Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

 Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Nikon D3100, fotoğrafçılığa başlamak isteyenler için birçok özellik ve işlevselliğe sahip giriş seviyesi bir DSLR'dir. Mükemmel görüntü kalitesine sahip mükemmel 14,2 MP DX CMOS sensörü, tam HD video kayıt özellikleri ve sağlam bir otomatik odaklama sistemi sayesinde D3100, dikkate alınmaya değer bir kameradır.

Okuyucularımızdan D3100 hakkında ve onu eski Nikon D3000 ve Nikon D5000 fotoğraf makineleri üzerinden satın almaları gerekip gerekmediğini soran çok sayıda yorum ve e-posta alıyorum, bu yüzden bazı örnek resimler ve diğer Nikon DSLR'lerle karşılaştırmalar içeren bir fotoğraf makinesi incelemesi yayınlamaya karar verdim. okuyucularımızın doğru seçimi yapmalarını kolaylaştırmak için. Lütfen aşağıda verilen örnek resimlerin, son işlemde yoğun bir şekilde değiştirilmemiş "test" çekimleri olduğunu unutmayın.

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Kamera Yapısı ve Kullanımı

Giriş seviyesi bir DSLR olan Nikon D3100, 124x97x74mm boyutlarıyla kompakt ve ultra hafif bir fotoğraf makinesi olacak şekilde üretildi ve bu da onu Nikon'un mevcut fotoğraf makineleri serisindeki en küçük DSLR haline getiriyor. Nikon D3s gibi ağır bir profesyonel düzeyde DSLR kullandıysanız, bu fotoğraf makinesinin ne kadar küçük olduğunu hemen anlayacaksınız. Nikon D3100, lenssiz sadece 455 gram ağırlığıyla önceki model olan Nikon D3000'den 30 gram daha hafiftir ve bu da onu en hafif Nikon DSLR fotoğraf makinesi yapar. Metal lens yuvası dışında, Nikon D3100 çoğunlukla plastik.

Fotoğraf makinesi, önceki modellere ve Nikon D40 ve D60 gibi önceki modellere çok benzer şekilde işliyor ve hafif Nikkor 18-55mm kit lensi onunla mükemmel bir denge kuruyor. Canlı görüntü ve film kaydının eklenmesiyle birlikte kameranın arka tarafında bazı değişiklikler yapıldı. Artık, video kaydetmeye başlamak için kırmızı bir düğme ile Canlı Görünüm'e girmek için özel bir kol var. Önceki Bilgi ve “+” düğmesi artık fotoğraf makinesinin arkasının sol tarafında iki özel düğmeye ayrılarak 4 yerine toplam 5 düğme (sol: Nikon D3000, sağ: Nikon D3100):

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Bahsetmeye değer diğer iki değişiklik, kameranın Tek, Sürekli, Zamanlayıcı ve Sessiz modları arasında hızlı bir şekilde değiştirilmesini sağlayan kameranın üst kısmındaki yeni kol ve kameranın önündeki lastik tutma yeridir. Önceden, kamera menüsünden geçmek için kamera modlarının değiştirilmesi gerekiyordu ve bu, daha hızlı bir mod seçimi için güzel bir ek. Yeni kauçuk tutma yeri, kamera kullanımını iyileştirir ve parmaklardan kolayca kaymaz. Genel olarak, D3100'ün giriş seviyesi yapısı göz önüne alındığında, yapım ve kullanım açısından şikayet edilecek pek bir şey yok. Tek dileğim, AE-L/AF-L düğmesinin arka kadrana daha yakın yerleştirilmiş olmasıydı - odaklama için bu düğmeyi sık sık kullanıyorum ve çok uzaktaymış gibi hissettim ( Nikon D7000 ile aynı sorun ).

Hava koşullarına ve toz korumasına gelince, D3100 oldukça sağlam bir kamera olmasına rağmen, giriş seviyesi bir DSLR için beklenen herhangi bir sızdırmazlık özelliği yok. Bu, zorlu hava koşullarında kullanırken dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir.

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Görüntü Sensörü ve yeni Expeed İşlemci

Benim gibi dişli bir kafa için en heyecan verici yeni değişiklik, yeni 14.2 MP (megapiksel) yüksek çözünürlüklü kamera sensörü ile birlikte daha güçlü Expeed 2 kamera işlemcisi. Bu arada D3100, Expeed 2 işlemciye sahip ilk Nikon DSLR idi. Daha yüksek sayıda piksel yerine daha iyi görüntü kalitesini tercih etsem de, 10.2 MP'den 14,2 MP'ye atlama, benim gibi manzara ve vahşi yaşam fotoğrafçılığıyla ilgilenen insanlar için kesinlikle iyi. Daha yüksek çözünürlüklü sensör, daha büyük baskılar ve daha fazla kırpma fırsatı anlamına gelir. Nikon, daha fazla megapiksele sahip en yeni nesil DSLR'lerinde görüntü kalitesi standartlarını yüksek tutarken, yüksek ISO parazit miktarını düşük tutmada oldukça başarılı olmuştur. Nikon D3100 ve diğer DSLR'ler arasında daha ayrıntılı bir karşılaştırma bu incelemenin 1. sayfasında verilmiştir.

Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri

Otofokus Performansı ve Ölçümü

Nikon D3100, Nikon D3000 ve Nikon D5000 fotoğraf makinelerinde olduğu gibi merkezde 1 çapraz tip sensöre sahip aynı 11 Noktalı AF Sistemi ile donatılmıştır, bu nedenle AF performansında herhangi bir değişiklik olmaz. AF noktalarının ve çapraz tip sensörlerin otomatik netleme performansını nasıl etkilediğini görmekle ilgileniyorsanız, lütfen DSLR Otomatik Netleme Modlarıma bakın.makale. Kısacası, Nikon D3100 gün ışığı koşullarında çok iyi bir performans sergiliyor ve düşük ışık koşullarında otomatik netleme performansı düşebilir. İç mekan/düşük ışık koşullarında otomatik netleme sorunları yaşıyorsanız, daha iyi doğruluk için çevredeki 10 AF noktası yerine netleme için merkez (çapraz tip) AF noktasını kullanmak iyi bir fikir olabilir. Çerçeveleme ve kompozisyon zorlaşırsa, AE-L/AF-L düğmesinin işlevini “AF-On” olarak değiştirin ve bunun yerine odaklamak ve yeniden oluşturmak için bu düğmeyi kullanın. Ancak bunu yaparken dikkatli olun, çünkü bir merkez AF noktasıyla odaklama ve ardından yeniden düzenleme, özellikle yakındaki konulara odaklanırken AF kaymalarına neden olabilir. Ölçüme gelince, Nikon D3100 tıpkı selefi gibi oldukça iyi bir iş çıkarıyor ve çoğu koşulda oldukça doğru sonuçlar veriyor.

Film Kaydı

Şahsen çok fazla video çekmesem de (ara sıra aile videoları hariç), Nikon D3100'deki yüksek çözünürlüklü 1080p video modunu denemek çok cazip geldi. Kapalı alanda bir Taekwondo yarışmasının bir dizi videosunu çektim ve video kalitesi oldukça etkileyiciydi (aşağıya bakın). Kameranın arkasındaki yeni kol sayesinde Live View/Video moduna geçiş yapmak çok kolay ve kesinlikle diğer Nikon DSLR'lerdeki "Lv" düğmesinden çok daha fazla seviyorum. D3100'de video çekmenin kötü yanı, video kaydederken uygun pozlama kontrolünün olmamasıdır, bu da film kaydı sırasında diyaframınızı, deklanşör hızınızı veya ISO'nuzu tam olarak kontrol edemediğiniz anlamına gelir. Video kaydetmeden önce lens açıklığını ayarlayabilir ve kayıt sırasında “AE-L/AF-L” düğmesini basılı tutarak pozlamayı kilitleyebilirsiniz, ancak bu kadar. 1080p, 24 fps ile sınırlıdır ve 720p, 30 fps ile sınırlıdır. Buna karşılık, Canon 550D video çekerken tam pozlama kontrolüne sahip ve 30 fps'de 1080p ve 60 fps'de 720p yapabiliyor. Bu nedenle, iyi video özelliklerine sahip bir DSLR arıyorsanız, Canon 550D benzer bir fiyat noktasında daha iyi bir aday olacaktır.

Nikon D3100 Teknik Özellikleri

Ana Özellikler:
 • 14,2 Megapiksel DX biçimli CMOS Görüntü Sensörü
 • Tam zamanlı otomatik odaklama ve ses ile Full 1080p HD Sinematik Video
 • Nikon'un Kılavuz Modu ile Kullanımı Kolay
 • Hızlı 11 noktalı Otomatik Odaklama Sistemi
 • 3 inç Tek Dokunuşla Canlı Görünüm çekimi ve film çekimi ile monitör
 • Dahili HDMI bağlantı noktası
 • Çoğu HDTV uzaktan kumandasıyla Görüntü ve Film Oynatmayı Kontrol Edin
 • 6 Otomatik Pozlama Sahne Modu – Portre, Manzara, Çocuk, Spor, Yakın Çekim veya Gece Portresi
 • Standart, Nötr, Canlı, Tek Renkli, Portre ve Manzara Resim Kontrolleri
 • Dahili açılır flaş
 • 3x 18-55mm Zoom-NIKKOR VR Görüntü Sabitleme Objektifi içerir
 • Kompakt ve Hafif Tasarım
 • ISO duyarlılığı 100-3200, ISO 12800 eşdeğerine genişletilebilir
 • Canlı Görüntüde Otomatik Sahne Seçici ve Sahne Tanıma Sistemi
 • Nikon'un yeni EXPEED 2 görüntü işleme motorunu içerir
 • Gölge vurgusu kurtarma için Aktif D-Lighting
 • Otomatik Görüntü Sensörü Temizleme
 • Kamera İçi Görüntü Düzenleme
 • SD, SDHC ve SDXC kartlarla uyumlu
 • %95 Vizör çerçeve kapsamı
 • Sürekli Çekim Modunda saniyede 3 kare
 • Otomatik netleme için AF-S lens gereklidir (dahili netleme motoru yoktur)

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri
Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri
Nikon D3100 İnceleme ve Teknik Özellikleri
https://lh3.googleusercontent.com/-CA9rqUNK8J8/YPNehZHrgzI/AAAAAAAAKo4/zlu86jZ4YMIiPaCEkHWRMdwPqTAHVSvUwCLcBGAsYHQ/w640-h480/Nikon-D3100.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-CA9rqUNK8J8/YPNehZHrgzI/AAAAAAAAKo4/zlu86jZ4YMIiPaCEkHWRMdwPqTAHVSvUwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h480/Nikon-D3100.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/nikon-d3100-inceleme-ve-teknik.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/nikon-d3100-inceleme-ve-teknik.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy