Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

 Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Fotoğrafta herkesin bahsettiği bir şey varsa o da lensler olmalı. Acemi veya profesyonel, fotoğrafçılar her zaman cama takıntılı olmuştur. Belli bir düzeyde, meşhur cam takıntısının arkasında geçerli bir sebep var. Aydınlatma ekipmanı dışında lensler, iyi bir fotoğraf çekmede en büyük etkiye sahip kamera ekipmanıdır. Bu yazıda, yeni başlayanların yeni bir lens alırken bilmesi gereken temel bilgilere değineceğim. Bu makaleyi okumadan önce Kamera Lenslerini Anlama: Yeni Başlayanlar Kılavuzu'nu okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Nereden başlamalı?

Yeni başlayanların kafasını karıştıran her şey arasında, lens seçimi kesinlikle listenin en üstüne yakındır. Deneyimli profesyoneller bile kurtulamaz. Lensleri durmadan karşılaştıran Youtube kanalları ve web siteleri ile, lens seçimi söz konusu olduğunda sadece daha kafa karıştırıcı hale geldi. Tonlarca lensi en iyi sonuçlarıyla birlikte ayrıntılı olarak incelediğimiz için Photography Life bu konuda bir istisna değildir.

Bunun yerine, özellikle yeni başlayanlar için, çoğu fotoğrafçının bir lens alırken düşünmesi gereken daha temel hususları gözden geçirmeme izin verin.

1. Bütçe

Bütçe bir faktör olmasaydı, sanırım herkes kamera çantalarında hemen 400mm f/2.8 veya 600mm f/4 tutardı. Kaçınılmaz olarak, bütçe, bir kişinin kamera çantasında hangi ekipmanın biteceğine karar veren birincil faktör olur.

İnkar edilemez bir şekilde, 400 mm ve 600 mm florit astarları, piyasadaki en keskin, en hızlı ve en kötü gözlüklerdir. Ama kaçımız onlara 12.000 $ + ödemeye hazırız? Çoğu fotoğrafçı, başlangıç ​​seviyesi donanımlarla başlar ve donanımlarını kademeli olarak yükseltir.

2. Mahsul gövde kiti lensleri

Giriş seviyesi kırpma gövdeleri (DX), yeni başlayanların çoğu için seçimdir ve bu tür kamera gövdeleri neredeyse her zaman bir kit lensiyle birlikte gelir. Çoğu durumda, yeni başlayanlar, markaya bağlı olarak 18 mm ila 55 mm, 105 mm ve hatta 200 mm ve ötesi gibi daha uzun odak uzunluklarını kapsayan bir çift lens kiti seçer.

Pratik olarak, hiçbirimiz sonsuza kadar ilk kameramız ve lensimiz ile kalmayacağız. Daha iyi fotoğraflar çekmeye başladığımızda, sahip olduğumuz teçhizatın yetersiz kaldığını hissetmeye başlarız. Sonunda, bazı fotoğrafçılar, ister DSLR ister aynasız olsun, tam çerçeve bir kamera almaya karar verecek. Bu noktada, mevcut sisteme artık uymadıkları için herhangi bir kırpma sensörlü lens satılacaktır.

Kamera gövdelerinin aksine, lensler fotoğrafçılarda uzun süre kalır. Gelecekte bir noktada tam kareye geçmeniz oldukça olası, hatta büyük olasılıkla (tam kare kameralar sunan Nikon, Canon veya Sony ile çekim yaptığınızı varsayarsak). Bu nedenle, kit lenslerinize yapılacak herhangi bir yükseltmenin tam çerçeve lens olmasını öneriyorum. Tüm üreticilerin bazı profesyonel veya yarı profesyonel kalitede ekin lensleri olduğu doğrudur. Ancak bunlar iyi lensler olsa da full frame'e geçildiğinde değiştirilmeleri gerekecek. Başlangıçta tam çerçeve uyumlu cam satın almak için biraz daha fazla para harcarsanız, tam çerçeve bir kamera aldığınızda tam lens kitinizi değiştirmenize gerek kalmadan sonunda paradan tasarruf edersiniz.

3. Keskinlik

Netlik açıkça yaygara hakkında ne olduğunu. değil mi? Dünyanın en keskin lensini aldığımı düşüneyim. Bu, her seferinde en iyi fotoğrafları garanti ediyor mu? Cevap hayır. O keskinliğin ne kadarını kullanabildiğime bağlı.

Fotoğrafçılar her zaman en keskin lensin hangisi olduğu konusunda tartışmışlardır. Bir fotoğrafçının jilet gibi keskin olduğunu düşündüğü bir lens, bir başkası için önemsiz görünebilir. Örneğin, tüm gün boyunca bir Nikon 300mm f/4 PF ED VR'yi elde tutmak, aynı durumda bir Nikon 300mm f/2.8 ED VR'yi elde tutmaktan daha iyi resimler sağlar. İkincisi netlik, bokeh ve AF hızı/doğruluğu açısından kesinlikle daha iyi olsa da, saf ağırlığı saatlerce tutmayı zorlaştırıyor.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Bu nedenle, yalnızca bir lensin ölçümlerinin ötesine bakmanız ve gerçek dünyadaki kullanımı düşünmeniz gerekir. Keskin bir lens mutlaka en iyi lens olmayabilir. Keskinliğin ötesinde önemli olan faktörler de var. Yapı kalitesinden bokeh'e, yakın odaklama mesafesine, ağırlığa, filtre uyumluluğuna ve diğer birçok etkiye kadar her şey önemini koruyor. Vahşi yaşam fotoğrafçılığım için "ortalama" keskinliğe sahip, ancak her gün inanılmaz derecede hızlı AF hızına sahip bir lense sahip olmayı tercih ederim.

4. Otomatik odaklama

Bir lenste otomatik odaklama hakkında anlaşılması gereken iki özellik vardır: AF doğruluğu ve AF hızı.

Konu netlik olduğunda oldukça yakın olan iki lensi karşılaştırmama izin verin. Nikon 200-500mm f/5.6 ED VR, neredeyse Nikon 500mm f/5.6 PF ED VR ana kuzeni kadar keskin. Ancak, ağırlıktan başka, prime üstün kılan bir şey, otomatik odaklama hızıdır. Tünemiş kuşları fotoğraflarken her iki lens de benzer performans gösterebilir. Ancak asal, uçuş halindeki kuşları fotoğraflarken zumdan kesinlikle daha iyi performans gösterir.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

AF performansı elbette kameraya da bağlıdır. Giriş seviyesi bir kameraya monte edilmiş profesyonel bir lens veya tam tersi amaçlandığı gibi çalışmayacaktır. Ancak genel olarak, kamera ne olursa olsun bazı lenslerin diğerlerinden daha hızlı odaklandığını göreceksiniz, bu nedenle önemli bir husus olmaya devam ediyor.

5. Prime veya yakınlaştırma?

Kusursuz performans söz konusu olduğunda, yalnızca bir odak uzaklığına sahip olan ve yakınlaştırma yapamayan ana lensler kesinlikle seçimdir. Ancak birçok fotoğrafçı için aşağıdaki faktörler zumları prime lenslerden daha iyi bir seçim haline getirir.
İşlerin kağıt üzerinde nasıl göründüğü önemli değil, tomurcuklanan bir fotoğrafçının gerçek dünya görüntülerindeki farklılıkları yakalamak şöyle dursun, fark etmesi zaman alacaktır. Fotoğraf açısından, piksel dikizlemek için pratik yapmak gerekir.
Primerler, istenen kompozisyonu elde etmek için "ayaklarınızla yakınlaştırma" ister. Bu, öznenize sürekli olarak yaklaşmanız veya uzaklaşmanız gerektiği anlamına gelir. Özellikle zaten doğru ayarları bulmaya odaklanmış yeni başlayanlar için, prime lenslere sahip bu ek faktör, onların daha kötü fotoğraflar çekmesine neden olabilir. Oysa elde bir yakınlaştırma ile merceği döndürmek ve farklı kompozisyonları denemek daha kolaydır.
Son yıllarda lens teknolojisi çok ilerledi. Birkaç on yıl önce, asal değerler ve yakınlaştırmalar arasındaki boşluk üsteldi. Ancak bu boşluk büyük ölçüde kapatılmıştır.

6. Ağırlık

Aşağıdaki Himalaya mavi koyununun görüntüsüne bir göz atın. Resim, yaklaşık 10 millik yorucu bir yürüyüşün ardından 14.000 fitin üzerinde bir yükseklikte çekildi. D750 ve 200-500 f/5.6 çifti ile çekildi. Kesinlikle 500 veya 600mm f/4'lü bir D5'i sonuna kadar taşıyamayacağım. Yukarıdaki kombinasyonun gerektirdiği uygun bir tripodun ağırlığından bahsetmiyorum bile. Aslında, bunun yerine bir Nikon Z6 ve 500mm f/5.6 PF ED VR olmasını isterdim!

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Nikon D750+Nikon 200-500 f/5.6 ile çekildi

Fotoğrafta daha ciddi hale geldikçe, kilo verme ihtiyacı giderek daha önemli hale geliyor. Tüm gün boyunca vites sürüklemek, gün geçtikçe omuzda giderek daha fazla stresli hale gelir.

Bu nedenle, yeni lensler almayı düşünmeden önce bile, ne çekmek istediğine dair net bir fikir zorunlu hale gelir. Daha iyi görüntüler elde etmemize yardımcı olabilecek en iyi lens değil. Bize en çok yakışan odur.

7. Hava sızdırmazlığı

Manzara, vahşi yaşam ve sokak fotoğrafçılığı gibi açık hava çekimlerini içeren türlerle ilgilenen fotoğrafçılar sürekli olarak neme ve toza maruz kalırlar. Hava sızdırmazlığı bu tür türler için çok önemlidir. Örneğin, şelaleleri fotoğraflarken hava sızdırmazlığı neredeyse zorunlu hale gelir. Bu gibi durumlarda ekipmanınızı kuru tutmak neredeyse imkansızdır. Nem, vitesi sürekli ıslatan küçük damlacıklardan bahsetmiyorum bile neredeyse %100'e yakın.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

NIKON D750 @ 200mm Odak Uzaklığı ile çekilmiş, ISO 100, Deklanşör Hızı: 3/1, Diyafram: f/8.0

Çoğu modern lens, titreşim azaltma özelliğine sahiptir. VR öğelerinde nem yerleştiğinde veya nem yoğunlaştığında, bunları daha sonra temizlemek çok zor hale gelir. Neme uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olarak çok fazla yoğuşma elektronik aksamlara zarar verebilir. Hava koşullarına karşı korumalı lenslerin çoğu, dahili odaklama lensleridir ve neredeyse her zaman, yakınlaştırma veya odaklama sırasında fıçıların dışarı fırlayıp geri çekildiği lenslerden daha pahalıdır.

Nikon için Örnek Lens Önerileri

Yukarıdaki kriterlere dayanarak, yeni başlayan biri için önerilerimin neler olabileceğine dair bir örnek üzerinden gidelim. Bu sadece konuştuğumuz şeylerin nasıl uygulanacağına dair bir örnek, bu yüzden en aşina olduğum için Nikon'u ele alacağım. Aynı şeyi Canon, Sony, Fuji, Olympus, Pentax veya Panasonic gibi herhangi bir marka için de yapabilir ve benzer öneriler alabilirsiniz.

1000 dolarlık bir bütçe için en uygun fiyatlı lensler

Nikon 24-85mm f/3.5-4.5G VR

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Bu makaleyi yazarken 500 $ karşılığında, bu lens, uygun bir bütçeyle her yönden iyi performans gösteren bir lens arıyorsanız en iyi seçeneklerden biridir. Düşük ışık performansına veya yüksek AF hızına çok meraklı değilseniz, Nikon 24-85 oldukça keskin bir objektif. Objektifi f/5,6 veya muhtemelen f/8'e düşürebileceğiniz, iyi aydınlatılmış koşullarda çekim yapıyorsanız, bununla Nikon 24-120 f gibi profesyonel bir objektif arasındaki netlik farkını bulmak için piksel gözetleme yapmanız gerekir. /4 veya Nikon 24-70 f/2.8. Bu lensin doygunluğu ve renk sunumu, yıllardır keyif aldığım bir şey. Daha fazla bilgi için bu lens hakkındaki derinlemesine incelememizi okuyun .

500 gramdan biraz daha hafif olan hafif yapısı, seyahat fotoğrafçılığı için mükemmel bir seçimdir. Odak aralığı, onu manzara fotoğrafçılığı için mükemmel bir seçim haline getirir. Nikon 24-70 f/2.8 gibi profesyonel sınıf lenslerle karşılaştırıldığında yavaş AF'ye sahip olsa da, AF yeterli ışık koşullarında makul derecede doğrudur. Bu lensi peyzaj amaçlı yoğun olarak kullandım. Odak aralığı, onu portre ve sokak fotoğrafçılığı için de iyi bir seçim haline getiriyor.

Bu merceğin dezavantajları, herhangi bir sözde 'sümer' mercekten beklenen şeydir. Bu lensi kullanırken yaşadığım ilk dezavantaj, otomatik odaklama hızı. Düşük ışık koşullarında, lens süresiz olarak odak arar. İkincisi, hava geçirmez değildir, bu da çok korkulan mantara yol açan toza ve neme eğilimli olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak bu lensi bir kereden fazla temizlemeye göndermek zorunda kaldım. Üçüncüsü, plastik yapı diğer profesyonel lenslerin çoğu kadar dayanıklı değildir.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

NIKON 24-85mm f/3.5-4.5G VR @ 48mm, ISO 400, 1/320, f/5.6

Nikon 70-300mm f/4.5-5.6E VR AF-P

Artık 24 mm ile 85 mm arasında bir görüntü elde etmek için 500 dolar harcadığınıza göre, Nikon 70-300, sizi 300 mm'ye çıkaracak paranızın karşılığını en iyi şekilde alan (600 dolara mal olan) bir objektiftir. Eski versiyonu olan Nikon 70-300mm f/4.5-5.6G VR , bütçesi kısıtlı amatörler ve meraklılar arasında da popüler bir seçimdi ve biraz tasarruf etmek için bunu satın almayı düşünebilirsiniz.

Nikon 70-300mm VR oldukça keskin bir lens. Full frame bir fotoğraf makinesiyle, bazıları uç köşelerin biraz yumuşak olduğunu hissedebilir, ancak Nikon D500 gibi bir DX fotoğraf makinesinde bu objektifte netlik kaybı neredeyse yok denecek kadar azdır.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

NIKON D7000 ve Nikon 70-300 f/4.5-5.6 G VR @ 300mm, ISO 1000, 1/400, f/5.6

Bu lensin hafifliği, seyahat fotoğrafçılığı için iyi bir seçim olmasını sağlar. Hafif seyahat etmek istiyorsanız, 24-85 ile birlikte 70-300'ün iki lens kombinasyonu harika bir kombinasyon olacaktır. Bu lens, vahşi yaşamı fotoğraflamak için uygun fiyatlı bir lens arayan meraklılar için popüler bir seçimdir.

Tabii ki, mükemmel bir lens değil. 70-300mm ile fark ettiğim ilk sınırlama, yavaş otomatik odaklaması. Ayrıca, 300 mm'de bu lens, uzaktaki küçük kuşları fotoğraflamak için yeterli erişime sahip olmayabilir.

Ancak vahşi yaşam fotoğrafçılığına giren biri için kesinlikle iyi bir seçimdir. Bir FX gövde üzerine monte edilen 70-300mm, manzara çekimleri için de harika bir seçim haline gelir.

Nikon'un çeşitli 70-300mm lenslere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bahsettiğim şey tam kare VR lens ve bu makalenin önceki bölümlerinde tartışılan geleceğe yönelik koruma nedenleriyle tavsiye etmediğim DX lensleri değil.

Nikon AF-S NIKKOR 28-300mm f/3.5-5.6G ED VR Objektif

1000$ bütçeniz varsa ve yalnızca bir lens taşımak istiyorsanız, Nikon 28-300 muhtemelen sizin için en iyi seçimdir. İnanılmaz 10,7x zoom aralığına sahip bu lens, manzaralardan portrelere ve vahşi hayata kadar her şeyi çekmenize olanak tanır. Bir DX gövde üzerine monte edilen bu lens, 42mm-450mm arasında etkili bir görüş alanı sağlar.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

800 gram gibi düşük bir ağırlığa sahip olan bu lens, kullanım kolaylığı ve ağırlığı birinci öncelik olarak gören fotoğrafçılar için kesinlikle tercih edilecek bir lenstir. Köşelerde ve 200 mm'nin üzerinde keskinlik kaybı açısından sınırlamaları olan tüketici sınıfı bir lens olmasına rağmen, bu lens oldukça fazla profesyonelin tercihi olmuştur. Netlik kaybı, lensi f/8'e kadar durdurarak halledilebilir, bu noktada keskinlikte önemli bir gelişme olur. En önemli kriteriniz “çekim yapmak” olduğunda, 28-300mm harika bir seçimdir.

2500 dolarlık bir bütçe için en uygun fiyatlı lensler

Nikon 24-120mm f/4G VR

Nikon 24-85'i önerdiğimde, birkaçınız bunun yerine neden 24-120mm f/4'ü önermediğimi merak ederdiniz. Tek sebep bütçeydi. Vahşi yaşamı (200 mm'de) fotoğraflamak istemiyorsanız ve yine de bir lens için harcayabileceğiniz 1000 dolarınız varsa, Nikon 24-120mm kesinlikle tercih edilen lens olacaktır. Aslında, seyahat ışığına önem veren bir seyahat fotoğrafçısıysanız, bu lens ideale yakındır.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Nikon 24-120, 24-85'in 3.5x yakınlaştırma oranına kıyasla 5x yakınlaştırma oranına sahip. 24-120 ayrıca 24-85'in 3.5-4.5 değişken maksimum açıklığına kıyasla 4'lük sabit bir maksimum açıklığa sahiptir, birincisinin ikincisinden biraz daha keskin, özellikle 24 mm ila yaklaşık 55 mm arasında olduğundan bahsetmiyorum bile.

Nikon 200-500mm f/5.6E VR

Nikon 200-500'ün vahşi yaşam fotoğrafçıları arasında tanıtılmasına gerek yok. Bütçesi kısıtlı ama yine de tavizsiz fotoğraflar çekmek isteyen bir vahşi yaşam fotoğrafçısıysanız, bu lens kesinlikle en iyi seçimdir.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu
Bu makaleyi yazarken yaklaşık 1400 dolara mal olan bu lens, diğer profesyonel sınıf lenslerle karşılaştırılabilecek kadar keskindir. Bu lensin odak aralığı, büyük kedilerden minik kuşlara kadar her şeyi çekebilir. Sessiz dalga motoru sayesinde oldukça hızlı bir AF ile bu lens, uçan kuşları çekebilir. 5.6'lık sabit maksimum açıklık, pastanın üzerindeki kremadır. 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, bu lens sizi f/5,6'da 500mm'ye götüren en ucuz lens olma unvanını elinde tutuyor.

Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu

Nikon 200-500 f/5.6 ile çekildi

Bu lens bir telekonvertör alabilse de, f/8 mevcut en büyük diyafram açıklığınız olacağından gerçekten tavsiye ettiğim bir şey değil. D500 gibi f/8 özellikli bir gövdeye sahip olsanız bile, yine de daha parlak koşullarda fotoğraf çekmek zorunda kalacaksınız ve dar maksimum diyafram açıklığı nedeniyle odaklama yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bu lens ayrıca, 1.4x tele dönüştürücü ile kullanıldığında 500mm f/5.6 PF veya 300mm f/4 PF gibi bazı karşılaştırılabilir ana lenslerden daha ağırdır. Vahşi yaşam fotoğrafçılığı için tüm gün uzun yürüyüşler yapmayı veya fotoğraf makinenizi elde tutmayı planlıyorsanız, daha hafif bir lens almak daha iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca bu lensin yakınlaştırma ve uzaklaştırma yaparken bir mıknatıs gibi tozu emdiğini fark ettim. Yağmur örtüsü kullanmak neredeyse zorunlu hale gelir.

Diğer Lensler

Nikon için diğer birçok objektifle benzer bir liste yapabileceğimi ve diğer tüm markaları düşündüğünüzde neredeyse sınırsız bir liste yapabileceğimi hissediyorum. Yukarıdaki lensler, bir lens satın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair bazı örnekleri göstermek içindir ve elbette burada bahsettiğim altı seçeneğin ötesinde birçok iyi seçenek var. Tüm üçüncü taraf seçeneklerini düşündüğünüzde Nikon'un düzinelerce ve belki de yüzlerce merceğe sahip olmasının bir nedeni var. Bu yüzden, sizin için işe yarayan bir şey seçin ve arkanıza bakmayın!

Sonuç

Bu yazıda, kit lenslerinden yükseltme yapmak istediğinizde aranması gereken öne çıkan özelliklerin çoğunu ve bu özellikleri karşılayan lens örneklerini ele aldım. Nikon'un “trinity” lensleri ve f/1.4 prime lensleri gibi daha kaliteli lensler olsa da, fotoğrafçılık için daha düşük maliyetli lenslerin hala başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermek istedim.

Nikon veya diğer marka fotoğrafçıların kullanması gereken lens önerdiğiniz var mı? Özellikle düşük maliyetli ve yüksek değerli lensler. Eğer öyleyse, lütfen yorum bölümüne ekleyin, böylece izleyicilerimiz onlardan faydalanabilir.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu
Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu
Hangi Lensi Almalısınız? Yeni Başlayanlar İçin Lens Satın Alma Kılavuzu
https://lh3.googleusercontent.com/-GkdZesJtitA/YPGCUzcCyPI/AAAAAAAAKMM/6C8-2XXMs1wVbPbQqlUTxIoZPpgoC39QACLcBGAsYHQ/w640-h426/cameras-2443727_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-GkdZesJtitA/YPGCUzcCyPI/AAAAAAAAKMM/6C8-2XXMs1wVbPbQqlUTxIoZPpgoC39QACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/cameras-2443727_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/hangi-lensi-almalsnz-yeni-baslayanlar.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/hangi-lensi-almalsnz-yeni-baslayanlar.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy