ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

Kamera ISO'su kritik bir ayardır, ancak pozlamanın bir parçası DEĞİLDİR

ISO, fotoğrafçılığın üç sütunundan biridir (diğer ikisi enstantane hızı ve diyaframdır ) ve resimleriniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Kamera ISO'su resimlerinizi nasıl etkiler? Bu yazıda, yeni başlayanlar için ISO'yu anlatağız ve mümkün olan en iyi sonuçlar için onu nasıl etkili bir şekilde kullanacağını açıklayacağız.

ISO nedir?

Çok basit bir ifadeyle ISO, bir fotoğrafı aydınlatacak veya karartacak bir kamera ayarıdır. ISO numaranızı artırdıkça, fotoğraflarınız giderek daha parlak hale gelecektir. Bu nedenle ISO, daha karanlık ortamlarda görüntü yakalamanıza veya diyafram ve deklanşör hızı ayarlarınız konusunda daha esnek olmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, ISO'nuzu yükseltmenin sonuçları vardır. Çok yüksek bir ISO'da çekilen bir fotoğraf, parazit olarak da bilinen çok fazla gren gösterecektir ve kullanılamayabilir. Bu nedenle, bir fotoğrafı ISO aracılığıyla aydınlatmak her zaman bir takastır. ISO'nuzu yalnızca, fotoğrafı deklanşör hızı veya diyafram aracılığıyla aydınlatamadığınızda (örneğin, daha uzun bir deklanşör hızı kullanmak konunuzun bulanık olmasına neden olacaksa) yükseltmelisiniz.

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz
 • ISO 100'den 1600'e yükseltildiğinde görüntünün ne kadar parlak olduğuna dikkat edin

ISO'nun anlamı nedir?

ISO kısaltması “Uluslararası Standardizasyon Örgütü” anlamına gelir. Ancak kamera ISO'su, çeşitli teknoloji ve ürün standartları oluşturan kuruluşa doğrudan atıfta bulunmaz . 1974'te ASA ve DIN olarak adlandırılan iki film standardı ISO standartlarında birleştirildiğinden (daha sonra hem film hem de dijital fotoğrafçılık için revize edildi), o andan itibaren tek kelime “ISO” olarak anıldılar. ISO başlangıçta yalnızca film duyarlılığını tanımlamasına rağmen, daha sonra filmle benzer parlaklık seviyelerini korumak amacıyla dijital kamera üreticileri tarafından benimsendi.

Ortak ISO Değerleri

Her kameranın kullanabileceğiniz farklı bir ISO değeri aralığı (bazen ISO hızları olarak adlandırılır ) vardır. Ortak bir küme aşağıdaki gibidir:
 • ISO 100 (düşük ISO)
 • ISO 200
 • ISO 400
 • ISO 800
 • ISO 1600
 • ISO 3200
 • ISO 6400 (yüksek ISO)
Oldukça basit, ISO hızınızı iki katına çıkardığınızda fotoğrafın parlaklığını da iki katına çıkarıyorsunuz. Bu nedenle, ISO 400'deki bir fotoğraf, ISO 200'den iki kat, ISO 100'den iki kat daha parlak olacaktır.

Temel ISO nedir?

Kameranızdaki en düşük yerel ISO, "temel ISO"nuzdur. Bu çok önemli bir ayardır, çünkü size gürültünün görünürlüğünü mümkün olduğunca en aza indirerek en yüksek görüntü kalitesini üretme potansiyeli verir. Bazı eski DSLR ve Fuji X-T2 gibi modern kameralar, bir dizi en modern dijital kameralar bir üs 100. optimal ISO var oysa, bir taban 200, ISO var her zaman almak için baz ISO sopa çalışmalısınız en yüksek görüntü kalitesi . Ancak, özellikle düşük ışık koşullarında çalışırken bunu yapmak her zaman mümkün değildir.

NOT: Bazı kameralar, ISO için kendi doğal aralıklarının ötesine geçebilecek şekilde genişletilmiş "HI" ve "LO" değerlerine sahiptir. Ancak bunlar tamamen simüle edilir ve görüntü kalitenizi düşürür. Onlardan kaçınmanızı öneririz.

Düşük ve Yüksek ISO Gürültü Görünürlüğü

Farklı ISO değerlerinde çekilmiş iki fotoğrafa örnek vermek için aşağıdaki karşılaştırmaya göz atın. Görüntülerdeki parazit düzeyine (grenli ve lekeli renkler) dikkat edin:

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

Fark açıktır – ISO 3200'deki görüntü, ISO 200'dekinden çok daha fazla parazite sahiptir (bunun yerine uzun bir deklanşör hızıyla aydınlattım). Bu nedenle, koşullar bunları kullanmanızı gerektirmedikçe, mümkün olduğunda yüksek ISO değerlerinden kaçınmalısınız.

ISO Nasıl Değiştirilir

ISO'yu değiştirmek kameradan kameraya değişir. ISO'yu değiştirmenin bazı yaygın yolları şunlardır:
 • Başlamak için, ISO'yu kendiniz seçmenize izin veren bir mod girin. Otomatik moddan çıkın ve Manuel , Deklanşör Önceliği , Diyafram Önceliği veya Program'a gidin (Diyafram Önceliği veya Manuel'i tercih etme eğilimindeyiz).
 • Giriş seviyesi DSLR'ler ve aynasız fotoğraf makineleri için muhtemelen bir menü (muhtemelen "hızlı menü") açmanız ve ISO bölümünü bulmanız gerekir. İstediğiniz değeri seçin veya Otomatik olarak ayarlayın.
 • Üst düzey kameralar için kamerada özel bir “ISO” düğmesi olabilir. ISO ayarınızı değiştirmek için tekerleklerden birini döndürürken buna basın. “ISO” etiketli bir düğme görmüyorsanız, kameranız bu görevi gerçekleştirmek için bir tane programlamanıza izin veriyor olabilir.
 • Diğer kameralarda, önceden işaretlenmiş çeşitli ISO ayarlarına sahip özel bir tekerleğe sahip olabilir. Bu işleri daha da kolaylaştırıyor.
Hala emin değilseniz kamera kılavuzunuza bakın. Bununla birlikte, özellikle düşük ışık koşullarında tripod veya flaş kullanmadan çekim yapıyorsanız, muhtemelen oldukça sık ayarlayacağınız bir şey olduğundan, ISO ayarınızı hızlı bir şekilde nasıl değiştireceğiniz konusunda çok aşina olmaya değer.

Hangi Kamera ISO'sunu Kullanmalısınız?

Birçok fotoğrafçı ISO'nun temellerini anlıyor, ancak sahada gerçekte hangi ISO değerini seçeceklerinden emin değiller. Pratikte, kameranızın bu kadar geniş bir ISO ayarı yelpazesine izin vermesinin bir nedeni vardır: Farklı durumlar, farklı ISO'lar gerektirir. Aşağıda, karşılaşabileceğiniz bazı yaygın senaryoları ele alacağız.

Düşük ISO Ne Zaman Kullanılır?

Yukarıda tartışıldığı gibi, mümkün olduğunda, genellikle ISO 100 veya 200 olan kameranızın en düşük ISO'suna (temel ISO) bağlı kalmaya çalışmalısınız. Yeterli ışık varsa, düşük bir ISO kullanmakta ve parazit görünümünü mümkün olduğunca en aza indirmekte özgürsünüz.

Loş veya karanlık ortamlarda bile düşük bir ISO kullanabilirsiniz. Örneğin, kameranızı bir tripoda monte ettiyseniz veya tamamen hareketsiz bir şekilde bir masada oturuyorsanız. Bu durumda, kamera sarsıntısı yaşamayacağınız için, güvenli bir şekilde düşük bir ISO kullanabilir ve fotoğrafınızı uzun bir deklanşör hızıyla aydınlatabilirsiniz. Ancak, kameranız uzun bir deklanşör hızı kullanıyorsa, hareket eden her şeyin hayalet gibi görüneceğini unutmayın:

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

Şaka tabii ki! Uzun pozlama testimin konusu olan sevgili yeğenim. Yeterince parlak bir fotoğraf çekmek için beş saniyelik uzun bir deklanşör hızı gerektiren ayrıntıları korumak için kamerayı en düşük ISO değerine ayarladım. Arkadaşım hayaleti tanıtmak için kısa bir süre araya girerken yeğenim kıpırdamadan oturdu.

Yüksek ISO Ne Zaman Kullanılır?

Düşük ISO'ları kullanmak ideal olsa da, ilk etapta iyi bir fotoğraf çekmek için yüksek bir ISO'nun gerekli olduğu birçok zaman olacaktır. Bunun basit nedeni, genellikle hareket bulanıklığına karşı savaşıyor olmanız ve yüksek ISO'da keskin bir fotoğraf ile düşük ISO'da bulanık bir fotoğraf arasında seçim yapmanız gerekecek. Aşağıdaki resme bir göz atın:

ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz

Bu Siyah Sıyırıcıları 1/2000 saniye ve ISO 800 hızında çektim. Burada, kuşları uçuş halindeyken tamamen dondurmak için kameramın 1/2000 saniyeye ihtiyacı vardı. Bunun yerine kameramda ISO 100'ü ayarlasaydım ne olurdu? Parlak bir fotoğraf çekmek için 1/250 saniyelik bir deklanşör hızına ihtiyacım vardı. Bu ayarda, kuşlar çok hızlı hareket ettiğinden, resimde çok fazla istenmeyen hareket bulanıklığı olurdu. Kısacası, resmi mahvederdim.

Sonuç olarak, kameranın herhangi bir şekilde keskin ve parlak bir fotoğraf çekmesi için yeterli ışık olmadığında ISO'yu artırmanız gerekir. İç mekanlarda flaşsız elde fotoğraf çektiğimde, anı bulanıklaştırmadan yakalamak için ISO değerimi her zaman daha yüksek bir sayıya ayarlarım. Veya yukarıdaki kuş resminde olduğu gibi ultra hızlı aksiyon fotoğrafları çekerken, genellikle ISO'nuzu yükseltmek gerekir.

Çoğu kamerada, düşük ışıklı ortamlarda harika çalışan Otomatik ISO ayarı vardır . Bu ayarın güzelliği, kullanmak istediğiniz maksimum ISO'yu girmeniz ve böylece kameranın bu sınırı aşmamasıdır. Şahsen, bir fotoğraftaki parazit miktarını sınırlamak istersem, maksimum ISO değerimi ISO 800, 1600 veya 3200 gibi bir değere ayarlayacağım. Dezavantajı, bu ISO'ya ulaşırsa kameranın giderek daha uzun deklanşör hızları kullanmaya başlamasıdır. sınırlar, bu da daha fazla hareket bulanıklığına yol açar. Her şey bir takas!

Gürültüyü En Aza İndirme ve Görüntü Kalitesini En Üst Düzeye Çıkarma

Bazı fotoğrafçılar, yüksek kaliteli görüntüler yakalamanın en iyi yolunun, zamanın %100'ünde Temel ISO'yu kullanmak olduğunu düşünür. Ancak, yukarıda gösterildiği gibi, bu kesinlikle doğru değildir. Bazen, daha yüksek bir ISO kullanmaktan başka seçeneğiniz olmadığında karanlık ortamlarda bulunursunuz.

Temel ISO'yu yalnızca bunu yapmak için yeterli ışık olduğunda kullanmalısınız. Karanlık bir ortamda ISO 100'ü zorlamaya çalışmayın, aksi takdirde fotoğraflarınız çok karanlık çıkacaktır. Benzer şekilde, hareketi yakalamak için hızlı bir deklanşör hızı kullanıyorsanız, bu esasen karanlık bir ortamda fotoğraf çekmekle aynıdır (çünkü kamera sensörünüzün ışığı yakalayabileceği süreyi kesinlikle sınırlandırırsınız). Bu nedenle, belirli spor ve aksiyon fotoğrafçılığı türleri için tek seçeneğiniz yüksek bir ISO olabilir.

Görüntü kalitenizi en üst düzeye çıkarmak için izlemeniz gereken dört adım şunlardır:
 1. İstediğiniz alan derinliğini sağlayacak diyafram ayarını seçin .
 2. ISO'nuzu temel değerine ayarlayın ve enstantane hızınızı uygun bir pozlama sağlayan herhangi bir ayara getirin.
 3. Konunuz bulanıksa, ISO'nuzu kademeli olarak yükseltin ve hareket bulanıklığı kaybolana kadar daha yüksek bir deklanşör hızı kullanın.
 4. ISO'nuz çok yükseliyorsa ve hala daha geniş bir diyafram kullanma olanağınız varsa, istediğiniz alan derinliğinden fedakarlık etmek anlamına gelse bile, ISO daha yönetilebilir bir düzeye gelene kadar bunu açın.
Tek gereken bu! Bu adımları izlerseniz, her seferinde maksimum görüntü kalitesini yakalarsınız. Gürültü, hareket bulanıklığı ve alan derinliği arasındaki ideal dengeyi bulacaksınız.

Ortak ISO Mitleri ve Kavram Yanılgıları

ISO, duyması oldukça yaygın olan bazıları da dahil olmak üzere, onu çevreleyen birçok efsaneye sahiptir. Bu bölümde, gelecekte bu konu hakkında yanlış yönlendirilmemeniz için bu endişelerden bazılarını hızlı bir şekilde ele alacağız.

ISO “Sensör Hassasiyeti” mi?

Bu, ISO ile ilgili en yaygın efsanedir. Web'in her yerinde (ve basılı olarak) göreceğiniz bir şeydir. Bununla birlikte, ISO'yu kamera sensör hassasiyeti "gibi davranan" olarak düşünmenize yardımcı olsa da, aslında yaptığı şey bu değildir. Bunun yerine, dijital sensörler, ISO'nuzdan bağımsız olarak yalnızca tek bir hassasiyete sahiptir. ISO'nun , belirli bir giriş pozlaması göz önüne alındığında, çıktı fotoğrafının ne kadar parlak olması gerektiğini kameranıza söyleyen bir haritalama gibi olduğunu söylemek daha doğrudur .

ISO Pozlamanın Bir Parçası mı?

Hayır, ISO pozlamanın bir parçası değildir. Deklanşör Hızı ve Diyafram, fiziksel olarak daha fazla ışık yakalayarak fotoğrafınızı aydınlatır . ISO bunu yapmaz; bunun yerine, halihazırda çekmiş olduğunuz fotoğrafı esasen aydınlatır. Bu nedenle, fotoğrafçılar bunu pozlamanın bir parçası olarak görmezler.

ISO'yu Yükseltmek, Fotoğrafınızı Bilgisayarda Parlatmak Gibi mi?

Bu akıllıca bir soru, ancak yine, sadece bir yanlış anlama. Bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı parlaklaştırmak, gürültüyü daha görünür hale getirdiğinden (ve daha parlak bir görüntüye yol açtığından), ISO'nuzu yükseltmek gibi birçok şekilde hareket edebilir. Ancak basit fark, fotoğraf makinesinde ISO'nuzu yükseltmenin neredeyse her zaman bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı aydınlatmaktan daha iyi görüntü kalitesi sağlamasıdır. Diğer bir deyişle, Lightroom gibi işlem sonrası yazılımlarda bir ISO 100 fotoğrafını büyük ölçüde parlaklaştırmak yerine gerektiğinde ISO 800 kullanmak daha iyidir!

ISO Bir Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO, bir fotoğrafın parlaklığını artırır veya azaltır, ancak aynı zamanda hem gren/gürültü düzeylerini hem de dinamik aralığı etkiler. En düşük (temel) ISO ayarında, görüntüleriniz en az miktarda parazite ve en yüksek dinamik aralığa sahip olacak ve size son işlemede en fazla esnekliği sağlayacaktır. ISO arttıkça, gürültü seviyeleri artar ve dinamik aralık da tipik olarak azalır.

Düşük Işık için En İyi ISO Ayarı Nedir?

Düşük ışık koşullarında çekim yaparken, deklanşör hızınız tipik olarak düşer ve bu da kameranın sallanmasına veya hareket bulanıklığına neden olur. Bu tür sorunları önlemek için ISO ayarını ISO 1600 gibi daha yüksek bir değere yükseltmelisiniz. Diyafram ve ışık koşullarınıza bağlı olarak ISO'yu daha da artırmanız gerekebilir.

Manzara Fotoğrafçılığı için En İyi ISO Ayarı Nedir?

Manzara fotoğrafları çekerken, bir tripod kullanmalı ve ISO'nuzu, kameranızın tipik olarak 100 olan temel ISO'suna ayarlamalısınız.

Sonuç

Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne gönderin.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz
ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz
ISO nedir? Yeni Başlayanlar İçin Eksiksiz Kılavuz
https://lh3.googleusercontent.com/-QGjXzkxBSzY/YPD18caksRI/AAAAAAAAKJI/VWSaqJrjI6cEGjNMWLdvsJDItF74JLmawCLcBGAsYHQ/w640-h428/landscape-3911734_960_720.webp
https://lh3.googleusercontent.com/-QGjXzkxBSzY/YPD18caksRI/AAAAAAAAKJI/VWSaqJrjI6cEGjNMWLdvsJDItF74JLmawCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h428/landscape-3911734_960_720.webp
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/iso-nedir-yeni-baslayanlar-icin.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/iso-nedir-yeni-baslayanlar-icin.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy