Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

 Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

İnsanların fotoğraflarını çekmek amatör bir fotoğrafçı için zor olabilir. Aile, arkadaşlar veya sadece ilginç bir yüz olsun, herkes iyi portre fotoğrafları görmekten hoşlanır. Ve fotoğrafçılar olarak, hızlı bir şekilde görüntü elde edebilmekten de keyif alıyoruz, bu yüzden fotoğrafta veya kamera ayarlarımızda bir şeyler ters gittiğinde nefret ediyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak, portre fotoğrafçılığınızın kalitesini artırmanıza ve bu süreçte mümkün olan en iyi kamera ayarlarını kullanmanıza yardımcı olacak bazı teknik ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

İçindekiler

  1. Konunuzun Gözlerinin Keskin Olması İçin Kamera Ayarlarını Seçin
  2. Portre Fotoğrafçılığı için Deklanşör Hızı
  3. Dış Mekan Portreleri Çekmek İçin Bir İpucu
  4. Doğru Odak Uzaklığını Seçme
  5. Grup Fotoğrafçılığı Kamera Ayarları

Konunuzun Gözlerinin Keskin Olması İçin Kamera Ayarlarını Seçin

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Beş (ya da daha fazla) duyumuz vardır, ancak en çok kullandığımız görme duyumuzdur. Bu, fotoğraftaki gözlerin, içinde kaç kişi olursa olsun keskin olması gerektiği anlamına gelir. İşte öznenizin gözlerinin keskin olduğundan emin olmak için bazı ipuçları.

Başlangıç ​​olarak, tek nokta otofokus kullanmayı seviyorum. “Tahmin eden kamera” modları benim favorim değil çünkü odağı mutlaka gözlere kilitlemezler. Tek bir nokta kullanmak ve en yakın göze odaklanmak istiyorsunuz. Çekimden önce hoş bir kompozisyon elde etmek için odağı kilitleyin ve gerekirse hafifçe yeniden oluşturun.

Birkaç çekim yaptıktan sonra gözlerin keskinliğini kontrol edin. LCD ekrandaki varsayılan görüntü ile netliği kontrol edemezsiniz. Buradan başlayın, ancak gözleri kontrol etmek için yakınlaştırma işlevini kullanın. Keskin değillerse tekrar ateş edin. Odaklanmanızla oynamanız ve belki de kameranızı nasıl kullanacağınızı anlamak için kılavuzu okumanız gerekir. Daha derindeki sorun, portre fotoğrafçılığı için uygun olmayabilecek kamera ayarlarınızda olabilir. Aşağıda, çektiğiniz portreleri iyileştirmek için bu ayarlardan bazılarını ele alacağım.

Portre Fotoğrafçılığı için Deklanşör Hızı

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Minimum güvenli el deklanşör hızı hakkında neredeyse sonsuz sayıda kılavuz var . Ancak bu kılavuzların yalnızca küçük bir kısmı, hareket etmesi muhtemel canlı bir kişinin fotoğrafını çektiğinizi anlıyor.

50 mm prime kullanmak, 1/60 saniyelik bir deklanşör hızına sahip olmak için iyi bir neden değildir. Büyük olasılıkla, öznenizin bazı hareketlerini engellemek için deklanşör hızını artırmanız gerekecektir. Farklı teknikler denemekten çekinmeyin. Özellikle portre fotoğrafınızda gözler keskin değilse, daha hızlı bir deklanşör hızı kullanın (odağı zaten doğru ayarlamış olduğunuzu varsayarak). Örneğin, bir çocuğun fotoğrafını çekerken yüksek bir deklanşör hızına ihtiyacınız olacaktır, çünkü çocuklar sürekli olarak yetişkinlerden daha yüksek bir hızda hareket ederler. Bu, çoğunlukla çocukları fotoğrafladığımız fotoğrafçılık şirketim NPM'deki zorluklardan biri . Daha yüksek deklanşör hızları, sonsuz hareketlerine karşı koymaya yardımcı olur.

Bunu önlemek için bir kameranın optik görüntü sabitleme gibi teknik özelliklerine güvenmeyin. Sabitleme, ellerinizden kaynaklanan titremeyi azaltmada çok yardımcı olabilir, ancak konunuzda bulanıklığı önlemek için hiçbir şey yapmaz. Bu, görüntü sabitlemeyi kapatmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak bu özelliğin tek başına keskin portre fotoğraflarını garantilemek için yeterli olmadığı anlamına gelir.

Dış Mekan Portreleri Çekmek İçin Bir İpucu

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Açık havada mümkün olan en iyi portre fotoğraflarını elde etmek için, genellikle bulanık bir arka plana sahip çok sığ bir alan derinliği isteyeceksiniz (bunun daha az endişe verici olduğu stüdyo portre fotoğrafçılığının aksine). Sığ odak efekti olarak da bilinen ince bir alan derinliğini nasıl yakalarsınız?

Basit cevap, geniş bir diyafram kullanmanız gerektiğidir . Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kameranızı mod kadranında portre moduna ayarlamayı düşünebilirsiniz, bu sizin için bunu yapacaktır. (Özellikle, daha geniş bir diyafram açıklığı ve daha hızlı bir deklanşör hızı kullanır, size daha az bulanık fotoğraf olasılığı ve daha yüksek bir yumuşak, güzel bokeh ile rüya gibi bir arka plan olasılığı verir .)

Gelişmiş fotoğrafçılar, diyafram önceliğine veya manuel moda geçerek ve lenslerinin en geniş diyaframını veya yakın bir şeyi ayarlayarak aynı şeyi yapmalıdır. Sonuç, bir kez daha sığ bir alan derinliği yakalamak ve arka planı daha az dikkat dağıtıcı hale getirmektir. Bu ipucu basit görünebilir, ancak henüz yapmıyorsanız, bir şans verin. İzleyicilerin dikkatini ana konuya odakladığı için, resimlerinizin estetik çekiciliğini büyük ölçüde geliştirdiğini görebilirsiniz. Her ne kadar fotoğrafçılıktaki her şey gibi bu da bilinçli olarak kullanmanız gereken bir tekniktir ve her zaman karşı örnekler de vardır.

Doğru Odak Uzaklığını Seçme

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Bence 50 mm lens yakın portreler için ideal değil. Yarım vücut veya vesikalık bir fotoğraf için yeterince yakın olduğunuzda, perspektif abartması burnun daha büyük görünmesini sağlar ve konunuzun derinliğini etkiler. 50 mm lens, grup çekimleri ve tam boy portreler için harika, ancak tek bir kişinin portresi için iyi bir seçim olduğunu düşünmüyorum. (Bu, 50 mm'lik bir lensin asla çalışmadığı anlamına gelmez - bu makaledeki ilk fotoğrafı düşünün - ancak hedefiniz gurur verici bir yakın çekimse, bu benim favorim değil.)

Öte yandan telefoto zoom lensiniz akıllıca bir seçimdir. 100 mm ile başlayın ve daha uzun odak uzunluklarına kadar çalışın. Gittikçe daha geride durdukça bir miktar perspektif sıkıştırması elde edeceksiniz, bu genellikle yüzleri övüyor. Ayrıca, profesyonel olmayan modelleri rahatlatan bir konu ile aranızdaki boşluğu da artırır; yüzlerine doğru itilmiş bir lens yok. Birçok telefoto zumun hem iyi hem de kötü olan düşük fiyatlarla satılmak üzere üretildiğini unutmayın. Bir yandan, bu lensler nispeten ekonomiktir, ancak eşdeğer bir prime ile aynı maksimum diyafram açıklığına sahip olamayacakları da doğrudur.

Arka planı bulanıklaştırmak için mümkün olan en uzun odak uzaklığını kullanmanız, özneye mümkün olduğunca yakın olmanız ve lensi en geniş diyafram açıklığına ayarlamanız gerekir. 200 mm ve f/5,6'da temel bir 55-200 mm lensle bir çocuğun harika bir vesikalık fotoğrafını çekmek tamamen mümkündür. Gözlerin keskin olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin ve – hareket bulanıklığını dondurmak için yeterince yüksek bir deklanşör hızı elde edemiyorsanız – ISO'yu yükseltmeyi deneyin . Kameranızın gürültü kontrolünde sandığınızdan daha iyi olma ihtimali yüksektir.

Grup Fotoğrafçılığı Kamera Ayarları

Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları

Bir grubun fotoğrafını çekmek zor olabilir. Nereye odaklanmalısınız ve fotoğrafınızı nasıl çerçevelemelisiniz? Yaratıcı amaçlar için, gruba kendiniz poz vermenize yardımcı olabilir, böylece kendilerini istedikleri şekilde yan yana dizmekten kaçınırsınız. Ayrıca, insanlar genellikle kendi aralarında biraz boşluk bırakırlar, bu yüzden onları sıkıştırın. Arkadakilerin başlarını öndekilerin arasına ittiğinden emin olun (sadece daha uzun ayakta durmakla kalmayın). Bu, daha küçük bir diyafram açıklığına olan ihtiyacı azaltır ve tüm konularınız odak düzleminizden benzer bir mesafede olacağından size biraz daha fazla alan esnekliği sağlar.

Ve şimdi 50mm lensi kullanma zamanı; bunun için yapıldı. Sisteminizin alan derinliğini tam olarak anlamak için yeterli alıştırma yapmadıysanız, başlamak için iyi bir yer, gruptaki en yakın kişinin en yakın gözüne odaklanmak ve f/8 diyafram açıklığı ile başlamaktır. Doğru deklanşör hızını seçtiğinizden emin olun; bu, varsayılan deklanşör hızı istenmeyen bir bulanıklığa neden olursa ISO'yu yükseltmenizi gerektirebilir.

Bir çekim yapın ve genel netliği değerlendirmek için görüntü incelemenizdeki yakınlaştırma işlevini kullanarak inceleyin. Alan derinliğiniz ideal değilse, diyaframda gerekli ayarlamaları yapın ve fotoğrafı yeniden çekin. Birkaç deneme çekimi gerektirebilir, ancak yakında doğru kamera ayarlarına sahip olacaksınız ve asıl işe başlayabilirsiniz: herkesin fotoğrafta olmaktan mutlu gibi görünmesini sağlamak!

Umarım bu makaledeki ipuçları, enstantane hızından odaklama tekniğine kadar her şeyi mümkün olduğunca iyi bir şekilde elde ederek portre fotoğrafçılığı için en iyi kamera ayarlarını seçmenize yardımcı olur. İnsanların harika fotoğraflarını çekmek biraz çaba gerektirir, ancak çektiğiniz fotoğraflar ve anılar her şeye değecektir.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları
Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları
Portre Fotoğrafçılığı için Önerilen Kamera Ayarları
https://lh3.googleusercontent.com/-7-GE-ogPJwI/YPHltrPPTlI/AAAAAAAAKWU/XIOtrF-wa9Q_2jjPaBvlGN1akObl1fTUgCLcBGAsYHQ/w640-h426/woman-837156_960_720.webp
https://lh3.googleusercontent.com/-7-GE-ogPJwI/YPHltrPPTlI/AAAAAAAAKWU/XIOtrF-wa9Q_2jjPaBvlGN1akObl1fTUgCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/woman-837156_960_720.webp
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/portre-fotografclg-icin-onerilen-kamera.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/portre-fotografclg-icin-onerilen-kamera.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy