Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

İyi Bir Kameraya İhtiyacınız Var mı?

Apple , büyük ölçüde iPhone ve onun yerine geçenler sayesinde 2018'de dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi oldu.

Alarm saatleri. El fenerleri. Hesap makineleri. MP3 çalarlar. Sabit telefonlar. GPS'ler. Ses kaydediciler.

Kameralar

Günümüzde pek çok kişi, telefonlarının çoğu fotoğrafçılık için yeterince iyi olduğuna ve ayrı bir kamera satın almalarına gerek olmadığına inanıyor. Ve biliyor musun? Yanlış değiller. Dışarıdaki çoğu insan için özel bir kamera aşırıya kaçıyor.

Telefonlar, çoğu insanın ihtiyaçları için özel kameralardan daha iyidir. Sosyal medya ile sorunsuz entegrasyonlarından bahsetmiyorum bile, daha hızlı ve kullanımı daha kolaydır. Yalnızca telefonunuz istediğiniz fotoğraflar için yeterince iyi değilse (spor veya düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekmek gibi) veya özellikle hobi olarak fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız özel bir kamera almak mantıklıdır.

Bu tavsiye bir fotoğrafçıdan çılgınca gelebilir, ancak bu doğru. Herhangi bir kameranız varsa , özellikle bir cep telefonu kameranız varsa, fotoğrafçılık için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. DSLR veya aynasız fotoğraf makinesi gibi daha gelişmiş bir fotoğraf makineniz varsa, Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım için daha ne söylenebilir? Araçlarınız meydan okumaya hazır. Geriye kalan tek şey onları nasıl kullanacağını öğrenmek.

Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir

Kamera . Özel bir kamera (telefon yerine) satın alırsanız, farklı fotoğraf türlerini daha kolay deneyebilmeniz için değiştirilebilir lensli bir kamera seçin. İncelemeleri okuyun, ancak bunlara kafa yormayın, çünkü bugün mevcut olan her şey rakipleri kadar iyi. Güzel bir anlaşma bul ve devam et.

Lensler . Burası önemli. Günlük fotoğrafçılık için 24-70 mm veya 18-55 mm gibi standart bir zum lensi ile başlayın. Portre fotoğrafçılığı için 35 mm, 50 mm veya 85 mm'de sabit bir lens (yakınlaştırma yapmayan) seçin. Spor için telefoto lens kullanın. Makro fotoğrafçılık için özel bir makro lens edinin. Ve benzeri. Lensler, diğer tüm ekipmanlardan daha önemlidir, çünkü ilk etapta hangi fotoğrafları çekebileceğinizi belirlerler.

İşlem sonrası yazılım . Öyle ya da böyle, fotoğraflarınızı düzenlemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızda bulunan bir yazılımla veya kameranızla birlikte gelen yazılımla başlamanızda bir sakınca yoktur. Ancak uzun vadede, özel bir program daha iyi bir iş çıkaracaktır. Adobe, Lightroom ve Photoshop'u bir paket olarak ayda 10$'a satar veya isterseniz başka bir şirketten bağımsız yazılım satın alabilirsiniz; tonlarca seçenek var. Hangisini seçerseniz seçin, bir süre buna bağlı kalın ve onu çok iyi öğreneceksiniz.

Diğer her şey isteğe bağlıdır, ancak çok yardımcı olabilir:
Bir tripod . Bir manzara fotoğrafçısının en iyi arkadaşı.Çantalar . Sokak fotoğrafçılığı için bir omuz çantası, stüdyo fotoğrafçılığı için bir tekerlekli çanta, manzara fotoğrafçılığı için teknik bir yürüyüş sırt çantası vb. alın.
Hafıza kartları . Başlamak için 64-128 GB aralığında bir şey seçin. Seri fotoğraf çekiyorsanız, kameranızın belleği daha hızlı temizleneceğinden hızlı bir kart alın (MB/saniye olarak ölçülür).
Ekstra piller . Çalıştırmak için en az bir, tercihen iki yedek pil alın. Markasız piller genellikle daha ucuzdur, ancak uzun süre dayanmayabilir veya gelecekteki kameralarla uyumluluğu korumayabilir.
Polarize filtre . Bu, özellikle manzara fotoğrafçıları için büyük bir şey. Ucuz bir polarizör almayın yoksa görüntü kalitenize zarar verir. B+W Kaesemann filtresini öneriyoruz (merceğinizle aynı iplik boyutunda). Bizim Bkz polarize filtre makalesine de.
Flaş . Flaşlar pahalı olabilir ve flaşınızı kamera dışında kullanmak istiyorsanız ayrı bir verici ve alıcı satın almanız gerekebilir . Ancak portre fotoğrafçılığı veya makro fotoğrafçılık gibi türler için vazgeçilmezdirler.
Daha iyi bilgisayar monitörü . İdeal olarak, fotoğrafları düzenlemek için ( hakkında bir makale de yazmıştık ) bir IPS monitör edinirsiniz . Bir renk kalibrasyon cihazı da gerçekten yararlıdır, bu nedenle “doğru” renkleri düzenlediğinizi bilirsiniz.
Temizleme kiti . En üstteki öğe, lensinizin önünü temiz tutmak için mikrofiber bir bezdir. Ayrıca kamera sensörünüzden tozu daha kolay çıkarmak için bir roket üfleyici edinin.
Diğer ekipman . Uzaktan deklanşör serbest bırakmadan GPS eklerine, yazıcılara ve daha fazlasına kadar sayısız başka fotoğraf aksesuarı mevcuttur. İlk başta bunlar için endişelenmeyin; ihtiyacın olup olmadığını zamanla anlayacaksın.

Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

Bilmeniz Gereken Üç Temel Kamera Ayarı

Kameranız yüzlerce olmasa da onlarca buton ve menü seçeneğine sahiptir. Tüm bu seçenekleri nasıl anlamlandırıyorsunuz? Ve bunu sahada nasıl hızlı bir şekilde yaparsınız?

Kolay değil, ama düşündüğünüz kadar da kötü değil. Aslında, menü seçeneklerinin çoğu, yalnızca bir kez ayarlayacağınız, ardından nadiren veya bir daha asla dokunmayacağınız şeylerdir. Sık sık yalnızca birkaç ayarın değiştirilmesi gerekir ve bu Fotoğrafçılık Temelleri kılavuzunun geri kalanı da bu konuları kapsar.

En önemli üç ayar enstantane hızı, diyafram açıklığı ve ISO olarak adlandırılır. Üçü de fotoğrafınızın parlaklığını kontrol eder, ancak bunu farklı şekillerde yaparlar. Başka bir deyişle, her biri bir görüntüye kendi “yan etkilerini” getirir. Bu nedenle, belirli bir fotoğraf için üçünü de tam olarak nasıl dengeleyeceğini bilmek biraz sanattır.
  1. Deklanşör hızı: Fotoğraf çekerken kamera sensörünüzün dış dünyaya maruz kaldığı süre. 
  2. Diyafram: Merceğinizdeki, farklı miktarlarda ışığın girmesine izin vermek için açılıp kapanabilen bir "gözbebeği" temsil eder.
  3. ISO: Sahne arkasında teknik olarak biraz daha karmaşık, ancak filmin farklı ışık koşullarında fotoğraf çekme hassasiyetine benzer. Ayrıca, bir fotoğrafın işlem sonrası parlaklaştırılmasına veya karartılmasına benzer.
Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?

Fotoğrafçılık SSS

Bu çok bölümlü kılavuz, iyi fotoğraflar çekme konusunda çok daha fazla ayrıntıya giriyor, ancak en büyük sorularınızdan bazılarının daha hızlı yanıtlanabileceğini görebilirsiniz. İşte her zaman duyduğumuz bazı soruları içeren hızlı bir fotoğrafçılık SSS'si:

Fotoğrafın amacı nedir?

Fotoğrafın amacı, fotoğrafçının elde etmeye çalıştığı şeye bağlı olarak değişebilir. Örneğin, belgesel ve haber fotoğrafçıları, gerçek olayların ayrıntılı bir açıklamasını sağlamak amacıyla görüntüler çekerken, hobi fotoğrafçıları, aileleri ve arkadaşları ile yaşam anlarını yakalamayı amaçlar.

Fotoğraf türleri nelerdir?

Manzara, makro, vahşi yaşam, portre, belgesel, moda, seyahat ve etkinlik fotoğrafçılığı gibi birçok farklı fotoğraf türü vardır. 

Fotoğrafçılık için neye ihtiyacınız var?

Fotoğraf çekmeye başlamak için ihtiyacınız olan tek şey, basit bir akıllı telefondan gelişmiş bir DSLR'ye veya aynasız bir kameraya kadar her şey olabilen bir kameradır. Bununla birlikte, fotoğraf ekipmanı o kadar önemli değildir - ışık, konu, duygu ve kompozisyon, başarılı bir fotoğrafın tüm kritik unsurlarıdır.

En yaygın fotoğrafçılık türü nedir?

Günümüzde çok popüler olan birkaç fotoğraf türü var. Bunlar portre, manzara, mimari, moda, yemek, spor, vahşi yaşam, makro, sokak, etkinlik ve belgesel fotoğrafçılığı içerir.

Yeni başlayan bir fotoğrafçı olarak hangi ekipmanlara ihtiyacım var?

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey, rahat edeceğiniz bir kameradır. Fotoğraf ekipmanının geri kalanı ihtiyaçlarınıza göre belirlenecektir. Örneğin, manzara fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız, bir dizi farklı lense, bir tripoda ve filtrelere ihtiyacınız olacak. Portre fotoğrafçılığı için iyi bir portre lensine ve potansiyel olarak bazı aydınlatma ekipmanlarına yatırım yapmanız gerekecektir.

En eski fotoğraf nedir?

En eski fotoğraf olan "Le Gras'taki Pencereden Görünüm", Joseph Nicéphore Niépce tarafından 1826 veya 1827'de çekilmiştir.

İlk özçekimi kim yaptı?

Şimdiye kadar çekilen ilk fotoğrafik portre, bir otoportre veya bir "selfie" idi. 1839'da Philadelphia'dan amatör bir kimyager ve fotoğraf meraklısı olan Robert Cornelius tarafından ele geçirildi.

Fotoğrafta tür nedir?

Bir fotoğrafçılık "tür", manzara fotoğrafçılığı, portre fotoğrafçılığı, vahşi yaşam fotoğrafçılığı vb. gibi bir fotoğrafçılık türüdür.

Fotoğrafçılığı nasıl öğrenebilirim?

Fotoğrafçılığı birçok kitaptan ve çevrimiçi kaynaktan öğrenebilirsiniz. Fotoğrafla ilgili pek çok bilgiyi makaleler ve videolar şeklinde ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Bu makale, Photography Life tarafından herkese ücretsiz olarak sağlanan fotoğrafçılık temelleri serisinin bir parçasıdır.

Bir fotoğrafı harika yapan nedir?

Harika bir fotoğrafın iyi bir ışığı, konusu ve kompozisyonu olmalıdır - fotoğrafçılıkta en önemli üç unsur . Fotoğrafçının güçlü bir vizyonu olmalı, ardından bu makalede anlatıldığı gibi bunu mümkün olan en etkili şekilde ifade etmelidir .

Üç temel kamera ayarı nedir?

Üç temel kamera ayarı şunlardır: diyafram , deklanşör hızı ve ISO.

En iyi fotoğraf türü nedir?

Her fotoğraf türünün kendine has bir çekiciliği vardır. Bazı insanlar bazı fotoğraf türlerini diğerlerinden daha çok sever.

Fotoğraf Yolculuğunuzdaki İlk Adımlar

Fotoğrafçılıkta, teknik ve yaratıcı el ele gider.

Ansel Adams'ın daha önceki alıntısını hatırlıyor musunuz? "Bulanık bir konseptin keskin bir görüntüsünden daha kötü bir şey yoktur." Bir fotoğrafın arkasındaki fikir zayıfsa, doğru kamera ayarlarını kullanmak onu daha iyi yapmaz .

Aynı zamanda, kamera ayarları hala önemlidir. Bir bakıma, her teknik seçim gerçekten de kılık değiştirmiş sanatsal bir seçimdir. Bu ayarlar şunlardır değer öğrenme. Kamera ayarlarının nasıl çalıştığını anladığınızda, fotoğrafçılık anlayışınız on kat artacaktır.

Bu nedenle, bu kılavuzun sonraki birkaç bölümü en önemli kamera ayarlarını kapsayacaktır: deklanşör hızı, diyafram ve ISO. Ardından, kompozisyonun derin ucuna dalacağız. Fotoğraflar böyle yapılır.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?
Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?
Fotoğrafçılık için Gerekli Minimum Donanım Nedir?
https://lh3.googleusercontent.com/-G6BRAMw3Cd4/YPGMqrdKQJI/AAAAAAAAKOE/F5761h2_Mj4rbgTY8enTvzIQBGocDQAiQCLcBGAsYHQ/w640-h366/photographer-3672010_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-G6BRAMw3Cd4/YPGMqrdKQJI/AAAAAAAAKOE/F5761h2_Mj4rbgTY8enTvzIQBGocDQAiQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h366/photographer-3672010_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclk-icin-gerekli-minimum-donanm.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/fotografclk-icin-gerekli-minimum-donanm.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy