Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

 Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fotoğrafta pozlamayı kontrol etmek için dijital kamera modlarını iyi anlamak çok önemlidir. İster başlangıç ​​seviyesinde olun, ister ileri seviyede amatör olun, her kamera modunun ne yaptığını ve ne zaman, hangi şartlar altında kullanılması gerektiğini bilmelisiniz.

İçindekiler

 • Dijital Kamera Modları nelerdir?
 • Kamera Modu Türleri
 • Program Modu
 • Deklanşör Öncelikli Mod
 • Diyafram Öncelikli Mod
 • Manuel Mod
 • Kamera Modunu Nereden Ayarlayabilirim?
 • Peki ya ISO?
 • Peki Diğer Kamera Modları?
 • Dijital Kamera Modları nelerdir?
Dijital Kamera Modları, fotoğrafçıların, özellikle Deklanşör Hızı , Diyafram ve ISO olmak üzere bir pozlama parametrelerini kontrol etmesine olanak tanır . Bazı modlar kamera pozlamasını tamamen otomatikleştirebilse de, fotoğrafçının pozlamanın bazı veya tüm parametrelerini manuel olarak kontrol etmesine izin veren başka modlar da vardır.

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Eski günlerde kamera modu diye bir şey yoktu - her şey manueldi. Fotoğrafçılar diyaframı, deklanşör hızını manuel olarak ayarlamak ve kameraları için doğru film türünü seçmek zorundaydı. Işığın yoğunluğunu ve miktarını değerlendirmek için, ışığı ölçen ve daha sonra kameralarında kullanacakları pozlama bilgilerini sağlayan özel ışık ölçüm cihazları taşıyorlardı. 1938'de Kodak, entegre ışık ölçerli bir film kamerayı piyasaya sürdü ve 1962'de “Topcon” adlı bir Japon şirketi, objektiften kameraya gelen ışığı ölçen ilk SLR kamerayı piyasaya sürdü. Bunun anlamı, fotoğrafçıların artık yanlarında özel ışık ölçer taşımalarına gerek olmadığıydı - kamera onlar için yapacaktı. Kameralarda yeni “Otomatik” kamera modları görünmeye başladı,

Günümüzde çoğu dijital kamera, farklı durumlarda kullanılabilecek çeşitli kamera modlarına sahiptir. Çoğu bas ve çek kamera basitlik adına otomatik modlara odaklanırken, daha gelişmiş kameralar hem otomatik hem de manuel pozlama kontrolüne izin veren modlara sahiptir.

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kamera Modu Türleri

Günümüzde çoğu dijital kamerada bulunabilen dört ana kamera modu türü şunlardır:
 • Program (P)
 • Deklanşör Önceliği (Tv) veya (S)
 • Diyafram Önceliği (Av) veya (A)
 • Manuel (M)

Program Modu

“Program” modunda, kamera lensten geçen ışık miktarına bağlı olarak sizin için Diyafram ve Deklanşör Hızını otomatik olarak seçer. Bu, yalnızca hızlı bir şekilde fotoğraf çekmeniz gerektiğinde "bak ve çek" anları için kullanmak istediğiniz moddur. Kamera, ışığın yoğunluğuna bağlı olarak ikisini artırıp azaltarak diyafram ve deklanşör hızı arasında denge kurmaya çalışacaktır. Fotoğraf makinesini parlak bir alana doğrultursanız, deklanşör hızını oldukça hızlı tutarken diyafram açıklığı otomatik olarak daha büyük bir sayıya çıkar. Makul bir deklanşör hızını korumak için kamerayı daha karanlık bir alana yöneltmek, diyaframı daha düşük bir sayıya düşürür. Yeterli ışık yoksa, lens açıklığı en düşük sayıda (maksimum açıklık) kalır,

Şahsen bu modu asla kullanmam çünkü bu bana pozlama üzerinde fazla kontrol sağlamaz. Kontrol kadranını hareket ettirerek kamera tarafından tahmin edilen deklanşör hızını ve diyaframı geçersiz kılmanın bir yolu vardır (Nikon fotoğraf makinelerinde bu, kameranın arkasındaki kadrandır). Kontrol kadranını sola doğru çevirirseniz, kamera deklanşör hızını azaltacak ve diyaframı artıracaktır. Kadranı sağa çevirirseniz, kamera deklanşör hızını artıracak ve diyaframı azaltacaktır. Temel olarak, dondurma işlemi için daha hızlı bir deklanşör hızı elde etmeniz gerekiyorsa, kadranı sağa, geniş bir alan derinliği elde etmeniz gerekiyorsa , kadranı sola çevirirsiniz.

Deklanşör Öncelikli Mod

“Deklanşör Önceliği” modunda, kameranın obtüratör hızını manuel olarak ayarlarsınız ve kamera, lensten geçen ışık miktarına bağlı olarak sizin için doğru diyaframı otomatik olarak seçer. Bu mod, hareketin dondurulması veya kasıtlı olarak bulanıklaştırılması gerektiğinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çok fazla ışık varsa, kamera mercek açıklığını daha yüksek bir sayıya yükseltecek ve bu da mercekten geçen ışık miktarını azaltacaktır. Yeterli ışık yoksa, kamera açıklığı en düşük sayıya düşürür, böylece mercekten daha fazla ışık geçer. Bu nedenle, Deklanşör Önceliği modunda, enstantane hızı aynı kalır (ayarladığınız değer), diyafram ise ışık miktarına bağlı olarak otomatik olarak artar ve azalır. Ayrıca, konu izolasyonu üzerinde herhangi bir kontrol yoktur,

Bu modu da kullanmamaya çalışıyorum çünkü aşırı pozlanmış veya az pozlanmış bir görüntü alma riski var. Neden? Çünkü ortam ışığının miktarı yeterli değilse ve deklanşör hızını gerçekten yüksek bir sayıya ayarlarsam, pozum lensimin diyafram açıklığı/hızı ile sınırlı olacaktır. Örneğin, lensimin maksimum diyafram açıklığı f/4.0 ise, kamera f/4.0'dan daha düşük bir diyafram kullanamayacak ve yine de manuel olarak ayarladığım yüksek enstantane hızında çekim yapacak. Sonuç, az pozlanmış bir görüntü olacaktır. Aynı zamanda, bol ışık varken çok yavaş bir deklanşör hızı kullanırsam, görüntü aşırı pozlanacak ve patlayacaktır.

Diyafram Öncelikli Mod

“Diyafram Önceliği” modunda, objektif açıklığını manuel olarak ayarlarsınız, kamera ise görüntüyü doğru şekilde pozlamak için doğru deklanşör hızını otomatik olarak seçer. Nesne izolasyonu üzerinde tam kontrole sahipsiniz ve alan derinliğiyle oynayabilirsiniz, çünkü lens açıklığını artırabilir veya azaltabilir ve kameranın doğru deklanşör hızını ölçmek için matematiği yapmasına izin verebilirsiniz. Çok fazla ışık varsa, kamera deklanşör hızını otomatik olarak artıracak, düşük ışıklı bir ortamdaysanız, kamera deklanşör hızını azaltacaktır. Fazla pozlanmış veya az pozlanmış bir görüntüye sahip olma riski neredeyse yoktur, çünkü deklanşör hızı 30 saniyeye kadar düşebilir ve saniyenin 1/4000-1/8000'i kadar hızlı olabilir (kameraya bağlı olarak). çoğu aydınlatma durumu için yeterlidir.

Bu, zamanın %95'ini kullandığım mod çünkü alan derinliği üzerinde tam kontrole sahibim ve normal şartlar altında görüntünün düzgün bir şekilde pozlanacağını biliyorum. Çoğu modern kameradaki ölçüm sistemleri çok iyi çalışıyor ve kameranın benim için deklanşör hızını hesaplamasına ve kontrol etmesine izin verdim.

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Manuel Mod

Adından da anlaşılacağı gibi, “Manuel” mod, Diyafram ve Deklanşör Hızının tam manuel kontrolü anlamına gelir. Bu modda, hem diyaframı hem de deklanşör hızını istediğiniz herhangi bir değere manuel olarak ayarlayabilirsiniz – kamera, pozlama kontrollerini tamamen devralmanıza olanak tanır. Bu mod genellikle, aşırı aydınlatma koşullarında kameranın doğru pozlamayı bulmakta zorlandığı durumlarda kullanılır. Örneğin, çok parlak bir alana sahip bir sahneyi fotoğraflıyorsanız, kamera pozlamayı yanlış tahmin edebilir ve görüntünün geri kalanını aşırı veya az pozlayabilir. Bu durumlarda, kameranızı manuel moda ayarlayabilir, ardından daha karanlık ve daha parlak alanlardaki ışık miktarını değerlendirebilir ve kendi ayarlarınızla pozlamayı geçersiz kılabilirsiniz. Manuel mod, tutarlılık için de yararlıdır, hem deklanşör hızının hem de diyaframın birden fazla pozlamada aynı kaldığından emin olmanız gerekiyorsa. Örneğin, bir panoramayı düzgün bir şekilde dikmek için, bir araya getirmeye çalıştığınız tüm çekimlerin aynı enstantane hızına ve diyaframa sahip olması gerekir. Aksi takdirde, bazı görüntüler daha koyu, diğerleri daha açık olacaktır. Manuel modda deklanşör hızını ve diyaframı seçtiğiniz değerlere ayarladığınızda, resimlerinizin tümü tutarlı pozlara sahip olacaktır.

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bu modu yalnızca olağanüstü durumlarda, panorama çekerken veya kamera üzerinde veya kamera dışında flaş kullanırken kullanıyorum.

Kamera Modunu Nereden Ayarlayabilirim?

Fotoğraf makinesi mod kadranı tipik olarak tüm giriş seviyesi ve yarı profesyonel fotoğraf makinelerinde açıkça görülebilir - bu, Nikon DSLR'lerde "P", "S", "A" ve "M" olarak listelenen modlara sahip büyük, döndürülebilir bir dairedir ve Canon DSLR'lerde "P", "Tv", "Av" ve "M". İşte Nikon D5000 DSLR'deki mod kadranının bir resmi (kırmızı daire ile vurgulanmıştır):

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?
Ve Canon 50D:

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?
Profesyonel kameralarda mod kadranı aynı görünmeyebilir. Nikon D300s fotoğraf makinesinin sağ üst tarafında küçük bir “Mod” düğmesinin bulunduğu resme bir göz atın:

Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Peki ya ISO?

Çoğu DSLR fotoğraf makinesinde, yukarıdaki kamera modlarında ISO otomatik olarak değişmez, bu nedenle manuel olarak ayarlamanız gerekir. ISO'yu her zaman manuel olarak ayarlamak istemiyorsanız ve kameranızda “ Otomatik ISO ” özelliği varsa, etkinleştirin, ardından maksimum ISO'yu “800-1600” ve minimum deklanşör hızınızı 1/200 gibi bir değere ayarlayın. bir saniye. Çok fazla parazit fark ederseniz, maksimum ISO'nuzu daha düşük bir sayıyla değiştirin. "Otomatik ISO" özelliğiniz yoksa, ISO'nuzu en düşük ISO numarasına ayarlayın ve düşük ışık koşullarında artırın.

Peki Diğer Kamera Modları?

Giriş seviyesi ve yarı profesyonel kameraların çoğunda, kameraya bağlı olarak “Portre”, “Manzara”, “Makro”, “Spor” ve “Gece” gibi başka modlar bulunur (profesyonel kameralarda bu modlar YOKTUR). Üç nedenden dolayı bu modların hiçbirinden geçmeyeceğim:
 1. Bunlar sadece yukarıdaki dört modun ve bazı kameraya özel ayarların bir kombinasyonudur.
 2. Farklı kameraların farklı özel modları vardır ve bunların hiçbirine alışmamalısınız. Farklı bir kamera markasına geçerseniz veya profesyonel bir kamera alırsanız, belirli bir özel moda çok fazla güvendiğiniz için kaybolabilirsiniz.
 3. Bu özel modların hepsi kötü :) Bunları kullanmayı bırakın ve bu makalede açıklanan dört ana kamera modunu öğrenin.
Herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen yorumlarınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne gönderin.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?
Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?
Dijital Kamera Modları Nedir ve Nasıl Çalışır?
https://lh3.googleusercontent.com/-CI5GGbnRMEs/YPG167Gt46I/AAAAAAAAKQs/g9SjtqE8EV43VphOwCm_LwdK7Or_DkrgACLcBGAsYHQ/w640-h453/camera-4123304_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-CI5GGbnRMEs/YPG167Gt46I/AAAAAAAAKQs/g9SjtqE8EV43VphOwCm_LwdK7Or_DkrgACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h453/camera-4123304_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/dijital-kamera-modlar-nedir-ve-nasl.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/dijital-kamera-modlar-nedir-ve-nasl.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy