Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

 Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Fotoğrafçılığa yeni başlayan bazı arkadaşlarımdan ve blog okuyucularımdan sürekli aldığım sorulardan biri “Elimde olanlarla yeni fotoğraf makinesi ve lenslere çok fazla para harcamadan nasıl iyi fotoğraflar çekebilirim?”. DSLR'ler ve aynasızlar daha uygun fiyatlı hale geldiğinden ve insanlar gelişmiş "giriş seviyesi" kameralar almaya başladığından beri, genel halktan fotoğrafçılığa büyük bir ilgi oldu. Herkesin bir noktada karşılaştığı büyük engellerden biri, çoğu profesyonel fotoğrafçının harika görünen görüntüler oluşturmak için kullandıkları ekipmanı gösterdiğinde, yalnızca pahalı ekipmanların harika fotoğraflar üretebileceği izlenimini uyandırmasıdır. Oradan ne olur,

Henüz bir DSLR fotoğraf makineniz yoksa ve satın alma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, DSLR fotoğraf makinesi nasıl alınır konulu makalemi okumanızı tavsiye ederim . Ayrıca bkz . DSLR ve Aynasız.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

DSLR Satın Alma Kılavuzumda belirttiğim gibi, harika görüntüler çekmek için pahalı donanımlara sahip olmak gerekli değildir. İnsanlara ilk DSLR kameralarını satın aldıklarında her zaman “giriş seviyesi bir DSLR sizi oraya %90 oranında götürür” derim. Elbette, profesyonel ekipman her zaman giriş seviyesi ekipmanlardan daha iyi ve daha hızlı olacaktır, sonuçta buna “profesyonel” denmesinin nedeni budur. Ancak Nikon D5600 gibi bazı giriş seviyesi kameralar çok yakın oluyor veya bazı incelemelere göre görüntü kalitesi açısından D500 gibi profesyonel kameraları bile geride bırakıyor.

Günümüzde profesyonel olmayan ve profesyonel donanım arasındaki en büyük fark, yalnızca kamera sensörünün kalitesi değil, bir dizi gelişmiş özelliktir. Giriş seviyesi DSLR'ler ve aynasızlar ile karşılaştırıldığında, profesyonel kameralar tipik olarak en fazla seçeneğe sahiptir, daha dayanıklı deklanşörlere ve daha hızlı kare hızlarına sahiptir, anormal sıcaklıkları/nemi kaldırabilir, daha hızlı işlem hızına, daha iyi otomatik odaklamaya vb. sahiptir. "Üst düzey" profesyonel donanımlar (Nikon D850/Z7/D5 gibi) daha düşük gürültü seviyeleri, daha iyi dinamik aralık ve daha yüksek görüntü kalitesi sağlar - tümü daha büyük bir tam çerçeve sensörü sayesinde - tüm giriş seviyesi DSLR'ler ve aynasız fotoğraf makineleri bugün piyasada “kırpma faktörü” sensörleri var. Nikon'un giriş seviyesi DSLR'leri 1,5x kırpma faktörüne sahipken, Canon giriş seviyesi DSLR'leri 1,6x kırpma faktörüne sahiptir.

Ancak kırpma faktörlerini, sensör türlerini ve diğer teknik ıvır zıvırları unutun - kendinize bir soru sorun: kimin daha iyi bir tablosu olur, vasat bir fırçası olan harika bir sanatçı mı yoksa gezegendeki en gelişmiş fırçaya sahip bir acemi mi? Cevap açık… bir kamera sadece bir fotoğrafçının alet kutusundaki bir araçtır. Şimdi, aynı gelişmiş fırçayı büyük sanatçıya verin, o daha da iyi resimler yaratacaktır. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçılar en iyi ekipmanı satın alırlar çünkü bundan en iyi şekilde nasıl yararlanacaklarını bilirler.

Her neyse, bu makale kamera donanımını tartışmakla ilgili değil. Bugün sahip olduklarınızı nasıl kullanabileceğinize geçelim ve nasıl iyi fotoğraflar çekeceğinizi öğrenelim.

İçindekiler

 1. Kameranızı Evde Bırakmayın
 2. Bir çok fotoğraf çekmek
 3. Yerel Hayvanat Bahçelerini, Botanik Bahçelerini, Kelebek Köşklerini ve Hayvan Barınaklarını ziyaret edin
 4. Yerel ve Çevrimiçi Fotoğrafçılık Kulüplerine Katılın ve Profesyonellerle Çekim Yapın
 5. Fotoğraf Atölyelerini Düşünün
 6. Aşağı ve Kirli Olun
 7. Keskin Fotoğraflar Çekmeyi Öğrenin
 8. Manzara Fotoğrafçılığı için Dairesel Polarize Edici Kullanın
 9. Tripod kullanın
 10. Altın Saatlerde Çekim
 11. RAW'da çekim yapın ve İşlem Sonrası için Lightroom'u kullanın
 12. Seyahat Edin ve Fotoğraf İçin İyi Yerler Bulun

1) Kameranızı Evde Bırakmayın

Bu kulağa garip gelebilir, ancak kameranızı evde bırakırsanız ne kadar iyi olur? Fotoğraf makinemi yanıma almayı unuttuğum için birçok harika fotoğraf fırsatını kaçırdım. Aptalca ya da tamamen benzersiz bir şey olsa da, yanınızda bir kamera olması, size o nadir, hayatta bir kez yaşanabilecek anları yaşatabilir.

2) Bol Fotoğraf Çekin

Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar çok öğrenirsiniz – bu kadar basit. İster sabahın erken saatlerinde ister gecenin geç saatlerinde olsun, fotoğraf çekmek için her fırsatı kullanın. Bol bol fotoğraf çekerek, kameranızı farklı ışık koşullarında nasıl kullanacağınızı, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlamaya başlayacaksınız. Aynı zamanda, resimleriniz o kadar iyi çıkmadığında, daha fazla araştırma yapmaya ve sorununuza bir çözüm bulmaya çalışmak için makaleler, kitaplar, dergiler ve çevrimiçi forumlar okumaya başlayacaksınız. Sonunda, hatalarınızdan ders alacak ve donanımınızı verimli bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda çok fazla bilgi edineceksiniz.

3) Yerel Hayvanat Bahçelerini, Botanik Bahçelerini, Kelebek Köşklerini ve Hayvan Barınaklarını ziyaret edin

Vahşi yaşamı fotoğraflamak çok pahalı ve potansiyel olarak riskli olabilir. Uzun bir telefoto lensiniz yoksa, harika fotoğraf fırsatları için yerel hayvanat bahçenizi veya hayvan barınağınızı kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Bol miktarda açık alana sahip daha büyük hayvanat bahçeleri fotoğrafçılık için harikadır çünkü çitler ve diğer insan yapımı nesneler o kadar fark edilmez. Bazı hayvanlara oldukça yaklaşabilir ve harika anlar yakalayabilirsiniz.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Botanik bahçeleri ve kelebek pavyonları, makro/yakın çekim fotoğrafçılık için mükemmeldir. Günün farklı saatlerinde çiçekler, kelebekler ve diğer böceklerle deneyler yapabilir ve bu süreçte sadece çok şey öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda güzel görüntüler de yakalayabilirsiniz. Herkes çiçekleri ve kelebekleri sever!

4) Yerel ve Çevrimiçi Fotoğraf Kulüplerine Katılın ve Profesyonellerle Çekim Yapın

Bölgenizdeki fotoğrafçılık kulüplerini çevrimiçi olarak arayın ve büyük olasılıkla en az birkaç yerel fotoğrafçılık kulübü bulacaksınız. Bu kulüplerin çoğu ya ücretsizdir ya da çok küçük aylık üyelik ücretleri vardır. Bu kulüplerden birine veya birkaçına katılın ve yalnızca diğer fotoğrafçılardan öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda katılmaya ve fotoğraflamaya değer olabilecek yerel etkinlikler hakkında değerli bilgilere de erişeceksiniz. İşlerinde gerçekten iyi olan ileri düzey fotoğrafçılar ve profesyoneller bulun ve onlara işlerinden herhangi birinde yardımcı olup olamayacağınızı sorun. Fotoğrafçıların çoğunun ne kadar cana yakın ve yardımsever olduğuna şaşıracaksınız ve bu insanlardan çok şey öğreneceksiniz.

5) Fotoğraf Atölyelerini Düşünün

Fazladan paranız varsa, bir fotoğraf atölyesine yatırım yapmayı düşünün. Atölyeler, büyük bir oditoryumda bir seans için 20-50 dolar kadar ucuz olabilir veya tanınmış bir fotoğrafçı ile küçük bir gruptaysanız birkaç bin dolar kadar pahalı olabilir. Atölyeler, fotoğrafçılığı gerçek profesyonellerden hızlı bir şekilde öğrenmek isteyenler için iyidir. Şahsen ben hiç bir atölyeye katılmadım ve kitap/makale okumak ve diğer fotoğrafçılardan öğrenmek için fazladan zaman harcamaktan çekinmedim, ancak öğrenme sürecinizi hızlı bir şekilde hızlandırmak istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun atölyeyi bulun ve bunun için gidin.

6) Yıkılın ve Kirlenin

Fotoğraflarınızın çoğunu hala dik dururken, göz hizanızda çekiyorsanız, açılarla denemeye başlamalısınız. Farklı bir bakış açısı elde etmek için dizlerinizin üzerine çökmeye veya hatta yere uzanmaya çalışın. Düşük yapmak, özellikle insanları ve hayvanları fotoğraflarken harika sonuçlar verebilir.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

7) Keskin Fotoğraflar Çekmeyi Öğrenin

Keskin fotoğraflar çekmek ve görüntü bulanıklığından kaçınmakla ilgili makalemi okumanızı öneririm . Yumuşak ve bulanık görüntüler çok hayal kırıklığı yaratabilir ve keskin fotoğraflar oluşturmakta sorun yaşıyorsanız bu makale kesinlikle size çok yardımcı olacaktır.

8) Manzara Fotoğrafçılığı için Dairesel Polarize Edici Kullanın

Bir göz atmanız gereken dairesel bir polarizörün nasıl kullanılacağına dair bir makaleyi yeni bitirdim . Bu, sahip olduklarınızla çekim yapmakla ilgili yukarıda söylediklerime aykırıdır, ancak polarizörü her fotoğrafçının çantasında bulunması gereken önemli bir araç olarak görüyorum, bu yüzden daha önce hiç yapmadıysanız denemenizi şiddetle tavsiye ederim. manzara fotoğrafçılığı.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

9) Tripod kullanın

Halihazırda bir tripodunuz yoksa, mümkün olan en kısa sürede bir tane almanızı tavsiye ederim. Neden? Çünkü bir tripod sizin için düşük ışıkta fotoğrafçılık için yeni fırsatlar yaratacaktır. Geceleri ışıkla deneyler yapabilir ve geceleri canlanan şeylerin gerçekten güzel görüntülerini yakalayabilirsiniz. Tripod, hareket etmeyen nesnelerin keskin fotoğraflarını çekmenize ve hareketli nesneleri bulanıklaştırmanıza, çok ilginç ve dinamik fotoğraflar oluşturmanıza olanak tanır.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Ayrıca bir tripod kullanabilirsiniz fotoğraf yıldırım , ayı fotoğraflamak , çok çok daha bir el feneri, fotoğraf havai fişek ve günbatımının ile boyayarak gece kendinizi meşgul!

Tripodla, en yüksek görüntü kalitesi ve en düşük miktarda kumlanma için çok düşük ISO seviyeleri kullanabilirsiniz . Çok daha yüksek bir alan derinliği elde etmek veya HDR ( yüksek dinamik aralık ) görüntüler oluşturmak için f/16 gibi küçük diyaframlar da kullanabilirsiniz .

10) Altın Saatlerde Çekim Yap

Şiddetli doğrudan güneş ışığı, yalnızca insanların yüzlerinde değil, çevrenizdeki diğer tüm nesnelerde de gerçekten çirkin gölgeler üretebilir ve bu da kötü fotoğraflara neden olabilir. Fotoğraf çekmek için en iyi zaman sabahın erken saatleri ve ikindi vaktidir - bu, ışığın güzel ve yumuşak olduğu zamandır. Açıkçası, gün doğumu/gün batımı saatleri yıl boyunca değişiklik gösterir, bu nedenle yalnızca Google'da "gün doğumu gün batımı saatleri" için şehrinizi arayın. Manzara fotoğrafçılığı için gün doğumu ve gün batımından önce sahnede olmak, ışığın ilk ve son ışınlarını yakalamak istersiniz, portre fotoğrafçılığı için gün doğumundan iki saat sonra ve gün batımından iki saat önce en iyi zamanlar gibi görünüyor. Tabii ki, hava koşullarını da hesaba katmanız gerekiyor. Gökyüzü ince bulutlarla kaplıyken portre çekmeyi seviyorum çünkü bulutlar ışığı yayabilir ve tene çok yumuşak inmesini sağlayabilir.

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

11) RAW formatında çekim yapın ve İşlem Sonrası için Lightroom'u kullanın

Fotoğraflarınız için hala JPEG kullanıyorsanız, RAW'a geçme zamanı gelmiştir. Bugün herhangi bir DSLR, görüntüleri RAW formatında kaydetme yeteneğine sahiptir, bu yüzden sadece RAW'a ayarlayın ve JPEG'e geri dönmeyin. Bir RAW görüntüsüne bir nedenden dolayı "ham" denir - bu, üzerinde çalışılacak bir JPEG görüntüsünden çok daha fazla renge sahip işlenmemiş bir görüntüdür. RAW size çok daha fazla esneklik sağlar ve baskı için tercih edilir, çünkü onu istediğiniz herhangi bir renk alanına dönüştürebilirsiniz. RAW, JPEG'den daha fazla yer kaplar, ancak günümüzde bellek o kadar ucuz ki, bu büyük bir sorun değil. PC'nizde depolama söz konusu olduğunda, 100 dolardan daha düşük bir fiyata büyük kapasiteli bir sabit disk satın alınabilir ve hepsini doldurmak için çok sayıda resme ihtiyacınız olur, bu nedenle PC depolaması da sorun olmaz. Bunun dışında RAW'da çekim yapmamanız için hiçbir neden yok!

Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Resimlerinizi sabit sürücünüzde çeşitli klasörlerde hala manuel olarak saklıyorsanız, Adobe Photoshop Lightroom'u yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim. Lightroom'u kullanmaya başlamadan önce tüm resimlerimi Adobe Photoshop + Camera Raw'da işliyordum ve süreç çok uzun ve zahmetli olmakla kalmıyordu, aynı zamanda dosyalarım her yere dağılmıştı ve hiçbir şey düzenli değildi. Lightroom'u kullanmaya başladıktan sonra, bunu uzun zaman önce yapmam gerektiğini fark ettim - resimlerimi saklama, işleme ve düzenleme konusunda büyük bir fark yarattı. Bu arada, Camera Raw'u sevenler için – Lightroom, Camera Raw'un tüm özelliklerini doğrudan Geliştirme modülüne entegre eder, böylece hiçbir şeyi kaçırmazsınız. Ve evet, diğer birçok görüntüleme paketini denedim ve hiçbiri Lightroom kadar iyi değil.

12) Seyahat Edin ve Fotoğraf İçin İyi Yerler Bulun

Evde oturup harika fotoğraflar beklemeyin. Size yakın olabilecek yerel ve eyalet parklarını veya hatta belki de milli parkları bulun (yakın derken kabul edilebilir bir sürüş mesafesinde) ve fotoğrafçılık için potansiyel olarak iyi noktalar arayın. Manzara fotoğrafçılığı için, neyin iyi göründüğüne ve neyin olmadığına dair bir göz geliştirmeniz gerekecek. Örneğin, durgun bir göl, gün doğumu veya gün batımı sırasında, bulutlar, ağaçlar ve diğer nesneler gölde yansıtıldığında olağanüstü güzel görünebilecek yansıtılmış bir görüntü üretmenin harika bir yoludur. Bu nedenle, orta büyüklükte bir durgun göl bulursanız, oraya birkaç kez gün doğumu ve gün batımında gelmeye çalışın ve neler elde edebileceğinizi görün (iyi bir fotoğraf çekmek için bir tripod gerekebilir). Portre fotoğrafçılığı için etrafta dolaşın ve arka planda iyi görünecek yerler bulabilecek misiniz bir bakın. Portre fotoğrafçılığının en güzel yanı, iyi bir arka plan bulmanın genellikle kolay olmasıdır - tek yapmanız gereken eski bir bina, boyalı bir çit veya eski bir ağaç gibi ilginç bir şey bulmaktır. Hayal gücünüzü kullanın ve yakında etrafınızda harika noktalar bulacaksınız. Seyahat etme imkanınız varsa mümkün olduğunca yapın ve yukarıda da belirttiğim gibi fotoğraf makinenizi her zaman yanınızda taşıyın!

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?
Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?
Fotoğraf Makinelerinde İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?
https://lh3.googleusercontent.com/-22pnlM7k7G0/YPG5PIW3ktI/AAAAAAAAKRo/Gx6MSe4XDcIDmOevynCHbxRCzLm8awliwCLcBGAsYHQ/w640-h419/camera-918565_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-22pnlM7k7G0/YPG5PIW3ktI/AAAAAAAAKRo/Gx6MSe4XDcIDmOevynCHbxRCzLm8awliwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h419/camera-918565_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotograf-makinelerinde-iyi-fotograflar.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotograf-makinelerinde-iyi-fotograflar.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy