Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

 Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Nereden Başlamalı

Fotoğrafçılığı öğrenmek isteyen birçok insan nereden başlayacağını bilmiyor. Biraz arka plan bilgisi olmadan, fotoğrafçılıkla ilgili tüm terimleri ve kavramları anlamak zordur ve bu, öğrenme eğrinizi yavaşlatabilir. Bazı makaleler, öğreticiler, videolar ve uygulamalı çekimlerle ilgili bazı keşiflerle, yakında fotoğrafçılığın temellerini sağlam bir şekilde kavrayacaksınız.

Kendinize Fotoğraf Öğretebilir misiniz?

Fotoğrafçılık kesinlikle kendinize öğretebileceğiniz bir hobidir. Pozlama, diyafram açıklığı, deklanşör hızı ve daha fazlası gibi kavramlarla kendinizi rahat hissettiğinizde, deneme yanılma ve sık alıştırmalar size yardımcı olacaktır. İlk adım, becerilerinizi geliştirirken kullanmak üzere bir kamera ve birkaç aksesuar satın almaktır.

Popüler inanışın aksine, fotoğrafçılık her zaman pahalı bir hobi değildir. Elinizde ne tür bir kamera varsa ve bir kuruş harcamadan zanaatı öğrenebilirsiniz. Tabii ki resmi derslerin bir bedeli var, ancak çok fazla harcamadan fotoğrafçılık öğrenmeniz ve becerilerinizi geliştirmeniz için birçok alternatif var.
 • Kameranızı Nasıl Çalıştıracağınızı Öğrenin
 • Kendinizi Bir Fotoğraf Atölyesine Kaydolun
 • Ücretsiz Çevrimiçi Kurslar Alın
 • Fotoğraf Kulüplerine Katılın
 • Çırak Ol
 • Video Eğitimlerini İzle
 • Kameranızı Her Yere Getirin
 • Kendinle yarış
Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Kameranızı Nasıl Çalıştıracağınızı Test Edin ve Öğrenin

Fotoğrafçılığa başlamanın ilk adımlarından biri kameranızla ipleri öğrenmektir. Seçtiğiniz donanıma bağlı olarak, tüm düğmeler, menüler ve kadranlar tarafından karıştırılmak kolaydır, ancak temel olarak size iyi pozlanmış görüntüler vermek için aynı şekilde çalışırlar.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Temel Kamera Terminolojisini Öğrenin

Temel kamera terminolojisini öğrenmeye gelince, her şey enstantane hızı, diyafram açıklığı ve odak uzaklığı ile başlar. Siz ilerledikçe, pozlama üçgeninin nasıl çalıştığını anlamanıza da yardımcı olur , böylece kameraların nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilirsiniz. Buna karşılık, kendi donanımınızı anlamak için daha kolay bir zamana sahip olmalısınız. Ama şimdi bu üç önemli terimi parçalayalım.
diyafram

Diyafram, ışığın kamera gövdesine girmesine izin veren lensteki açıklığı ifade eder. Diyafram ayarları f/stop (diğer adıyla f-stop) olarak adlandırılır. Daha büyük bir diyafram veya daha geniş bir açıklık, daha küçük bir f/durak sayısına sahiptir. Daha küçük bir diyafram veya daha dar bir açıklık, daha büyük bir f/stop numarasına sahiptir.
Deklanşör/Hız + ISO

Deklanşör hızı, deklanşörün açık kaldığı süreyi ifade eder. Deklanşör hızı önemlidir çünkü deklanşör ne kadar uzun süre açık kalırsa kameraya o kadar fazla ışık girmesine izin verilir. Deklanşör hızı, tam saniye veya saniyenin kesirleri olarak ölçülür. ISO, kamera sensörünün ışığa duyarlılığını ifade eder.
Odak Uzaklığı hakkında bilgi edinin: Prime vs Zoom Lensler

Odak uzaklığı , farklı lensleri ve bunların görüş açısı ve mesafe açısından yeteneklerini tanımlamak için kullanılan bir ölçümdür. Geniş açılı lensler, 8 mm veya 22 mm gibi daha kısa odak uzunluklarına sahiptir. Telefoto lensler 600 mm gibi daha uzun odak uzunluklarına sahiptir ve uzaktaki nesneleri görüş alanına getirebilir. Bir zoom lensi birden fazla odak uzaklığına sahipken, prime lens tek bir sabit odak uzaklığına sahiptir.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Kendinizi Bir Kursa/Kulübe Kaydolun

Fotoğrafçılığı öğrenmenin en iyi yollarından biri, diğer fotoğraf hobileriyle uğraşmaktır. Bir kamera kulübüne katılmayı veya yerel bir kamera mağazasında, sanat merkezinde veya kütüphanede temel fotoğrafçılık dersi almayı deneyin.

Fotoğraf Atölyeleri

Fotoğrafçılıkta resmi eğitim almanın birçok yolu vardır. Hızlı bir arama yapın veya topluluğunuzda fotoğraf atölyeleri düzenleyen kuruluşlar hakkında bilgi alın. Sadece bir sanat olarak fotoğrafçılıkta değil, aynı zamanda çalışan kameraların ve lensler ve aydınlatma ekipmanı gibi diğer fotoğrafçılık ekipmanlarının teknik yönlerinde de büyük bilgi kaynaklarıdır .

Bazı atölyeler ücretsiz dersler sunarken, diğerleri bir sertifika veya bir profesyonelle sınıf içi mentorluk seansları karşılığında kayıt ücreti gerektirir. Temel atölyeye katıldıktan sonra, devam etmeyi seçebilir ve zanaatınızı daha da geliştirmenize yardımcı olacak ara sınıflara sahip olabilirsiniz.

Çevrimiçi sınıflar

 • Udemy
 • üniversite kursları
 • Toplum merkezi kursları
Bir atölyeye kaydolmak için zamanı veya kaynağı olmayanlar için ücretsiz çevrimiçi fotoğrafçılık kursları için ziyaret edebileceğiniz tonlarca web sitesi var. Bir ücret ödemeden ileri düzey dersler bulmak zor olabilir, ancak temel kurslar size fotoğrafçılığa başlamak için bilmeniz gereken her şeyi öğretebilmelidir.

Fotoğraf Kulüpleri

Birçok profesyonel için deneyim onların en iyi öğretmeniydi. Fotoğraf makinenizi kullanmaya başlar başlamaz, pratik fotoğraf çekimleri ve fotoğraf yürüyüşleri için katılabileceğiniz hevesli fotoğrafçılardan oluşan yerel bir grup arayın. Veya kendi grubunuzu oluşturabilirsiniz, çünkü fotoğraf dünyasını birlikte keşfedebilecekleri benzer düşünen bireyler arayan başka insanlar da olacaktır.

Diğer fotoğrafçıların yanında olmak birbirinizle ipuçlarını, püf noktalarını ve bilgileri paylaşmaya teşvik eder, bu nedenle kesinlikle iyi bir öğrenme deneyimi ve kendi tarzınızı bulup geliştirmeniz için mükemmel bir fırsat olacaktır.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Video Eğitimlerini/Sosyal Medyayı İzleyin

Birçok tanınmış fotoğrafçı, sosyal medya aracılığıyla ücretsiz eğitimler ve sahne arkası erişim sunar. Çalışmalarına hayran olduğunuz fotoğrafçıları takip ederek, işinizle ilgili temel kavramları öğrenebilir ve yeni fikirler edinebilirsiniz. Gittikleri her yerde çeşitli farklı fotoğraflar çeken sanatçıları sosyal medyada takip etmeyi deneyin . Ayrıca, yemekten seyahate, spordan portrelere kadar çeşitli işler yapan insanları takip etmeyi düşünün.

Tutkunuzu takip edin ve YouTube gibi akış sitelerinde video eğitimlerini izleyerek zanaatınızı sürekli öğrenin. Kamera işlevleri ve aydınlatma ayarlarından daha iyi görünen görüntüler yakalamanıza yardımcı olacak kompozisyon ipuçlarına kadar ihtiyacınız olan her şeyi bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce videonun yanı sıra ücretsiz ve kolayca erişilebilir.

İnternet parmaklarınızın ucundayken, öğrenemeyeceğiniz neredeyse hiçbir şey yok.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Kameranızı Her Yere Götürün

Birden fazla sınıfa kaydolabilir, birden fazla fotoğraf grubuna katılabilir ve çevrimiçi fotoğrafçılık öğrenebilirsiniz, ancak öğrendiklerinizi olabildiğince sık uygulamazsanız kullanamazsınız. Becerilerinizi geliştirmek için zaman ayırmanın yanı sıra, evden her çıkarken yanınızda kullanışlı bir kamera getirmeyi alışkanlık haline getirin. Mükemmel bir an için fırsatın ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz ve hatta bazı harika sokak fotoğrafçılığı çekimleri yapma şansınız bile olabilir.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Kendinle yarış

Aylarca veya yıllarca fotoğrafçılıkta ustalaştıktan sonra bile, her zaman iyileştirmeye yer olacaktır. Yıldızlı gece gökyüzünü çekmek veya yüksek hızlı fotoğrafçılık yapmak gibi profesyonel düzeydeki işleri anladıktan ve ustalaştıktan sonra durmayın . Bunun yerine, öğrenme sürecine devam edin ve daha da iyi olmak için kendinize meydan okumanın yollarını bulun. Bilginizi genişletmek ve yaratıcı sınırlarınızı zorlamak için makro fotoğrafçılık ve etkinlik fotoğrafçılığı gibi farklı fotoğrafçılık nişlerini denemek için kendinize sorun.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Neden Fotoğrafçılık Öğrenmelisiniz?

Etkileyici özelliklere sahip daha uygun fiyatlı dijital kameraların ortaya çıkmasıyla, sosyal medya ve fotoğraf paylaşım uygulamalarından bahsetmiyorum bile, şimdiki nesil kaçınılmaz olarak fotoğraf çekmeyi ve takdir etmeyi bir beğeni geliştirdi. Ve bazı insanlar için, sanatı gerçekten uygulama ve ciddi fotoğrafçılık becerileri geliştirmeye zaman ayırma ve başlangıç ​​fotoğrafçılığı yolculuğuna başlama konusunda onlara ilham veriyor.

Hevesli bir fotoğrafçıysanız, doğru yere geldiniz. Aşağıda fotoğrafçılık hakkında daha fazla bilgi edinmenin birkaç eğlenceli ve kolay yolunu bulacaksınız .

İçeriği dahil et:
 • eğlenceli beceri
 • Yeni beceri
 • arkadaş edin
 • Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf içeriğinde artış
Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

İlk Kameranızı Nasıl Seçersiniz

DSLR'ler , aynasız kameralar ve film kameraları , çeşitli manuel kamera ayarlarıyla en fazla kontrolü sunarken, kompakt dijital kameralar ve kameralı telefonlar gibi düşük kaliteli kameralar çok temel, otomatik kontroller sunar. Çekmeden önce kameranızın özelliklerini, özelliklerini ve sınırlamalarını öğrenin. Bunu, kamera kılavuzunuzu iyice inceleyerek, eğitim videoları izleyerek, çevrimiçi bilgilendirici makaleleri okuyarak ve daha fazlasını yaparak yapabilirsiniz.

Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu

Sonuç olarak

Fotoğrafçılığı öğrenmek ve pratik yapmak, kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri olabilir. Diğer sanat türleri gibi, duygusal ve zihinsel sağlık için harika bir araçtır. Sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, size sabır ve azim gibi birkaç derin yaşam dersi ve beceri öğretmekle kalmaz, aynı zamanda yoğun bir çalışma haftasından sonra stres atmanıza ve bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Sizi yerlere götürecek (bazen kelimenin tam anlamıyla) ve sizi vizörden yepyeni bir dünyaya açacak.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu
Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu
Fotoğrafçılığı Öğrenmeye Başlamanın 5 Kolay Yolu
https://lh3.googleusercontent.com/-0R4PO5noGTw/YPMfaIXIp1I/AAAAAAAAKi8/VTd6R76f5W8RRp5vE_1rE9E8XzyJpscqQCLcBGAsYHQ/w640-h361/shutterstock_241174801-825x465.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-0R4PO5noGTw/YPMfaIXIp1I/AAAAAAAAKi8/VTd6R76f5W8RRp5vE_1rE9E8XzyJpscqQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h361/shutterstock_241174801-825x465.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclg-ogrenmeye-baslamann-5-kolay.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclg-ogrenmeye-baslamann-5-kolay.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy