Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Yaz, çiçek fotoğrafçılığını denemek için en iyi mevsimdir. Bahçenizden veya balkonunuzdan en yakın çiçekçi dükkanına, parka veya botanik bahçesine kadar her yerde çiçek bulabilirsiniz. Yine de harika bir konuya sahip olmak, iyi bir fotoğrafı garanti etmez. İşte çiçek fotoğraflarınızı geliştirmek için temel ipuçları.

1. Çiçeği Kompozisyonun Odak Noktası Yapın

Çiçeklerin fotoğraflarını çektiğinizde, onların öne çıkmasını ve fotoğraflarınızın ana karakteri olmasını istersiniz. Ancak bu, çiçekleri çerçevenin ortasına yerleştirmek anlamına gelmez. Bu bazen işe yarasa da, birçok durumda çiçekleri kompozisyon kurallarına göre yerleştirmenin göze daha hoş geldiğini göreceksiniz. Örneğin, çiçekleri üçte bir kuralına göre yerleştirebilir ve yaprakların, gözü erciye doğru çeken öncü çizgiler gibi hareket etmesine izin verebilirsiniz.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Çiçekleri kompozisyonun odak noktası yapmanın bir başka yolu da sığ bir alan derinliği kullanarak dağınık bir arka planı gizlemektir. Bunu yapmak için geniş bir diyafram açıklığına (küçük bir f sayısı), küçük bir kamera özne mesafesine veya telefoto lenslere ihtiyacınız vardır. Berrak bir çiçeğe ve bulanık bir arka plana sahip olarak çiçeğin öne çıkmasını sağlarsınız. Bu, çiçeğin merkezde olmasını sağlar.

İyi bir tavsiye, konuyu fotoğraflanacak bir şey olarak seçtikten sonra unutmaktır. Onun bir çiçek olduğunu unut. Bunun yerine onu çizgiler, ışık, renkler ve şekil olarak görmeye çalışın. Farklı açıları ve bakış açılarını deneyerek vizör içinde mümkün olduğunca görsel olarak hoş bir şekilde düzenlemenizi sağlayacak öğeler olarak görün.

2. Konunuza Yaklaşın

Yeni başlayanların çoğu , kamerayı göz seviyenizde tutarak ayakta duran çiçekleri yakalar. Ancak, kamerayı çiçeğin seviyesine getirmeniz ve dünyaya bakış açısını göstermeniz gerekiyor. Kaburgalarını, polenlerini ve dokularını görebilmek için öznenize çok yaklaşın. Çiçeğin tamamını çerçeveleyememeniz önemli değil. Ayrıntılara odaklanın ve yaprakları, sapı veya havaneli çerçeveleyin.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Konunuzdan daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, makro fotoğrafçılığı deneyin . Birçok çiçek küçücüktür ve ayrıntılarını ancak çok kısa bir mesafeden yakalayabilirsiniz. 1:1 büyütme oranı elde etmek için Sigma 105mm veya Nikon NIKKOR Z MC 105 mm gibi bir makro objektife ihtiyacınız olacak . Makro fotoğrafçılık, dünyanın görünmeyen kısımlarını ortaya çıkarmanıza ve olağanüstü kompozisyonlar oluşturmanıza yardımcı olur.

3. Kompozisyonunuzda Renkleri Tercih Edin

Renk, çiçeklerin vazgeçilmez bir özelliğidir ve kompozisyonlarınızda özel bir yeri olmalıdır. Size yardımcı olabilecek tam bir renk teorisi var. Örneğin, arka plan olarak tamamlayıcı bir renk seçerek bir rengi vurgulayabilirsiniz. Çerçeveyi benzer renklerle doldurarak daha rüya gibi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Bir çiçeğin rengini veya doğal arka planı değiştiremeseniz de kameranın konumunu değiştirebilirsiniz. Bir çiçeği aşağıdan çekerseniz, arka plan gökyüzünü yapar. Bir çiçeği yukarıdan çekerseniz, zemini arka plan yapar. Bazı çiçek fotoğrafçıları, doğal bir arka plan kullanmaktan memnun değil. Bunun yerine, tercih ettikleri arka planı seçebilmeleri için kendi degrade arka plan kartlarını taşırlar.

4. Çiçek Fotoğrafçılığınızla Bir Hikaye Anlatmaya Çalışın

Hikaye anlatıcılığını unutma. Fotoğraflarınıza yeni bir boyut katacak. Bir çiçek kendi başına güzel olsa da, bağlam içinde daha güzeldir. Bu nedenle, bazen çevresini yakalamaya değer. Çevre, bir zaman bileşeni (mevsim veya günün saati), konum (orman veya çayırlar) veya soyut anlam (doğanın somutu aşması veya ortaya çıkan yaşam) ekler.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Örneğin, çiçek ve arı arasındaki ilişki, yukarıdaki fotoğrafı sadece çiçekten daha fazlası hakkında yapıyor. Şimdi, karşı konulmaz renkleri aracılığıyla polen yaymasına yardımcı olmak için böcekleri cezbeden bir ekosistemdeki rolüyle ilgili. Hikayeyi ve yorumları açar. Çiçek fotoğrafçılığının sınırlarının dışına çıkmaktan korkmayın ve bunu hayvan ya da böcek fotoğrafçılığı ile birleştirin. Çiçekleri daha da çok takdir etmenizi sağlayabilir.

Çerçeveyi genişleterek ve çevreyi dahil ederek daha heyecan verici ve çeşitli kompozisyonlar yaratırsınız. Çiçekler, çerçeveyi gerçeküstü şekiller ve yan yana yerleştirmelerle kolayca doldurabilen simetriler ve desenler sağlar. Yeterli negatif alanı koruduğunuzdan ve kompozisyonunuzu dağıtmadığınızdan emin olun. Ayrıca, çiçeklerin hala ana karakterler olduğundan ve manzarada kaybolmadığından emin olun. Diğer bir deyişle, çevreyi yakalayın ama ana konudan fazla uzaklaşmayın.

5. Çiçek Fotoğrafçılığı için Flaşın Ne Zaman ve Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Dış mekan çiçek fotoğrafçılığı için flaş kullanmak size daha fazla özgürlük verebilir ve zor durumlarda size yardımcı olabilir. Açık havada fotoğraf çekmek, otomatik olarak iyi doğal ışık koşulları anlamına gelmez. Fotoğrafını çektiğiniz çiçekler gölgede, çalıların altında veya ağaçların içinde olabilir. Flaş, güneşli günlerde aydınlatmayı iyileştirmenize ve gölgeleri aydınlatmanıza da yardımcı olabilir.

Flaş sahneyi aydınlatır ve ISO değerlerinden ödün vermeden nesneyi ve küçük diyaframları dondurmanıza olanak tanır. Ayrıca, özellikle harici bir flaş ünitesi veya özel bir makro flaş sistemi kullanıyorsanız, ışığın yönünü ve yoğunluğunu değiştirmenize olanak tanır .

Flaş yoğunluğunu azaltmak ve çiçeği yandan aydınlatmak, doğal görünümlü ortam ışığı üretir. Bu sayede doğal ışığı flaşla birleştirebilir, renkleri ve detayları etkilemeden sahnedeki ışık miktarını artırabilirsiniz.

Aksine, çiçeğin tam flaş gücü ve düşük bir ISO ile doğrudan aydınlatılması, doğal ışığın üstesinden gelecek ve siyah bir arka plan üretecektir.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Çiçek fotoğrafçılığında flaş kullanarak doğal görünen bir sonuç elde etmek için şunları yapıyorum :
  • Flaştan gelen ışığı yumuşatmak için flaş kafalarının önüne bir difüzör ekliyorum
  • Arka plan için yeterli ortam ışığını elde etmek için kamera ayarlarımı f/8-f/11 ve ISO 400 olarak ayarladım. Bir flaştan gelen ışık oldukça hızlı bir şekilde düşer, bu nedenle ISO 400 genellikle arka planınızın zifiri kararmamasını sağlar.
  • Deklanşör hızı için, 1/200-1/250s olan kameranın flaş senkronizasyon hızına ayarladım.
Genellikle çiçeklere çok yaklaştığınız için, flaşın ana konunuzu aşırı pozlamasını istemezsiniz, bu nedenle flaşın yoğunluğunu sınırlamak iyi bir fikirdir. Makro flaş sistemiyle çekim yaparken yukarıdaki ayarlarla 1/64 veya 1/32'lik bir flaş çıkışı genellikle yeterlidir.

Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu

Çiçek fotoğrafçılığı çok ödüllendirici bir türdür. Fotoğrafçı ve konu arasında güçlü bir bağ oluşturur. Zamanla, en iyi çiçekleri, çiçek açan mevsimleri ve davranışları nerede ve ne zaman bulacağınızı öğreneceksiniz. Doğanın sonsuz harikalarını takdir edeceksiniz. Ayrıca, yeni konular ve ilham kaynağınız asla tükenmeyecek.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
Daha İyi Çiçek Fotoğrafçılığı İçin 5 İpucu
https://lh3.googleusercontent.com/-kka7lLcdBXM/YPMUym1yorI/AAAAAAAAKiE/QZYia4tLM5otaLkdiJ2MeijOXCw0fy_CACLcBGAsYHQ/w640-h373/Bee-on-chives-800x465.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-kka7lLcdBXM/YPMUym1yorI/AAAAAAAAKiE/QZYia4tLM5otaLkdiJ2MeijOXCw0fy_CACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h373/Bee-on-chives-800x465.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/daha-iyi-cicek-fotografclg-icin-5-ipucu.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/daha-iyi-cicek-fotografclg-icin-5-ipucu.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy