RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

 RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

RAW ve JPEG görüntü formatı konusu, fotoğrafçılıkta hiç bitmeyen tartışmalardan biridir. Bazı fotoğrafçılar RAW'da çek, bazıları ise JPEG'de çek diyor. Dijital fotoğrafçılıkta RAW formatı nedir ve JPEG ile karşılaştırıldığında avantajları ve dezavantajları nelerdir? Fotoğrafçıların kamera ayarlarını yaparken doğru seçimler yapabilmeleri için dosya formatlarını ve farklılıklarını tam olarak anlamak çok önemlidir.
RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden
Bu fotoğraf RAW formatında çekildi, ardından Lightroom kullanılarak JPEG'e dönüştürüldü. RAW görüntü kullanmak, JPEG
Fujifilm X-T20 + XC16-50mmF3.5-5.6 OIS II @ 16.7mm, ISO 200, 1/6, f/8.0

İlk kez kamera seçeneklerimi gözden geçirdiğimi ve kılavuzu okuduğumu, RAW'ın ne yaptığını ve neden kullanmayı düşünmem gerektiğini merak ettiğimi hatırlıyorum. JPEG zahmetsizdir - çoğu akıllı telefonda ve bas-çek fotoğraf makinelerinde kullanılan varsayılan görüntü formatıdır, bu nedenle ondan ne bekleyeceğimizi biliyoruz. Ancak RAW görüntü formatı ile karşılaştığımda, “raw” kelimesi tek başına bana ilgi çekici geldiği için görüntüleri nasıl etkilediğini hemen öğrenmek istedim. Bu yüzden devam ettim ve kamera ayarlarımı RAW olarak değiştirdim ve fotoğraf çekmeye çalıştım. Fark ettiğim ilk şey, hafıza kartımın bir anda ne kadar küçüldüğü oldu. "Bir saniye, nasıl oldu da fotoğraf sayısı birkaç binden 500'ün altına düştü?" benim başımdan geçen şey. Görüntü LCD'de tamamen aynı görünüyordu ve yine de üç kat daha fazla depolama alanı tüketiyordu. Serseri. Sonra, Hafıza kartını alıp laptopuma taktım. Sürprizime göre, lanet şeyi göremedim veya açamadım! "Değersiz", diye haykırdım ve kamera ayarlarımı tekrar JPEG olarak değiştirdim.

Tanıdık geliyor? Benzer bir durumdaysanız, bir zamanlar yaptığım gibi RAW'ı bırakma hatasına düşmeyin ve okumaya devam edin. Bu önemli kararı vermeden önce her iki biçimin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını gerçekten anlamanız gerekir, çünkü daha sonra yapmadığınız için üzgün olabilirsiniz.

1. RAW Görüntü Nedir?

RAW görüntü ("dijital negatif" olarak da bilinir), bir dijital kameranın sensöründen gelen işlenmemiş veya minimum düzeyde işlenmiş verileri içeren bir görüntü dosyasıdır. Tüketilmeden önce hazırlanması ve pişirilmesi gereken çiğ gıda bileşenlerine benzer şekilde, bir RAW görüntüsünün de yazdırılmaya, paylaşılmaya veya bir görüntüleme cihazında gösterilmeye hazır olmadan önce yazılımda sonradan işlenmesi gerekir. Çoğu görüntü görüntüleme / düzenleme programı tarafından kolayca açılabilen, görüntülenebilen ve yazdırılabilen JPEG dosyalarının aksine, RAW, belirli bir kamera modeline bağlı tescilli bir formattır. Bu nedenle, yazılımın bir RAW dosyasıyla çalışabilmesi için, RAW görüntüsünün çekildiği belirli kamerayla uyumlu olması gerekir. İşlem sonrası RAW görüntüler daha büyük dinamik aralık sağlayabilir (daha iyi vurgu ve gölge kurtarma seçenekleriyle), üstün renkler ve bazı durumlarda JPEG görüntülere kıyasla daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

RAW dosyaları tipik olarak üç ana bölümden oluşur: görüntü sensöründen gelen gerçek RAW verileri, kamera tarafından işlenmiş tam boyutlu JPEG önizleme + küçük resim ve tüm ilgili başlık ve meta veri bilgileri. Kameraların kaydedilen görüntüyü arka LCD'de veya elektronik vizörde gösterebilmesi için kamera ile işlenmiş JPEG önizlemesi kullanılır. Görüntü başlığı ve meta verilerin parçaları, sensör görüntü verilerini RAW dönüştürme yazılımı tarafından yorumlamak için kullanılırken, pozlama ayarları, kamera ve lens modeli, tarih/saat vb. gibi diğer meta veri bilgileri filtreleme, sıralama için kullanılabilir. ve resimlerin kataloglanması.

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

1.1. RAW Formatının Avantajları

Çok daha fazla renk tonu. Yalnızca 16,8 milyona kadar renk (Kırmızı, Yeşil ve Mavi kanallar için 256 ton değeri) içerebilen 8 bitlik bir JPEG görüntüyle karşılaştırıldığında, 12 bitlik bir RAW görüntü 68,7 milyara kadar renk (renk kanalı başına 4.096 ton değeri) içerebilir. ). 14 bit RAW görüntülere yükseltme, RGB ton değerlerini önemli ölçüde 16.384'e yükseltir ve bu da potansiyeli 4,4 trilyon renge yükseltir. Hatta bazı üst düzey kameralar, renk kanalı başına 65.536 ton değeriyle sonuçlanan 16 bit RAW görüntüleri bile kaydedebilir ve bu da akıllara durgunluk veren 281 trilyon renkle sonuçlanır. Bu sayı ile JPEG arasındaki farkı merak ediyorsanız, bu 16,8 milyon kat daha büyük!
Daha geniş dinamik aralık ve renk gamı. Bir RAW görüntüsü, bir JPEG görüntüsüne kıyasla daha geniş dinamik aralık ve renk gamı ​​içerir. Bir görüntü veya görüntünün parçaları yetersiz veya aşırı pozlanmış olduğunda vurgu ve gölge kurtarma için , bir RAW görüntüsü JPEG'e kıyasla çok daha iyi kurtarma potansiyeli sağlar.
Daha hassas kontrol ve ayar potansiyeli. Bir RAW görüntüsü oluşturulduğunda, kameraya özel ve üreticiye özel bilgiler (görüntü meta verileri olarak da bilinir) dahil tüm kamera ayarları, görüntü sensöründen gelen RAW verileriyle birlikte dosyaya eklenir. Meta veriler daha sonra demosaicing ve RAW dönüştürme işlemi için kullanılır; bu, aksi takdirde siyah beyaz bir RAW görüntüsünü renge dönüştüren ve belirli gama düzeltmesi, beyaz dengesi , parlaklık, kontrast ve diğer ayarları uygulayan şeydir . Bu, RAW görüntüsünün kendisinin değiştirilmeden veya "tahribatsız" kaldığı anlamına gelir; daha sonra Lightroom ve Photoshop gibi işlem sonrası uygulamalarda görüntüde değişiklik yapabilirsiniz.
Görüntü çekildikten sonra renk alanını ayarlayabilir. Beyaz dengesine benzer şekilde, renk alanı da (sRGB veya Adobe RGB gibi) RAW görüntülere kaydedilmez; bu, daha sonra herhangi bir renk alanına değiştirebileceğiniz anlamına gelir.
RAW görüntüler kayıpsızdır. JPEG'den farklı olarak, RAW görüntüler tipik olarak kayıpsız sıkıştırma kullanır (belirli "kayıplı" RAW sıkıştırma seçilmediği sürece), yani görüntü sıkıştırma kusurlarından etkilenmezler.
Daha iyi bileme potansiyeli. RAW görüntülerde görüntü netleştirme yapılmaz, bu da fotoğraflarınız için daha iyi ve daha karmaşık keskinleştirme algoritmaları kullanabileceğiniz anlamına gelir.
Diğer RAW formatlarına dönüştürmek için kullanılabilir. RAW görüntü formatı kullanılırken, Adobe Photoshop Lightroom kullanılırken DNG dosya formatında HDR veya panoramik görüntüler oluşturmak için görüntüler birleştirilebilir. Bu, maksimum düzenleme potansiyeli ve kurtarma seçenekleriyle görüntüleri tıpkı RAW dosyaları gibi düzenleme fırsatları sunar.
Mülkiyet ve orijinallik kanıtı. Kolayca değiştirilebilen JPEG görüntülerin aksine, RAW görüntüler fotoğrafın sahibi olduğunuzun ve orijinalliğinin kanıtı olarak kullanılabilir. Bir uzaylı gördüyseniz ve bunu kanıtlayacak bir RAW görüntünüz varsa, Photoshop'ta görüntüyü manipüle ettiğinizi kimse iddia edemez :)

1.2. RAW formatının dezavantajları

Sonradan işlenmelidir. RAW dosyalarının normal olarak görüntülenebilmesi için sonradan işleme ve JPEG gibi bir biçime dönüştürülmesi gerekir, bu da fotoğrafçılık iş akışınıza zaman kazandırır .
Daha fazla depolama gerektirir. RAW görüntüler, JPEG görüntülerden çok daha fazla depolama alanı kaplar. Bu, bellek kartlarınızın daha az görüntü depolayabileceği ve kamera arabelleğinizin hızla dolabileceği ve kamera kare hızının önemli ölçüde düşmesine neden olabileceği anlamına gelir. Ayrıca yakaladığınız tüm RAW görüntüleri saklamak için bilgisayarınızda ve diğer depolama aygıtlarında daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olacak.
RAW formatı uyumluluğu. RAW dosyaları farklı üreticiler arasında standartlaştırılmamıştır. Örneğin, Nikon yazılımı Canon RAW dosyalarını okuyamaz ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca, tüm resim görüntüleyiciler ve düzenleyiciler tüm RAW dosyalarını açamaz. Yeni piyasaya sürülen yepyeni bir kameranız varsa, RAW dosyalarınızın açılıp üzerinde çalışılabilmesi için yazılım şirketlerinin yazılımlarını yakalaması ve güncellemesi için bir süre beklemeniz gerekebilir.
Paylaşım sorunları. RAW dosyalarını, görüntülemek için uygun araçlara sahip olmayabileceklerinden, arkadaşlarınıza ve müşterilerinize vermeden önce JPEG veya TIFF gibi uyumlu bir biçime dönüştürmeniz gerekecektir.
Yönetilecek daha fazla dosya. RAW dosyaları üçüncü taraf yazılımlar tarafından değiştirilemediğinden, ayarlarınızın ayrı bir sepet (XMP) dosyasında saklanması gerekir. Ek olarak, büyük olasılıkla sonradan işlenmiş JPEG görüntüleri de depolayacaksınız, bu da yönetilecek daha fazla dosya anlamına gelir.
Daha uzun yedeklemeler. RAW görüntülerin daha büyük dosya boyutları nedeniyle, yedekleme prosedürü çok daha fazla zaman alır.

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

2. JPEG Görüntüsü nedir?

JPEG, dijital görüntüleri depolamak ve görüntülemek için kayıplı sıkıştırma kullanan bir görüntü formatıdır. Yüksek sıkıştırma verimliliği sayesinde, günümüzde en popüler ve en çok benimsenen görüntü formatıdır ve çoğu görüntüleme cihazı ve yazılımı, JPEG görüntülerini okumak ve görüntülemek için yerleşik yeteneklere sahiptir. JPEG görüntülerini sıkıştırmak için, görüntünün genel kalitesini ve son boyutunu etkileyen farklı kalite seviyeleri (tipik olarak yüzde olarak) uygulanabilir. Daha düşük kaliteli dönüştürme, daha yüksek sıkıştırma oranları, daha küçük dosyalar ve sıkıştırma kusurları ile sonuçlanırken, daha yüksek kalite ayarıyla kaydedilen görüntüler, artan depolama ihtiyaçları pahasına sıkıştırma kusurları potansiyelini azaltacaktır.

2.1. JPEG formatının avantajları

Zaten işlenmiş. JPEG görüntüler kamerada tam olarak işlenir ve Beyaz Dengesi , Renk Doygunluğu, Ton Eğrisi, Keskinleştirme ve Renk Alanı gibi tüm ayarlar zaten "pişirilir" veya görüntüye uygulanır. Böylece görüntüyü sonradan işlemek için zaman harcamanıza gerek kalmaz, temelde kullanıma hazırdır.
Küçük ayak izi. JPEG görüntülerin boyutu RAW görüntülerden çok daha küçüktür ve bu nedenle çok daha az bilgisayar ve diğer depolama alanı tüketir.
Uyumluluk Çoğu modern cihaz ve yazılım, JPEG görüntülerini destekleyerek formatı son derece uyumlu ve pratik hale getirir.
Kamera yavaşlaması yok. Daha küçük boyut nedeniyle, kameralar JPEG dosyalarını RAW dosyalarına kıyasla çok daha hızlı yazabilir, bu da geçici kamera ara belleğine sığabilecek resim sayısını artırır. Bu, RAW ile karşılaştırıldığında, kameranızı yavaşlatmadan, potansiyel olarak saniyede daha yüksek karelerde ve daha uzun sürelerde çekim yapabileceğiniz anlamına gelir.
Sıkıştırma seçimi. Dijital kameralar ve son işleme yazılımı, JPEG görüntülerini kaydetmek için farklı sıkıştırma seviyeleri sağlayarak size görüntü kalitesi ve boyut arasında esneklik ve seçenek sunar. JPEGmini gibi bazı yazılımlar , JPEG görüntülerini herhangi bir görünür kalite kaybı olmadan otomatik olarak sıkıştırabilir ve bu da depolama ayak izini daha da azaltır.
Daha hızlı yedeklemeler. Daha küçük boyut ayrıca daha hızlı ve daha verimli yedeklemeler anlamına gelir.

2.2. JPEG formatının dezavantajları

Kayıplı sıkıştırma. "Kayıplı" görüntü sıkıştırma algoritması, fotoğraflarınızdaki bazı verileri kaybedeceğiniz anlamına gelir. Özellikle yüksek oranda sıkıştırılmış dosyalarda bu ayrıntı kaybı, posterizasyon sorunlarına ve ayrıca nesnelerin etrafında çıplak gözle görülebilen görünür “eserlere” neden olabilir.
JPEG 8 bittir. JPEG görüntü formatı 8 bit ile sınırlıdır ve bu da 16,8 milyon olası renkle kesin bir sınırlama getirir. Bu, kameranızın kaydedebildiği tüm diğer renklerin, görüntü JPEG formatına dönüştürüldüğünde esasen atıldığı anlamına gelir.
Sınırlı kurtarma seçenekleri. JPEG görüntüleri, dinamik aralıklarını ve kurtarma potansiyellerini önemli ölçüde sınırlayan çok daha az veri içerir. Bu, bir görüntüyü aşırı veya az pozlamayı başarırsanız, bu verileri kurtarmanın imkansız değilse de çok zor olacağı anlamına gelir.
Kamera ayarları JPEG görüntülerini etkiler. Kameralar JPEG görüntüleri tamamen işlediğinden, ortaya çıkan görüntüye zarar verebilecek herhangi bir kamera ayarı geri alınamaz. Örneğin, resimlerinize çok fazla keskinleştirme uygularsanız, onları daha sonra “keskinleştirmeyi” yapamazsınız.

3. RAW veya JPEG Kullanmalı mısınız?

Şimdi en önemli soruya geçelim – fotoğrafçılığınız için RAW mı yoksa JPEG mi kullanmalısınız?

Benim için RAW'da çekim yapmak, JPEG kullanmanın avantajlarından çok daha ağır basıyor. Depolama günümüzde ucuz ve dosya boyutu yedeklemeler için bile beni rahatsız etmiyor. Zaten fotoğraf çekmek için epey zaman harcadığım için dijital karanlık odada fotoğraflar üzerinde çalışmak için biraz daha fazla zaman ve emek harcamaktan çekinmiyorum. Doğru, her görüntüyü birer birer sonradan işlemem gerekseydi, kesinlikle RAW'ı tamamen terk ederdim çünkü on binlerce fotoğrafın üzerinden geçecek zamanım olmazdı. Ancak, neleri düzenleyeceğimi seçmeme ve seçmeme izin veren tüm görüntü ayırma, kataloglama ve son işleme yazılımları sayesinde, görüntüleri toplu olarak gözden geçirme yeteneği ile zaman kaybetme konusunda endişelenmeme gerek yok ve yalnızca çabamı buna odaklamam gerekiyor. önemli olan görüntüler.

Bunun da ötesinde, RAW fotoğraflardan inanılmaz bilgi kurtarma yeteneğiyle karşılaştırıldığında, zamanım ve depolamayla ilgili konularım nispeten küçük sorunlar. Diğer birçok fotoğrafçı gibi, bir düğünden veya ücretli bir şirket çekiminden bir fotoğraf gibi, atılamayacak kadar önemli bir fotoğrafta kötü pozlanmış bir görüntü çekmeyi veya beyaz dengemi bozmayı başardığım durumlarla karşılaştım. Yalnızca JPEG'de çekim yapsaydım, görüntüyü kaydetmek için fazla bir şey yapamazdım. Ancak RAW ve kurtarma potansiyeli sayesinde, pozlama ve beyaz dengesi hatalarının düzeltilmesi nispeten kolaydır (pozlama hataları çok aşırı olmadığı sürece). RAW, bu gibi durumlarda, özellikle de bir daha asla tekrarlanamayacak nadir, özel anları fotoğraflarken büyük bir fark yaratabilir.

3.1. RAW ve JPEG: Yetersiz Pozlanmış Görüntü Örneği

JPEG ile karşılaştırıldığında bir RAW görüntüden veri kurtarmaya çalışırken ne kadar fark var? İlk örneğe bir göz atalım:

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

Kamera deklanşör hızım hala çok daha parlak olduğu önceki konumdaydı ve sorunu olay bitene kadar fark etmedim. Memnuniyetle, RAW'da çekim yaptım ve aksi takdirde kaybolacak ayrıntıları neredeyse tamamen kurtarabildim. Kaybetmek istemediğim damadın yüzünün ilk bakışı ve en iyi görüntüsüydü. RAW dosyasından 5 durak sonra kurtarılan soldaki aşağıdaki resme bir göz atın, sağdaki resim ise bir JPEG resminden aynı şekilde kurtarıldı:

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve NedenRAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

Gördüğünüz gibi, ikisi arasındaki fark çok belirgin ve önemlidir. Görüntüyü Lightroom'da 5 durak kurtarmak bu durumda biraz aşırı oldu ve sonuçta ortaya çıkan görüntüde kesinlikle daha fazla gürültü ile sonuçlandım, ancak yine de mükemmel bir şekilde kullanılabilirdi. Şimdi aynı görüntüyü JPEG formatında çekmiş ve bu kadar az pozlamış olsaydım, tüm bu verileri kurtarmanın bir yolu olmazdı ve bu görüntüyü müşterilerime teslim edemezdim.

Kendiniz denemeden RAW görüntü ile böyle bir kurtarmanın mümkün olduğuna inanmak zor. Devam edin ve kameranızı RAW + JPEG olarak ayarlayın, ardından bir görüntüyü birkaç durak az pozlayın ve RAW görüntü ile JPEG ile ne kadar daha fazla kurtarma potansiyeliniz olduğunu görün. Gördüklerinize hayran kalacak ve yukarıdakine benzer bir sonuç yaşayacaksınız.

3.2. RAW vs JPEG: Uzun Pozlama Görüntüsünü Kurtarma

Şimdi gece 262 saniyelik çok uzun bir pozlama kullanarak çektiğim bir başka az pozlanmış görüntüye bakalım. Fotoğraf makinemin pili bitmek üzereydi, bu yüzden pili çıkarıp başka bir pili başlatmak için pozlamayı durdurdum:

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

Ne yazık ki, bir sonraki pozum hiç işe yaramadı, çünkü şafakta çok daha parlaklaştı ve yıldızlar gökyüzünden kayboldu. Görüntüyü kurtaramayacağımı düşündüm, ancak Lightroom'daki pozlama kaydırıcısında +4.5'i çevirdikten sonra görüntünün tüm ayrıntılarını ortaya çıkarabildim, bu inanılmazdı! Ardından, Vurgular, Gölgeler, Beyazlar ve Kontrast gibi görüntünün birkaç ayarını yaptım ve sonuç olarak elde edebildiklerim şunlar:

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

3.3. RAW ve JPEG: RAW ve JPEG Görüntülerinin İşlem Sonrası

Sonraki örnek, aşırı pozlanmış bir gökyüzüne sahip bir görüntüyü içerir. İşte herhangi bir son işlem uygulanmamış orijinal RAW görüntüsü:

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

3.4. RAW ve JPEG: Dinamik Aralık Karşılaştırması

Bir RAW dosyasından JPEG'e kıyasla ne kadar daha dinamik aralığın çıkarılabileceğini merak ediyorsanız, Nikon ve Canon DSLR'ler arasındaki dinamik aralığı karşılaştıran makaleme bir göz atın . O makalede, 14 bitlik bir RAW dosyasının, işlem sonrası kurtarıldığında bir JPEG dosyasına kıyasla neler yapabileceğini gösteren iki örnek verdim. Aşağıdaki resimlere bir göz atın (Sol: RAW +5 Kurtarmayı Durdur, Sağ: JPEG +5 Kurtarmayı Durdur):

RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve NedenRAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden

Bu, renkleri ve ayrıntıları kurtarma yeteneğinde büyük bir fark!

Her neyse, işte RAW ve JPEG tartışmasına ilişkin sonucum: Fotoğrafçılığınız konusunda ciddiyseniz, her zaman RAW formatında çekim yapmalısınız . Sadece eğlenmek için ailenizin fotoğraflarını çekiyorsanız ve kameranızın özelliklerinden faydalanmamakta sorun yaşıyorsanız, o zaman elbette JPEG formatında çekim yapın.

Aşağıdaki yorumlar bölümünde herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa lütfen bana bildirin.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden
RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden
RAW ve JPEG – Hangi Görüntü Formatı Daha İyi ve Neden
https://lh3.googleusercontent.com/-NKXImlrWv-s/YPH0176r_wI/AAAAAAAAKZs/UwEVGJgxTBw_UvMUlE-NWjw20cESTekhACLcBGAsYHQ/w640-h426/mountain-2143877_960_720.webp
https://lh3.googleusercontent.com/-NKXImlrWv-s/YPH0176r_wI/AAAAAAAAKZs/UwEVGJgxTBw_UvMUlE-NWjw20cESTekhACLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/mountain-2143877_960_720.webp
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/raw-ve-jpeg-hangi-goruntu-format-daha.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/raw-ve-jpeg-hangi-goruntu-format-daha.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy