Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Fotoğrafçılığın herkesin en sevdiği yanı kamera ekipmanıdır. Şaka yapıyorum elbette - ancak bazı fotoğrafçılardan alacağınız izlenim bu. Ancak hiç kimse fotoğraf çekmek için bazı donanımların gerekli olduğunu inkar edemez . En azından bir kamera ve merceğe ihtiyacınız var, ancak yazılım ve diğer aksesuarlar gibi önemli hususlar da var. Bu makale, en iyi önerilerimizden bazıları da dahil olmak üzere fotoğrafçılık için ihtiyacınız olan en gerekli ve önemli kamera ekipmanını ele alıyor.

İçindekiler

 1. Kamera
 2. Lens
 3. Kamera çantası
 4. Hafıza kartı
 5. tripod
 6. Filtreler
 7. flaş
 8. Ekstra Piller
 9. İşlem Sonrası Yazılım
 10. Monitör ve Kalibrasyon Ekipmanları
 11. Diğer aksesuarlar
 12. Uyarı: Bu Paketi Satın Almayın
 13. Sonuç

1) Kamera

İyi bir kamera, kolunuzun bir uzantısı gibidir. Aklınızdaki fotoğrafı çekmeyi mümkün olduğunca kolaylaştıracak şekilde kullanımı zahmetsiz olmalıdır. Peki hangi kamerayı almalısınız?

Birçok fotoğrafçı için başlamak için en iyi yer, giriş seviyesi bir DSLR veya aynasız fotoğraf makinesidir. Bu iki kamera türü arasındaki fark, DSLR'lerin, ışığı doğrudan mercekten optik vizöre yansıtan bir iç aynaya sahip olmasıdır, böylece merceğin tam olarak ne gördüğünü görebilirsiniz. Aynasız kameraların bu özelliği yoktur, bu da daha küçük ve daha hafif olmalarını sağlar. Yepyeni bir giriş seviyesi DSLR veya aynasız fotoğraf makinelerinin piyasa fiyatı, herhangi bir lens veya aksesuar hariç, 300 ila 700 dolar arasında olma eğilimindedir.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera EkipmanıFotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
Ölçeklendirmek için yan yana gösterilen bir DSLR (Canon kamera) ve aynasız bir kamera (Fujifilm kamera).

Bazı popüler giriş seviyesi DSLR'ler arasında Canon Rebel serisi, Nikon D3400 ve Nikon D5600 bulunur . “Giriş seviyesi” terimine aldanmayın. Bunlar, hem başlangıç ​​seviyesindeki hem de ileri düzey fotoğrafçılar için şiddetle tavsiye ettiğimiz mükemmel kameralardır. Şeylerin aynasız tarafında, Canon, Nikon, Sony, Fuji, Olympus ve Panasonic'in popüler kameraları da dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz daha da fazla seçeneğiniz var.

Bu kameralar bütçenizi aşıyorsa, aynı seriden biraz daha eski bir model satın alarak büyük indirimler elde edebilirsiniz - örneğin, daha eski bir Canon Rebel veya Nikon D3200 veya D5200. İkinci el de satın alabilirsiniz. Öte yandan, daha yüksek bir fiyata daha gelişmiş ve özel ekipman bulabilirsiniz. Her iki durumda da, bunların tümü son derece yetenekli kameralardır. Biraz araştırma yapın, birini seçin ve karar vermek için canınızı sıkmayın, çünkü bugün piyasadaki her seçenek oldukça iyidir. (Ancak başlamak için bir yere ihtiyacınız varsa, kamera incelemelerimize göz atın .)

Son olarak, bir akıllı telefon kamerası veya bas ve çek olsa bile, sahip olduğunuz kamerayı kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur. Sınırlarını bildiğiniz sürece herhangi bir ekipmanla mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Gelecekte her zaman yükseltme yapmak için zaman vardır ve doğru olanı bulamadıysanız hemen satın almak için acele etmeye değmez.

Hâlâ kararınızı vermeye çalışıyorsanız, DLSR'ler ve aynasız fotoğraf makinelerinin yanı sıra DSLR'ler ve bas -çek fotoğraf makineleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

2) Mercek

Fotoğraf makinesi ile birlikte fotoğrafçılık için en önemli ekipman bir lenstir. Bazı açılardan, lensler kameranın kendisinden bile daha önemlidir, çünkü lens, kamera sensörünüze ulaşmak için ışığı odaklayan şeydir.

Bazı kameralar (yukarıda tartışılan tüm DSLR'ler ve aynasız kameralar dahil) lenslerinizi değiştirmenize izin verir. Bunlara “değiştirilebilir lensli kameralar” denir. Aynı kamerayı kullanarak bir portre lensini devasa, pahalı bir spor lensi ile değiştirebilirsiniz . Bu, sisteminizi farklı fotoğrafçılık türleri için çok daha esnek hale getiren önemli bir avantajdır.

Hangi lensi almalısınız? Bazı fotoğrafçılar , birçok fotoğraf makinesiyle birlikte gelen kit lensleri kullanır . Diğer fotoğrafçılar kameralarını ve lenslerini ayrı olarak satın alırlar. Her iki durumda da, sonunda, öyle ya da böyle kesinlikle bir lens satın almanız gerekir. Yeni başlayanlar için önerdiğimiz iki (ve belki üç) var. En önemliden en azına, şunları elde etmelisiniz:
 1. 14-42 mm, 16-50 mm, 18-50 mm, 18-55 mm veya 18-105 mm lens gibi yakınlaştıran bir kit lensi. Bunlar, çok yönlülük sunan ucuz lenslerdir ve gelecekte hangi özel lensleri alacağınız konusunda size iyi bir fikir verir. Ayrıca kaliteleri bazen hak ettiklerinden daha yüksektir.
 2. 25 mm f/1.8, 35 mm f/1.8 veya 50 mm f/1.8 lens gibi yakınlaştırma yapmayan ve özellikle portreler ve "sığ odak" efektine sahip insan fotoğrafları (bulanık arka plan) için iyi olan bir prime lens - diyafram hakkındaki makalemize bakın ).
 3. 55-200mm gibi bir telefoto zoom lens . Bu lens türü, vahşi yaşam veya spor gibi uzaktaki nesneleri fotoğraflamanıza olanak tanır, ancak ilk başta tüm fotoğrafçıların bu özelliğe ihtiyacı olmayacaktır.
Her lensin 50 mm gibi bir milimetre numarası vardır. Buna odak uzunluğunuz denir . Basitçe, bir merceğin ne kadar "yakınlaştırılmış" olduğunu - yakaladığı bir açının ne kadar dar olduğunu ifade eder. Daha yüksek numaralı lensler (85 veya daha fazla herhangi bir şey) telefoto lensler olarak kabul edilir , bunlar teleskoplara benzer, uzaktaki şeyleri büyütür. Daha düşük numaralı lensler (28 veya daha az herhangi bir şey), çok daha geniş bir görünüm gösteren geniş açılı lensler olarak kabul edilir . Ve 50 mm lens gibi aradaki her şey normal bir lenstir. Kesin sayıların temsil ettikleri kadar önemli olmadığını unutmayın. Örneğin, bazı insanlar 35 mm lensin "geniş normal" bir lens olduğunu söyleyebilir. Aşağıdaki resme bir göz atın veya daha kapsamlıodak uzaklığı karşılaştırması :

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Zoom lensler ve prime lensler arasında da önemli bir fark vardır:
 • Zoom lensler birden fazla odak uzaklığını kapsar. Onları yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz.
 • Prime lensler hiç yakınlaştıramaz - tek bir odak uzaklığına sabitlenirler.
Yakınlaştırma harika bir özelliktir, ancak prime lensler de mükemmel seçeneklerdir. Genellikle ağırlık, fiyat, keskinlik, düşük ışık performansı ve "sığ odak" iyileştirmelerigibi çeşitli faydaları vardır . Photography Life'da birçok durumda zoom lensler yerine prime lensleri tercih etme eğilimindeyiz.

Misal:

Yakınlaştırma lensine örnek olarak Nikon 24-120mm f/4 lens verilebilir . Prime lense örnek olarak Nikon 50mm f/1.8 lens verilebilir . Adında bir dizi milimetre numarası olduğundan, bir yakınlaştırmanın bir yakınlaştırma olduğunu söylemek kolaydır . Bu, tek bir lensin sunabileceği en geniş açıyı ve en büyütülmüş telefotoyu temsil eder. Örneğin, Nikon 24-120mm f/4 lens 5x zoom'dur.

Tüm fotoğrafçıların farklı lens ihtiyaçları ve gereksinimleri vardır. Herkese uyan tek bir seçenek yoktur ve bu nedenle üreticilerin piyasada yüzlerce lensi vardır. Yine de, yukarıda açıklanan temel kit, başlamak için iyi bir yer olmalıdır. Veya doğru lense karar vermeye çalışıyorsanız lens incelemelerimize göz atabilirsiniz . Ayrıca yeni bir lens aldıktan sonra yapılması gerekenleri de öğrenmelisiniz.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
Her üretici sayısız lens yapar. İşte mevcut yüzlerce (yeni ve eski) Nikon objektiften sadece 10'u.

3) Kamera Çantası

Kameraların veya lenslerin aksine, kamera çantaları kolaydır. İyi bir tane seçmek çoğunlukla sağduyulu bir şeydir - bir çanta rahatsa ve ekipmanınıza iyi uyuyorsa, onu alın. Yine de baştan iyi bir tane seçmelisiniz. İdeal çanta, yapmayı sevdiğiniz fotoğraf türüne bağlıdır:
 • Manzara fotoğrafçıları , uzun mesafeler katettiklerinden ve çok fazla ekipman taşıdıklarından, öncelikle bir kamera veya yürüyüş sırt çantası isteyeceklerdir.
 • Sokak ve tatil fotoğrafçıları , erişimi hızlı olduğu ve daha küçük genel kamera kitleri için iyi çalıştığı için muhtemelen bir omuz çantası isteyecektir.
 • Düğün fotoğrafçıları farklıdır, ancak çoğu düğüne birçok ekipman getirmek için bir kamera sırt çantası veya tekerlekli bavul ister. Ayrıca fotoğraf çekerken etrafta dolaşmak için bir omuz çantası isteyebilirler.
 • Stüdyo fotoğrafçıları , stüdyodan hiç ayrılmazlarsa bir çantaya bile ihtiyaç duymayabilirler, ancak bazıları ekipmanlarını araba veya uçakla taşımak için tekerlekli valizler satın alacak.
Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Orada kamera çantaları için binlerce seçenek var. Eğer rağmen verebilir çanta satın çevrimiçi bir çanta uyuyor bunu giymek kadar nasıl oldukça bilemezsiniz beri şiddetle şahsen çıkıyor ve bu kendini test önerilir. Konfor çok özneldir. Çevrimiçi satın almanız gerekiyorsa, Amazon, Adorama, B&H veya REI gibi iyi bir iade politikası olan bir mağaza seçin.

Aynı şekilde, iyi bir kamera askısını da unutmayın. Fotoğraf makinenizi uzun süre yanınızda taşırsanız, fotoğraf makinenizle birlikte verilen orijinal kayış muhtemelen çok rahat olmayacaktır. Herhangi bir kamera mağazasından büyük, dolgulu kayışlar satın alabilirsiniz ve bunları çevrimiçi olarak bulmak da kolaydır.

4) Hafıza Kartı

Bir sonraki öğe bir hafıza kartıdır. Hafıza kartları fotoğrafları saklar ve onları kameranızdan bilgisayarınıza aktarmanıza izin verir. Herhangi bir fotoğrafçı için önemli bir ekipman parçası. Bazı kameralar, gönderilirken bir hafıza kartı bile içerir.

İyi bir hafıza kartı almanın ilk nedeni depolamadır . Bol fotoğraf alabilen bir kart isteyeceksiniz - ideal olarak kameranızdan 1000'den fazla fotoğraf, daha fazla değilse. En az 16 gigabayt ve ideal olarak 32 GB, 64 GB vb. kapasiteli bir hafıza kartı alın. Bu, özellikle bol bol fotoğraf çekeceğiniz vahşi yaşam, spor ve seyahat fotoğrafçılığı için önemlidir. Photography Life'da 64 GB veya daha büyük kartlara bağlıyız.

Diğer önemli husus hızdır. Hızlı bellek kartlarının çeşitli avantajları vardır ve en büyüklerinden biri, kameranızın "arabelleğe alma" (az önce çektiğiniz bir dizi fotoğrafı işlemek için kilitlenme) harcadığı süreyi en aza indirmeleridir. Bu, sahada zaman kazandırır ve daha uzun seri çekimleri daha kolay yapmanızı sağlar. Hızlı bir kart edinmek, özellikle vahşi yaşam ve spor fotoğrafçıları ve video kullanımı için önemlidir.
Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
Hızlı bir hafıza kartı, özellikle mükemmel anı yakalamak için uzun seri fotoğraflar çekerken, vahşi yaşam fotoğrafçılığı için çok önemlidir.

Hafıza kartları neredeyse tüm diğer kamera ekipmanlarına kıyasla ucuzdur ve günümüz dünyasında gerçekten kötü bir kart almak için hiçbir neden yoktur. Şiddetle tavsiye ettiğimiz kartlardan biri SanDisk 32 GB Extreme Pro SDXC UHS-I Bellek Kartı , hızlı hızı ve güvenilirliği nedeniyle 22 ABD Doları (ve 64 GB sürümü de 38 ABD Doları) karşılığında mevcuttur. Hafıza kartları hakkında bilmeniz gereken her şeyle ilgili ayrıntılı makalemizde, bu kartı ve bunun gibi diğerlerini neden önerdiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

5) Tripod

Önemleri fotoğrafladığınız konulara bağlı olsa da, tripodlar birçok fotoğrafçı için inanılmaz derecede değerlidir. Şahsen, ağırlıklı olarak manzara fotoğrafçılığına odaklanan biri olarak, tripodum fotoğraf makinemin bir uzantısı gibi . Neredeyse her zaman kullanırım. Ancak diğer insanlar - portre fotoğrafçıları, düğün fotoğrafçıları veya sokak fotoğrafçıları - sık sık tripod kullanmayabilir.

Hangi tripodu satın almalısınız? Gerçek şu ki, tüm tripodların tavizleri vardır. Best Buy'dan 50 dolarlık bir tripod hafif ve ucuz olabilir, ancak rüzgarda çok kararlı olmayacaktır. 600 dolarlık bir karbon fiber Gitzo tripod son derece kararlı olabilir, ancak bu 600 dolarlık bir tripod . Ayrıca, hafif bir tripod istiyorsanız, fiyat veya istikrar açısından daha da fazla ödün vermeniz gerekir. Bu diyagram özetliyor:

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Yeni başlayan fotoğrafçıların çoğuna tavsiyem, en azından ilk başta 75 ila 150 dolar aralığında bir şey satın almak ve plastikten yapılmış bir şey almaktan kaçınmaktır. Orta derecede hafif bir alüminyum tripod bu fiyata iyi bir seçenektir. Bu fiyat aralığında en popüler marka Manfrotto'dur.

Daha sonra daha iyi bir tripoda ihtiyacınız olduğuna karar verirseniz, doğrudan yüksek kaliteli bir karbon fiber seçeneğine gidin. Ortada bir tripod almayın, çünkü bu yeterli bir gelişme olmayacak ve sonunda daha pahalı olanı satın alacaksınız. Tecrübelerimize dayanarak konuşuyoruz - Tripodunuzu kademeli olarak yükseltirseniz, yol boyunca çok para kaybedersiniz. İki üst tripod markalar Gitzo ve RRS onlar çok pahalı olmasına rağmen.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

Ayrıca, bir tripod kafasına ihtiyacınız var. Tripodunuz bir taneyle birlikte gelebilir veya ayrıca satın almanız gerekebilir (50 ila 100 dolar aralığında). Tripod kafaları önemlidir; fotoğraf çekmek için kameranızı gerçekte bu şekilde hareket ettirirsiniz. Tripodunuz bir kafa ile gelmiyorsa, daha küçük ve aynı derecede sağlam olacağı için , bizim tavsiyemiz bir pan-tilt kafa yerine bir bilye kafa satın almanızdır . (Pan-tilt kafaları video için iyidir, ancak genellikle fotoğraf için gerekli değildir.) Yukarıdaki resimde, tripod üzerinde bir bilye başı var.

Bu fiyata popüler markalar arasında Manfrotto, Oben, Vanguard, Slik, Benro, Mefoto ve Sirui bulunur. Bu da sadece yüzeyde kalıyor - bu çok kalabalık bir pazar. Bir şirketten diğerine farklar, özellikle fiyat-performans oranı açısından çok büyük değildir. Doğru ağırlıkta, katlanmış uzunlukta ve maksimum yükseklikte bir şey bulun ve incelemelerin olumlu göründüğünden emin olun. Ondan sonra iyi olmalısın.

Bir tripod satın almayı düşünüyorsanız, ne arayacağınızı bilmelisiniz .

6) Filtreler

Filtreler doğrudan lensinizin önüne (veya daha nadiren lensinizin arkasına) gider ve bu da kameranızın yakaladığı ışığı değiştirir. Düşündüğünüz kadar çok filtreye ihtiyacınız olmasa da, bunlar fotoğrafçılığın önemli bir parçasıdır. Dijital fotoğrafçılıkla ilgili dört ana filtre türü vardır. Ancak, bunlardan yalnızca birine veya ikisine ihtiyacınız olabilir veya hiçbirine ihtiyacınız olmayabilir:
 • Şeffaf filtreler , lensinizi koruyan şeffaf filtrelerdir. İyi net filtreler daha pahalıdır, ancak kötü net filtreler fotoğraf kalitenize önemli ölçüde zarar verebilir. Şahsen ben şeffaf bir filtreyi yalnızca en uç koşullarda kullanırım, ancak diğer fotoğrafçılar bunları her zaman kullanır. Şeffaf filtreler ayrıca UV veya Haze filtreleri olarak da bilinir.
 • Polarize filtreler birçok fotoğrafçı için çok önemlidir. Bu filtreler mavi gökyüzünü koyulaştırır ve bir görüntüdeki belirli yansımaları azaltır. Bitkileri veya suyu fotoğraflıyorsanız, polarize filtreler çok kullanışlıdır ve şiddetle tavsiye edilir. ( Burada polarizörler hakkında daha fazla bilgi edinin )
 • Nötr yoğunluk filtreleri , kamera sensörünüze ulaşan toplam ışık miktarını azaltır - bunlar aslında yalnızca karartılmış cam parçalarıdır. Fotoğraflarınızda şelaleleri yumuşatmak gibi ekstra hareket bulanıklığı istiyorsanız veya parlak koşullarda flaşlı fotoğrafçılık yapmaya çalışıyorsanız bunları kullanmalısınız.
 • Nötr yoğunluk dereceli filtreler , karanlıktan açıklığa doğru bir degradede sorunsuz bir şekilde geçiş yapar. Bu, fotoğrafınızın geri kalanını etkilenmeden bırakırken fotoğrafınızın bir bölümünü (gökyüzü gibi) seçerek karartmanız gerekiyorsa kullanışlıdır.
Photography Life'da, daha üst düzey bir seçenek elde etmeye istekli olana kadar filtrelere yatırım yapmayı beklemenizi öneririz. Bunun nedeni, kötü bir filtrenin çektiğiniz her fotoğrafın görüntü kalitesine zarar vermesidir .

En önemli filtre, en azından çoğu fotoğrafçı için bir polarizördür. Fotoğraflarınız üzerinde, işlem sonrası çoğaltılması imkansız olan büyük bir etkisi vardır. Yine de, işinize bağlı olarak başka filtreler de isteyebilirsiniz.

Markalara gelince, en popülerlerinden bazıları Hoya , Tiffen ve B+W'dir . Başka özel markalar da var ve bol miktarda ucuz 5 dolarlık plastik seçenek mevcut. Bazı fotoğrafçıların ana markalar arasında - genellikle oldukça güçlü - tercihleri ​​vardır, ancak temel gerçek şu ki, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz. Örneğin, Tiffen'in en iyi filtresi, Hoya'nın en kötü filtresinden daha iyi olacaktır ve bunun tersi de geçerlidir. Üçünden B+W, genellikle en üst düzey marka olarak kabul edilir.

Bir veya daha fazla satın almayı planlıyorsanız, filtre türleri hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

7) Flaş

Birçok fotoğraf türü için flaş kesinlikle gereklidir. Karanlık ortamlarda insanların fotoğraflarını çekmek mi yoksa konunuzdaki parlayan ışığı şekillendirmek ve şekillendirmek istiyorsanız önemlidir. Ayrıca gün içinde bile koyu gölgeleri aydınlatmanın iyi bir yoludur.

Çoğu kamerada zaten açılır flaşlar vardır ve ayrıca ek bir ücret karşılığında ayrı, daha güçlü flaşlar satın alabilirsiniz. Bazı fotoğrafçılar (manzara veya mimari fotoğrafçılar gibi) hiç flaş istemeyebilir. Diğerleri (portre fotoğrafçıları gibi) onları gerekli bulabilir.

Gelişmiş flaşlı fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız, fotoğraf makinenize takılmadan çalışabilen bir flaş almayı düşünün. Aksi takdirde, başlatmanız gereken tek şey yukarı ve aşağı eğilen bir flaş veya hatta kameranızda yerleşik olarak bulunan açılır flaş olabilir. Ayrıca tüm flaşlı fotoğrafçılık eğitimlerimize göz atın .

8) Ekstra Piller

Bir kamera satın aldığınızda, bir pil ve şarj cihazı ile birlikte gönderilir. Yine de bu yeterli olmayabilir. Şahsen, pillerin çabuk bittiği soğuk havalarda uzun yürüyüşlere çıktığım için altı pilim ve üç şarj cihazım var. Diğer fotoğrafçıların daha da fazlası var. Nedeni ne olursa olsun piliniz bittiği için iyi bir fotoğrafı kaybetmeye asla değmez. Bu nedenle, en az bir yedek pil ve bu iki pilin yeterli olmadığını düşünüyorsanız daha fazlasını edinin.

Bazı insanlar indirim almak için üçüncü taraf pilleri satın almamızı soruyor ve cevabımız basit: Hangisini satın aldığınıza bağlı . O kadar çok üçüncü taraf seçeneği var ki genelleme yapmak imkansız. Şüpheye düştüğünüzde, orijinal üreticinin pilinin en yüksek standartlarda performans göstermesi daha olasıdır, ancak birçok fotoğrafçı pil ömrü veya arıza ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadan marka dışı pilleri satın alır. Bu, değerlendirmeleri okumanın önemli olduğu bir durumdur.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

9) İşlem Sonrası Yazılım

Fotoğraflarınızı düzenlemek için bir tür son işleme yazılımına ihtiyacınız var. Çoğu fotoğrafçı olacak genellikle önemli ölçüde fotoğraflarını düzenleme sonunda. Ancak fotoğraf makinenizle veya bilgisayarınızla birlikte gelen ücretsiz yazılım yeterli özelliklere sahip olmayabilir. Peki, hangi yazılımı almalısınız? Mükemmel bir cevap yoktur, cevap kişiden kişiye önemli ölçüde değişir.

Birçok fotoğrafçı önce Adobe Photoshop'u soruyor. Ancak, sağlam bir düzenleme programı olmasına rağmen, fotoğrafçılar kadar (daha fazla değilse) grafik tasarımcıları ve dijital sanatçılara da yöneliktir. Kavramsal fotoğrafçılık ve güçlü bir şekilde rötuşlanmış reklamlar/ticari işler için Photoshop olmazsa olmazdır. Ancak, birçok fotoğrafçı için aşırıya kaçıyor.

Almanız gereken gerçek yazılım biraz açık bir soru. Bir olasılık, Adobe rotasında devam etmek ve özellikle fotoğrafçılar için özel bir düzenleme programı olan Lightroom'u almaktır. Lightroom, Adobe'den ayda 10 ABD dolarıdır ve bu fiyata profesyonel bir paket için sağlam bir anlaşma olan Photoshop da dahildir. Ancak birçok fotoğrafçı, özellikle Adobe gibi bir şirketin sunduğu tek seçenek bu olduğunda, bunun gibi abonelik modellerinden kaçınmaya çalışır. Bu düzenlemeyle ilgili sorunları daha önce birkaç kez yazdık.

Lightroom değilse, geriye ne kaldı? Adobe'nin ötesinde, oyun alanı biraz dağınık hale geliyor. Bir Photoshop alternatifi arıyorsanız, Affinity Photo adlı mükemmel ve ucuz bir yazılım parçası var - ancak “günlük düzenleme” ihtiyaçlarınız için Lightroom'u değiştirmek için ideal tek bir seçenek yok. Belirli bir sırayla, en popüler seçeneklerden bazıları şunlardır:
 • ON1 Fotoğraf RAW
 • Uzaylı Cildine Maruz Kalma
 • Birini Yakala
 • ACDSee Ultimate
 • DxO Fotoğraf Laboratuvarı
 • Fotoğraf Ninja
 • HamTerapi
 • Corel AfterShot Pro
Bunların hepsi saygın, profesyonel ürünlerdir ve yanlış gidemezsiniz. Önemli olan, zaman içinde derinlemesine öğrenebileceğiniz için, mümkün olduğunda seçtiğiniz yazılım parçasına bağlı kalmaktır. Bu şekilde, fotoğrafınızı istediğiniz görünüme nasıl uyduracağınızı bilirsiniz.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

10) Monitör ve Kalibrasyon Ekipmanları

Bilgisayar monitörünüzde gördüğünüz renklerin, en azından geniş bir düzeyde, kameranızla yakaladığınız renkleri yansıtması önemlidir. Aksi takdirde, bir fotoğrafta yaptığınız düzenlemeler temelde kusurlu olacaktır.

Sorun şu ki, çoğu monitörün kutudan çıktığı gibi büyük renk sorunları var ya da ilk etapta iyi monitörler değiller. “IPS” paneli (Düzlem İçi Anahtarlama) olan bir monitör satın almanız ve en az 8 bitlik bir monitör (ve ideal olarak 10 bit veya daha büyük bir geniş gamlı monitör) almanız önemlidir. Bu şekilde, monitörünüz en geniş renk aralığını görüntüleyebilir ve size en iyi renk üretimini sağlayabilir. Monitörler pahalı olabilir. Önerdiğimiz daha makul seçeneklerden biri, 220 ABD doları karşılığında Dell U2415'tir . Ancak, herhangi bir şey satın almadan önce fotoğrafçılık için iyi bir monitör satın alma kılavuzumuzu okumalısınız , böylece hangi özellikleri arayacağınız konusunda daha iyi bir fikriniz olur.

Bundan sonra, monitörünüzü hala kalibre etmeniz gerekiyor . Burası, harici bir donanım parçasının monitörün renklerini ölçtüğü ve daha doğru bir profil sağladığı yerdir. Kalibrasyon ürünleri için en popüler iki şirket Datacolor ve ColorMunki'dir ve başlangıç ​​fiyatları 100-120$ civarındadır. Bu, kamera ekipmanının en belirgin parçası olmayabilir, ancak birçok fotoğrafçı için önemli bir parçadır. Bu, ilginizi çeken bir konuysa, bir monitörü kalibre etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

11) Diğer Aksesuarlar

Tüm bu gerekli kamera ekipmanının yanı sıra, yol boyunca dikkate alınması gereken bazı önemli aksesuarlar da var.

İlk olarak, kameranızı, lenslerinizi, filtrelerinizi ve diğer donanımınızı korumak için bir temizleme kiti isteyeceksiniz. Bu, lensleriniz için mikrofiber bezler ve temizleme spreyi ile kirlenirse kamera sensörünüzü temizlemenin bir yolunu içerir. Islak temizleme solüsyonları ve sensörlü fırçalar gibi kuru temizleme ürünleri de dahil olmak üzere birçok seçenek var . Bu amaçla Photography Life'da kendi Sensör Jel Çubuğumuzu da satıyoruz .

Bir temizleme kitiyle birlikte, uzaktan deklanşörler, GPS ekleri, hareket tetikleyicileri, yazıcılar vb. gibi çeşitli başka aksesuarlar da isteyebilirsiniz. Fotoğraf aksesuarları pazarı çok büyük. Bizim tavsiyemiz, ne tür fotoğrafçılıkla ilgilendiğiniz konusunda iyi bir fikriniz olana kadar bu daha özel donanımlardan bazılarını satın almayı ertelemenizdir. Örneğin, bir dizi yüksek kaliteli stüdyo ışığı satın almak istemezsiniz, yalnızca portre yerine manzara fotoğrafçılığını tercih ettiğinizi fark edersiniz.

İlk başlarda aksesuarlara takılıp kalmayın. Fotoğraf makinenizin ve merceğinizin çekirdek kitiyle başlayın ve bundan sonra fotoğrafçılığınızın hangi yöne gittiğini görün. Yalnızca gerektiğinde ek aksesuarlar satın alın.

Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı

12) Uyarı: Bu Paketi Satın Almayın

Bu kamera ekipmanı kılavuzunu hızlı bir uyarı ile tamamlayacağız: Kameranızı satın alırken, ne kadar cazip olursa olsun, hepsi bir arada fotoğraf paketleri satın almayın.

Çoğu fotoğrafçılık perakende sitesinde - Amazon, B&H, Adorama ve benzeri - şimdiye kadar tartıştığımız birçok öğeyi içeren kitler bulabilirsiniz. Bu paketler, diğer olası aksesuarların yanı sıra bir kamera, lensler, omuz çantası, filtreler, temizleme ekipmanı, tripod, hafıza kartları ve ekstra piller içerebilir. "Kolaylık" için, bu paketler genellikle temel kitten 100 dolardan fazlaya mal olur. Sorun? Eklenen aksesuarlar neredeyse her zaman ucuz, alt varil çöpüdür.

Pek çok fotoğrafçının, daha sonra yüksek kaliteli bir üreticiden neredeyse tüm ürünleri geri almak için bu paketlere para attığını gördük. Bunun gibi kitler cazip gelse de, fotoğrafçıları öğrenmek için sadece kötü bir yatırımdır. Dışarıdaki bazı paketler iyidir, ancak çok daha büyük bir sayı bu fiyata değmez.

13) Sonuç

Doğru kamera kitini seçmek, iyi bir kamera satın almak kadar kolay değildir. Ayrıca tripodlar, filtreler, işlem sonrası yazılımlar, piller, hafıza kartları, aksesuarlar ve daha fazlasını düşünmeniz gerekir. İyi haber şu ki, oraya gitmek için bir servet harcamanıza gerek yok. Giriş seviyesi bir DSLR veya aynasız kameranın yanı sıra birkaç lensle başlayın ve gerektiğinde oradan genişletin.

Kamera ekipmanı önemlidir, ancak hangi donanıma sahip olursanız olun, iyi fotoğraflar çekmenin arkasındaki itici güç olmayacaktır. Bunun yerine, en önemli şey nasıl fotoğraf çekileceğini anlamaktır - işin hem teknik hem de yaratıcı tarafı. Bu, Fotoğrafçılık Temelleri'nin sonraki bölümlerinde ele alacağımız şeydir .

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
Fotoğrafçılığa Yeni Başlayanlar için Önerilen Kamera Ekipmanı
https://lh3.googleusercontent.com/-KZfC0Ru6rR4/YPGR_VIb7pI/AAAAAAAAKOk/KRvCWd0TQVQ1j5PKbMrlbhz4tjjumhhswCLcBGAsYHQ/w640-h341/equipment-731132_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-KZfC0Ru6rR4/YPGR_VIb7pI/AAAAAAAAKOk/KRvCWd0TQVQ1j5PKbMrlbhz4tjjumhhswCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h341/equipment-731132_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclga-yeni-baslayanlar-icin.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclga-yeni-baslayanlar-icin.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy