Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

 Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

Hava görüntüleri, konsept ilk ortaya çıktığından beri mütevazı bütçeli yapımlardan kaçınan bir şey. Daha küçük kameralar, ucuz radyo kontrol teknolojisi ve şimdi dronların kitlesel olarak benimsenmesi, büyük hava görüntüleri ve drone fotoğrafçılığı olasılığını neredeyse tüm kameramanların erişebileceği bir yere getirdi. Ancak sinematik çekimler yapmak zor çünkü drone ile çekim yapmak göründüğü kadar kolay değil. Ancak drone çekimleri, bir hikayeyi daha fazla anlatmaya yardımcı olmak için özel görsel öğeler eklediklerinden sinematografinin önemli bir parçasıdır .

Yani, kendinize bir drone aldınız, harika şeyler bekliyordunuz, ama sonunda ev filmlerine benziyor mu? Aşağıdaki ilkeleri aklınızda bulundurun ve çok yakında çarpıcı, pürüzsüz ve sinematik çekimler elde edecek ve bir drone ustası olarak taçlandırılacaksınız.

Çekim planlama

Uçan dronlar ve dron fotoğrafçılığı ile uğraşmaya başlamadan önce, sertifikalı olduğunuzdan emin olun. 2016 yazındaki FAA Part 107 kararı sayesinde, sertifikalı bir drone pilotu olduktan sonra ticari amaçlarla drone uçurmak yasal olarak yapılabilir. Bundan önce, FAA'nın ana endişesi, kalabalıkların yakınında, otoyollar üzerinde drone uçurmaktı. , petrol mavnalarına ve hatta havaalanlarına yakın iniş.

Bu faktörleri göz önünde bulundurun ve çekiminizi güvenli olacak şekilde planlayın. Bu çok rotorlu dronların esasen uçan çim biçme makineleri olduğunu unutmayın. Kalabalığın üzerinden uçmayın, yakındaki herkesin tehlikelerin farkında olduğundan emin olun ve gerekli olmayan personeli atıştan uzak tutun. Tek gereken bir motor arızası, bir pervanenin uçması veya bir kılavuz arızası ve etrafta uçuşan sahte bir karıştırıcınız var.

Bir çekimi iptal etmekten korkmayın. Rüzgar senin arkadaşın değil. Dışarısı çok rüzgarlıysa, çekimi erteleyin. Drone'nuz yüksek rüzgar ortamında hayatta kalsa bile, çekimleriniz istediğiniz gibi olmayabilir. Öncelikleriniz herkesin güvende olduğundan, ekipmanınızın hayatta kaldığından ve harika, istikrarlı, sinematik görüntüler elde ettiğinizden emin olmak… değil mi?

Son olarak, ister yönetici ister müşteri olsun, sorumlu kişiyle ayrıntılı olarak konuşun. Akıllarında ne olduğunu bildiğinizden emin olun. Sesinizi yükseltin ve güvenlik sorunlarıyla ilgili endişelerinizi dile getirmekten çekinmeyin. Eğer yönetmenseniz, kendinize şu soruları sorun. Uçuş ortamı hakkında bir fikir edinmek için Google Earth gibi bir şey kullanarak çekimleri inceleyin. Mümkünse alanı kontrol edin ve tüm ağaçları, elektrik kablolarını ve engelleri haritalayın. O zaman git antrenman yap! Drone'nuzun tüm yeteneklerine ve sınırlamalarına aşina olduğunuzdan emin olun. Tipik kamera hareketlerini uygulayın ve dronunuzun akıllı çekimlerine aşina olun; bunlar kullanışlı olabilir ve hatta size zaman kazandırabilir.

Ekipman seçimi

Drone fotoğrafçılığında ustalaşmak ve bu harika sinematik çekimleri elde etmek için uygun ekipmanı kullanmalısınız. Dev bir drone ile büyük bir iç mekan çekimi yapamazsınız ve bir mini drone ile iyi bir yüksek irtifa çekimi bekleyemezsiniz, ancak bir DJI Mavic bir nevi tatlı bir noktada - her ikisi de oldukça iyi. Ekipmanınızı seçerken aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

Drone: Her drone'nun artıları ve eksileri vardır. Mavic Mini, iç mekan çekimleri için mükemmeldir. Hafiftir ve hem dronun kendisine hem de dokunduğu herhangi bir eşyaya zarar gelmesini önlemek için destek korumalarına sahiptir. Mini, ek güvenlik sağlamak için engellerden kaçınma sensörleriyle donatılmış olarak bile gelebilir. Ancak Mavic Mini serisi daha sınırlı bir menzile sahip ve kuvvetli rüzgarlarda iyi dayanmıyor.

Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

DJI Mavic Hava sırası Minis üzerinde bir kesim olduğunu. Harika bir fiyata inanılmaz dronlardır ve hem iç hem de dış mekanlarda harika çekimler yapabilirler. Diziliş, hem sinematik hem de güvenlik özellikleri olan dronlara birçok yeni özellik getirdi. Yeni güvenlik özelliklerinden biri, yakındaki insanlı uçakların drone pilotunu uyaran DJI AirSense.

Mavic Hava dronlar çok yetenekli, ama onlar ile üretime gösterilmesini çok etkileyici değildir ve hala oldukça küçük ve rüzgarın çok kuvvetli gusts insafına olabilir.

Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?

Mavic Pro / Zum Mavic hava serisinde bir adım ve biraz daha fazla stabilite ve profesyonellik içerir. Bir adım yukarı Mavic Pro serisinde böyle hızlı ve daha iyi önceki modellere göre kat kat büyük olan Inspire serisi gibi uçağı profesyonel katman için bir adımdır. Inspire, üç operatöre kadar dahil olmak üzere çok daha üstün film çekme özelliklerine sahiptir: pilot, yalpalama operatörü ve odak çekici. Değiştirilebilir kameralar ve lenslerin yanı sıra çok daha yüksek kaliteli kayıt formatları da vardır. Büyük bir multi-helikopter harikadır, ancak yakın mesafede iyi şanslar. Drone'nuzu akıllıca seçin ve sahip olduğunuz drone sayısı ile sınırlıysanız, çekimlerinizi neyle çalışabileceğinize uygun olarak seçin.

Video kamera

Drone fotoğrafçılığınızın sinematik görünmesi için drone'unuzda doğru video kameraya ihtiyacınız var. Bugünlerde çoğu dron, yetenekli entegre video kamera sistemleriyle iyi bir şekilde donatılmıştır. Aslında hangi drone'u kullanacağınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken temel özellikler drone'un video yetenekleri olmalıdır. Bir Inspire'dan daha azı, entegre kamera sistemi ve yetenekleri veya sınırlamaları ile hemen hemen sıkışıp kaldığınız anlamına gelir.

Belki de nesnenizi daha uzaklardan çekmeniz gerekiyor, Mavic Zoom serisi, çok daha uzaklardan çekim yapmanızı sağlayan bir telefoto zoom lensi içeriyor. Yakınlaştırma aynı zamanda paralaks efektinin destansını artırarak daha da sinematik bir his yaratır. Mavic serisinin daha yeni modelleri ve daha yüksek bütçeli dronlar, güçlü konu izleme yetenekleriyle donatılmıştır. Bu, pilotların işlerinin sinematik yönlerine daha fazla odaklanmalarını sağlayan operasyonel gereksinimlerin bir kısmını ortadan kaldırır.

Drone'lar son yıllarda çok yol kat etti ve gimbal sistemlerinde kayda değer bir gelişme oldu. Günümüzde, 450 dolarlık bir Mini 2'den bir Inspire'a kadar her şey, büyük ölçüde gimbal ve stabilizasyon teknolojisindeki gelişmelere kadar, tereyağlı pürüzsüz sinematik çekimler yapabilir. Hangi video kameranın kullanılacağını seçme konusundaki bazı tarihsel komplikasyonlar ve endişeler denklemden çıkarılmış olsa da, doğru drone'u seçmek - ve bu nedenle entegre kamera sistemi, proje(ler)iniz için hala son derece önemli bir seçim olmaya devam ediyor.

Pilotaj

En iyi drone fotoğrafçılığı için pürüzsüz ve yavaş olun. Bunlar sürekli kafanızda hareket etmesi gereken kelimelerdir. Büyük dramatik ve hızlı hareketler, kullanılamaz görüntüler, olası çökmeler ve mide bulandırıcı bir izleme deneyimi ile sonuçlanabilir. Pürüzsüz ve yavaş kalın. İlk başta, sadece 3-5 saniyelik çekimler planlayın. Bir şehrin tepesinden ön kapıya gelen uzun bir atış, en iyi pilotları bile tedirgin edecek bir şeydir. Kameranızı hareket ettirin, yavaş tutun ve yalnızca küçük ayarlamalar yapın.

Çubuklarda Minik Hareketler:

Çubuklara çok nazik davranmalısın yoksa gimbalın ne kadar iyi olursa olsun atışın bir işe yaramaz. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın. Çekime giden günlerde, kontrollerde paslanmadığınızdan emin olmak için bazı atış hareketlerinden geçmek için biraz zaman ayırın. Bazı tipik uçuş hareketlerinin provasını yapmak, atış sayıldığında dronunuzun komutasında olacağınız anlamına gelir. Çekime çıktığınızda etrafta durup “hmm, ne yapalım?” diye düşünmemelisiniz.

Çekim boyunca uçun:

Sinematografide buna tutamaçlar diyoruz. Atışınız siz düşünmeden önce başlamalı ve düşündükten sonra iyi bitmelidir. Tıpkı bir bebek arabasıyla çekim yaparken olduğu gibi, çekiminizin bittiğini düşündüğünüzde aniden durmuyorsunuz. Harekete birkaç saniye daha devam edersiniz. Bir drone ile yapmanız gereken tam olarak bu. Drone fotoğrafçılığı görüntüleri ile çalışmış herhangi bir editör, size en büyük evcil hayvanlarının, mükemmel drone çekimini gördüklerinde ve editör bir işaretleme yapmak istemeden hemen önce pilotun aniden yönünü değiştirdiğini ve sadece editöre yer bırakmadığını söyleyecektir. Düzenle. Açık görünüyor, ama oluyor… çok fazla!

Drone kullanım teknikleri

Drone fotoğrafçılığı ve havadan çekim, sabit kamera , dolly veya jib gibi değildir ve değildir . Tüm geleneksel hareket sistemlerinde sizi yerinde tutan bir şey var… yer! Ancak aynı çekim teknikleri geçerlidir. Küçük hareketler, bol pratik ve çok, çok sabit ve yavaş kalın. Yavaş kalmak için iyi çekimlerin yanında daha da iyi bir neden var. Drone'nuzu bir yöne hareket ettirirseniz, onu yavaşlatmak veya durdurmak için hiçbir zemin yoktur - en azından hoş bir şekilde. Hareket ettiğinde, onu durdurabilecek, yoldan saptırabilecek, engellerden kaçınabilecek, vb. sizsiniz. Yavaşlama, uçağınızı tek parça halinde tutacaktır. Neyse ki, modern dronların çoğu, pilotun konsantrasyonunda bir düşüş olması durumunda dronun çarpmasını önlemek için devreye giren karmaşık engellerden kaçınma sensörlerini içeriyor.

Mümkünse güneşe ateş etmeyin. Hatta uzaktan bile aynı yöne ateş etmeyin. Sahne donanımlarınız merceğinize gölge düşürebilir ve videonuza çok garip şeyler yapabilir. Ayrıca, kalkış sırasında lensinizin üzerindeki toz, aksi takdirde güneş çarptığında yıldızlar gibi parlayacaktır. Bu nedenle, her uçuştan önce lensinizi temizleyin.

uçuş

Geçiş, hemen hemen her proje için kapılması gereken önemli bir çekimdir. Hızlı bir kesit, geçiş veya bir montaj için başka bir çekim çeşidi için iyi. Uçağınızı nesnenin üzerinden, üzerinden veya yanına doğru uçurun. Drone uçarken, en iyi kompozisyonu korumak için konunuzun düzgün bir şekilde çerçevelendiğinden emin olmak için kamerayı döndürün veya eğin. Düzenleme amacıyla çekiminizin başında ve sonunda iyi tutamaçlar bırakmayı unutmayın.

yörünge

Hız, açı, irtifa ve kamera yalpalaması için sürekli mikro ayarlamalar gerektiren, bir zamanlar çok zor olduğu bilinen klasik yörünge çekimi, artık birçok drone modelinde otonom bir "hızlı çekim" olarak elde edilebiliyor. Yine de, drone'u manuel olarak yönetirseniz, dinamik durumlar için atışınız üzerinde en fazla kontrole sahip olacaksınız. Teorik olarak, istediğiniz yükseklikte tam bir daire içinde ilgilendiğiniz konunun etrafında dönün. Kulağa yeterince kolay geliyor… değil mi? Daha yetenekli bir pilot olmak için bir sonraki yörünge atışınızı manuel olarak deneyin.

Takip et

Bu çekim için, adından da anlaşılacağı gibi, hareketli bir nesneyi takip edeceksiniz. İlgili zamanlamayı yürütmek zor olabilir. Çekimi dahil olan herkesle birlikte planlayın ve güven oluşturmak için daha yavaş takip çekimleriyle başlayın. Bu atış fikirlerinin çoğunda olduğu gibi, birçok dron bu atış için özerk bir seçenek sunuyor ve şaşırtıcı derecede iyi çalışıyorlar.

süper bebek

Eskiden "süper bebek" olarak bilinen bu atış, o zamandan beri popüler hale geldi ve daha modern bir terim olan Dronie'ye verildi. Drone, adını kendi çektiği bir fotoğraftan oluşan popüler fotoğraf çekme tekniğinden almıştır: Selfie. Dronie çekimi, bireye, bir grup kişiye veya herhangi bir özneye sabitlenir ve ardından çevreyi ortaya çıkarmak için konudan uzaklaşır ve uzaklaşır.

Boyunca uçmak

En zor olmasa da, bunlar en tehlikeli olanlardır. Drone'nuzu doğrudan bir boşluktan veya bir engel alanındaki delikten geçirmelisiniz. Doğru dron ve biraz alıştırma ile bir uçtan uca atış yapmak oldukça kolaydır. Pervane korumaları olan daha küçük bir drone, stresin çoğunu ve olası felaket sonlarını ortadan kaldırır. Mümkün olduğunca yavaş tutun. Newton yasaları -hareket halindeki bir nesne hareket halinde kalır- burada düşmanınız olabilir.

Yüksek Tava

Yere dayalı uygulamalar için önemli bir çekim tavadır. Aynı fikir bir drone kullanılarak da yapılabilir, ancak şimdi tava havada yüksekte yer almaktadır. Bu çekim, bir başlangıç ​​çekimi ve çevreyi göstermek için harika. Bu çekimin en iyi yanı, ne kadar kolay olduğu! İstediğiniz irtifaya uçun ve ardından kamerayı yavaşça döndürmeye başlayın. Düzenleme sırasında en fazla esneklik için hem soldan sağa hem de sağdan sola çekim seçeneklerini tuttuğunuzdan ve panın her iki tarafında tutamaçlar bıraktığınızdan emin olun.

kaide

Kaide çekimi için, yüksek bir tavaya nasıl hazırlanacağınızı düşünün. İlk adım, bir irtifaya uçmaktır. Yukarı çıkarken rekora basmanız yeterlidir ve artık bir kaide vuruşunuz var. Kaide çekimi bir adım daha ileri götürün ve çekim sırasında nesnenizi çerçeve içinde tutmak için eğim ekleyerek gimbal kullanın.

Son düşünceler

Bu günlerde, dronlar ve özerk yetenekleri, acemi pilotların bile, eskiden son derece zor olan drone fotoğrafçılığı çekimlerini elde etmelerine izin verdi. Bu çekimlerin çoğu artık bir drone'nun çok sayıda otomatik hızlı çekimleriyle kolayca elde edilebiliyor olsa da, bu çekimleri olabildiğince sık manuel olarak gerçekleştirmek ve yalnızca gerçekten ihtiyacınız olduğunda bir drone'nun özerk yeteneklerine güvenmek hala iyi bir fikirdir. Bu, sizi her yönden daha iyi ve daha güvenli bir pilot yapmanıza yardımcı olacaktır.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?
Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?
Drone fotoğrafçılığı: sinematik drone çekimleri nasıl yapılır?
https://lh3.googleusercontent.com/-SC0dpzEmXvM/YPMArMeB1WI/AAAAAAAAKe4/UC0eNaw5yhkK8nLCpMbxTvWXkkefVo0TQCLcBGAsYHQ/w640-h359/dji-4123012_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-SC0dpzEmXvM/YPMArMeB1WI/AAAAAAAAKe4/UC0eNaw5yhkK8nLCpMbxTvWXkkefVo0TQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h359/dji-4123012_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/drone-fotografclg-sinematik-drone.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/drone-fotografclg-sinematik-drone.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy