoloji bir Nikon'dakinden farklıdır. Örneğin, Nikon'un mod kadranındaki “S” ve Canon'daki “Tv”, deklanşör önceliği modunu gösterir. Nikon ayrıca otomatik netleme modları için daha basit bir terminoloji kullanır - Al Servo Otomatik Netleme ile Sürekli Otomatik Netlemenin ne olduğunu hatırlamak biraz daha kolaydır (ikisi de aynı şeydir).

Nikon'lar genellikle tek bir şarjla daha fazla çekim yapabildikleri için pil ömründe de genellikle önemli bir fark vardır. Örneğin, Nikon D7200, benzer fiyatlı Canon T6S'nin pil ömrünü iki katına çıkarıyor. Her modelde durum böyle değil, ancak çoğu zaman Nikon'lar daha iyi bir pil derecesine sahip.

Canon Vs. Nikon: Video Kalitesi

Canon, geleneksel olarak daha iyi video kalitesini daha önce sunmuştur. Kayıt sırasında kameranın yeniden odaklanmasını sağlayan bir hibrit otomatik odaklama sistemi geliştiren ilk kişiler onlardı. Canon, kayıt sırasında daha iyi otomatik odak takibi ile tanınır ve ayrıca video için özel olarak tasarlanmış bir dizi lense sahiptir.

İki yıl önce hangi markanın daha iyi video kalitesine sahip olduğunu yanıtlamak çok daha kolay olurdu. Birkaç model önce Nikon, video kaydederken otomatik odaklama sunmazken, en yeni DSLR'leri sürekli otomatik odaklama sunuyor. Modelleri markalar arasında tek tek karşılaştıran Nikon, eşdeğer Canon'un 30 fps'ye sahip olduğu daha akıcı hareket için 60 fps kare hızına sahip bazı kameralara bile sahip. Canon geleneksel olarak daha iyi videoyu sunar, ancak Nikon'un en son gelişmeleri onları daha da yakınlaştırdı. Bugün, bir video düzenleme kursu veya profesyonel kullanım için bir kamera seçmeyi düşünüyorsanız, her iki şirket de kullanışlı olabilir.

Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?

Canon Vs. Nikon: Seçenekler

Daha gelişmiş DSLR'ler söz konusu olduğunda, hemen hemen her Nikon'a uygun bir Canon var. Yine de durum her zaman böyle değildir. Nikon, Canon'un 10 fps hızlı EOS 7D Mark II'sine henüz bir cevap bulamadı ve Nikon, özellikle astrofotografi için tasarlanmış bir kameraya sahip, Canon'un benzer seçeneğinin daha küçük bir APS-C sensörüne sahip olduğu D810A.

Ancak giriş seviyesi seçenekler söz konusu olduğunda Canon'un seçimi Nikon'un modelleriyle pek uyuşmuyor. Daha eski Canon DSLR'ler yaklaşık 500$'a satılmaktadır, ancak mevcut modeller (Canon'un web sitesinde listelendiği gibi) yalnızca EOS 60D için gövde için 899$'dan başlamaktadır. Nikon'un D3300 modeli, yeni başlayanlar için 650$'lık bir liste fiyatıyla tam DSLR özelliği sunar ve buna bir kit lens dahildir. Canon, meraklısı Nikon D7200, T6S ile oldukça eşit fiyatlı bir model sunuyor, ancak bazı oldukça önemli farklılıklar var. D7200'de optik düşük geçiş filtresi, 51 otomatik odak noktası, 60 fps HD video, 6-7 fps seri çekim ve 1.100 çekim pil ömrü yoktur. Karşılaştırıldığında, T6S optik düşük geçiş filtresine, 19 odak noktasına, 30 fps HD videoya, 5 fps seri çekime ve yarı pil ömrüne sahiptir. Üst düzey modellerde özelliklerin yakın olduğu yerlerde,

Canon Vs. Nikon: Hangisi daha iyi?

Bir DSLR satın almak, kompakt bir fotoğraf makinesi satın almaktan biraz farklıdır çünkü lens biriktirmeye başladığınızda marka değiştirmek çok daha pahalı hale gelir. İki marka biraz farklı çalıştığından (ve farklı terminolojiyle), geçiş yapmak aynı zamanda birkaç küçük şeyi yeniden öğrenmek anlamına gelir.

Peki, o zaman hangi üretici en iyisidir? Hangi kamera markasını seçmelisiniz?

Cevap? Kazanan yok - hem Canon hem de Nikon, sağlam görüntü kalitesine sahip mükemmel kameralar sunuyor. Bir marka her seferinde daha iyi bir kamera sunsaydı, diğeri uzun zaman önce iflas ederdi.

Ancak bu, bir markanın bir kişiye veya diğerine daha uygun olmadığı anlamına gelmez. Yeni başlayanlar muhtemelen her iki sistemden de bir DSLR'den memnun kalacaklardır - ancak Nikon hala özelliklerle dolu daha uygun fiyatlı bir seçenek sunuyor ve Nikon'un terminolojisi sıfırdan başlarken anlaşılması biraz daha kolay. Spor fotoğrafçıları, her iki üreticiden de bir DSLR ile aksiyonu yakalayabilir - ancak Canon, üst düzey modellerinde daha fazla hız sunma eğilimindedir. Her ikisinde de kaliteli videolar çekilebilir - ancak Canon genellikle daha yumuşak otomatik odaklama özelliğine sahiptir ve özellikle sinema için lensler sunar.

Kamera markaları arasında seçim yaparken her kamerayı ayrı ayrı karşılaştırmak en iyisidir; Nikon'un daha iyi bir giriş seviyesi DSLR'sine sahip olabileceği yerde, Canon spor için daha iyi bir DSLR'ye sahip olabilir.

Canon ve Nikon arasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta şunlardır:

  • Bir kamerada sizin için en önemli şey nedir? Hız? Çözünürlük? Video kalitesi?
  • Üretici, mevcut deneyim seviyenize ve mevcut bütçenize göre neler sunuyor?
  • Üretici, gelecekte yükseltmek isteyebileceğiniz neler sunuyor? Muhtemelen beş yıl içinde aynı seçeneklere bakmayacaksınız, ancak şu anda bu aralıkta bir şey sunuyorlarsa, muhtemelen bu satırda güncellemeler yapmaya devam edeceklerdir.
  • Kitinize ideal olarak hangi lensleri eklemek istersiniz? Bu üretici bu lensleri sunuyor mu?
Canon mu Nikon mu? Hiçbiri kötü bir seçim değil, bu da kolay bir seçim olmadığı anlamına geliyor.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?
Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?
Canon mu? Nikon mu? Hangisi Daha iyi?
https://lh3.googleusercontent.com/-fminas-6MnI/YP6kd3JDszI/AAAAAAAAK0I/hH6AEWEYD1cLEGafH1aDNXIe8NiDZ3IIACLcBGAsYHQ/w640-h330/canon-vs-nikon.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-fminas-6MnI/YP6kd3JDszI/AAAAAAAAK0I/hH6AEWEYD1cLEGafH1aDNXIe8NiDZ3IIACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h330/canon-vs-nikon.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/canon-mu-nikon-mu-hangisi-daha-iyi.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/canon-mu-nikon-mu-hangisi-daha-iyi.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy