Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

 Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Muhteşem Instagram fotoğrafları çekmek için bir DSLR'nin etrafında dolanma günleri çok geride kaldı.

Her zaman üzerinizde olan bir şeyi, telefonunuzu kullanarak mükemmel Instagram çekimini elde edebilirsiniz!

Telefonunuzdan Instagram fotoğrafları çekmek, düzenlemek ve paylaşmak için bu kullanışlı kılavuzu bir araya getirdik. İpuçlarımız ve püf noktalarımızla, o A+ içeriği hemen elde edeceksiniz.

1. Adım: Daha Yüksek Kaliteli Instagram Fotoğrafları İçin Kamera Ayarlarınızı Kontrol Edin

Her şeyden önce Instagram fotoğraflarınızın seviyesini yükseltmek için kamera ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Çoğu telefon kamerası, 12 megapiksel ön kamera ve ƒ/2.2 diyafram ile süper güçlüdür , ancak zor olan kısım, bunların nasıl kullanılacağını öğrenmektir.

Bu yüzden Instagram fotoğrafçılığının ilk kuralı, çekime başlamadan önce her zaman ne üzerinde çalıştığınıza bakmaktır.

1: HDR'yi Kapatın

HDR - veya Yüksek Dinamik Aralık - hem iPhone hem de Android'lerde bulunan bir özelliktir ve temelde daha iyi görünen fotoğraflar çekmenize yardımcı olmak için oradadır.

Aynı fotoğraftan farklı pozlamalarda birkaç tane çeker ve bunları tek bir fotoğrafta birleştirir, böylece son fotoğrafta bir ton ayrıntı bulunur.

HDR ile çalışma konusunda kendinize güveniyorsanız, harika olabilir. Ancak, doğru yapmak zordur ve bazen fotoğraflarınızın doğal olmayan ve tuhaf görünmesine neden olabilir.

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
İşleri kolaylaştırmak için ağır işi kameraya bırakın ve kameranızın HDR ayarını kapatın. Pozlama düzeyleriniz üzerinde çok derin düşünmenize gerek kalmadan yine de yüksek kaliteli görüntüler elde edeceksiniz.

2: Fotoğraf Modunu Kontrol Edin

Bugünlerde telefon kameralarında o kadar çok farklı ayar var ki, bazen hangi ayarların yararlı olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmek zor.

Popüler fotoğraf modlarından biri, kameradan belirli bir mesafedeki iyi aydınlatılmış bir nesneyi otomatik olarak algılayan ve bir bokeh efekti (alan derinliği) oluşturan “portre modudur”.

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Portre modu - adını siz koydunuz - portre çekerken harikadır. Ama hepsi bu kadar iyi değil! Birçok blogcu ve etkileyici kişi, yiyecek veya ürün çekimleri için de portre modunu kullanır!

Şimdi, fotoğrafçılığın tuzaklarından bahsedelim - portre modu, içeride veya düşük ışıkta çekim yaparken harika değildir.

Bu fotoğraf modu aynı zamanda hareketsiz bir özne gerektirir. Örneğin, zıplayan veya yürüyen birini çekiyorsanız, portre modunu kapatıp başka bir moda geçmek isteyeceksiniz.

Ancak bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin, portre modunun fotoğrafçılık cephaneliğinizde hala bir yeri olmalı - sadece onu kullanırken seçici olun!

İPUCU: Bir iPhone kullanıyorsanız ve Instagramlanabilir bir duvara poz veren biri gibi hareketli bir nesneyi çekiyorsanız, canlı fotoğraf modunda çekim yapmayı veya seri çekimi etkinleştirmek için çek düğmesini basılı tutmayı deneyin.

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
Seri çekim ile iPhone'unuz 10 adede kadar fotoğraf çekecek ve bu sayede aralarından en iyisini seçebileceksiniz.

Endişelenmeyin, eğer bir Android kullanıyorsanız, deklanşörü basılı tutarak seri çekim özelliğini de etkinleştirebilirsiniz.

Adım 2: Telefonunuzda Mükemmel Instagram Fotoğrafını Nasıl Çekebilirsiniz?

1: Alan Derinliğini Anlama

Telefonunuzun kamerasıyla DOF (veya alan derinliği) oluşturmak, Instagram fotoğraf oyununuzu geliştirmenin gerçekten harika bir yoludur.

Çok zor değil ve bir kez alıştıktan sonra takipçileriniz fotoğraflarınızı çekmek için hangi kamerayı kullandığınızı soracaklar!

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Diyelim ki suya bakan bir kişinin fotoğrafını çekiyorsunuz ve kişinin odakta olmasını ve arka planın bulanık olmasını istiyorsunuz, öznenize dokunun ve sarı bir karenin görünmesini bekleyin (Android kullanıyorsanız, odaklanmak için ekrana dokunmak da işe yarar) !)

Gördüğünüz sarı kare, odakta kimin/ne olduğunu gösterir. Bu mükemmel DOF'u elde etmek için hareket etmeniz gerekecek.

En iyi fotoğraflar deneme yanılma yoluyla alınır, ancak mojo'nuzu yakında bulacağınızdan şüphemiz yok.

2: Kompozisyonunuzu Doğru Yapın

Muhteşem Instagram fotoğrafları, bir duyguyu veya bir hikayeyi yakalarken, izleyicileri fotoğrafın konusuna yönlendirir.

Telefonunuzun kamerasıyla fotoğraf çekerken, kompozisyon, resminizin "iyi"den "harika"ya geçmesine yardımcı olacaktır.

Peki, kompozisyonu noktaya nasıl getiriyorsunuz? Üçler kuralı denen bir şeyle.

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Fotoğrafın altın kuralı olarak bilinen üçte bir kuralı, resminizi (tahmin ettiğiniz gibi) 3 parçaya veya bölüme ayırmanıza yardımcı olur.

Amaç, dengeli ve doğal görünümlü bir fotoğraf oluşturmak için fotoğrafın en ilginç yönlerini ızgaranın kesişim noktalarına yerleştirmektir.

Izgarayı kendiniz hayal edemiyorsanız, hem iPhone hem de Android kameralar, çekim yaparken ızgarayı açma seçeneğine sahiptir.

Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Not: Bir Android telefonla çalışıyorsanız, Kamera Ayarlarınıza gidin ve Izgara Çizgileri'ni seçin.

Herhangi bir kural gibi, onlar da çiğnenmek için yapılmıştır, değil mi? Telefonunuzun kamerasıyla Instagram fotoğrafları çekerken üçte bir kuralına uymanız gerekmez. Ama ihtiyacınız olursa size bir rehber olarak yardımcı olmak için orada.

3: Aydınlatma ve Pozlama Hakkında Düşünün

Dışarıda bir fotoğraf çektiğinizde, onu paylaşmaktan heyecan duyduğunuzu, ancak daha sonra tamamen aşırı pozlanmış olduğunu fark ettiğinizi biliyor musunuz? En iyimizin başına gelebilir!

En sevdiğimiz fotoğrafçılık tüyolarından biri bununla mücadele etmektir: kameranızı az pozlayın!

Çekim yaparken, şişmiş bir fotoğrafa sahip olmak yerine, postta düzeltmek için yetersiz pozlanmış bir çekim yapmak her zaman daha iyidir.

Bunu hem iPhone hem de Android'de yapmak çok kolaydır. iPhone kullanıyorsanız, çekim yaparken telefonunuzun ekranına dokunun ve sarı kutu görünene kadar bekleyin.

Orada olduğunda, kutunun sağındaki küçük güneşi hareket ettirin ve pozlamanın azaldığını göreceksiniz ve beğeninize kadar sarı gün batımını hareket ettirmeye devam edin.  
 
Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Temelde Android'de aynı anlaşma - sadece çekimin daha koyu ve daha açık kısımlarına ekrana dokunun ve pozlamayı manuel olarak dengeleyecektir.

İPUCU: Etkileyici bir Instagram fotoğrafı çekmenin en iyi yolu doğal ışıkta çekim yapmaktır! Doğal güneş ışığını kullanabiliyorsanız veya gerçekten dışarıdaysanız, yapın. Fotoğraflarınızın içeride veya flaşla çekim yapmaktan çok daha profesyonel görüneceğini fark edeceksiniz.

Adım 3: Çekimi Nasıl Ayarlayacağınızı Öğrenin

Kamera ayarlarınızı yaptınız ve şimdi aslında fotoğraf çekme zamanı.

İster bir selfie, ister düz bir yatak, öğle yemeğinizin bir resmi veya bir duvar resminin önünde bir blog yazarının bir resmi çekiyor olun, çekiminizin sanat yönünü dikkate almak önemlidir!

Android'de ses kontrolü ile çekiminizi ayarlayabilir ve çekebilirsiniz. “Gülümse”, “peynir”, “yakala” veya “çek” diyerek fotoğraf çekin.

Sesli kontrol özelliği, özçekimler ve mükemmel çekime sahip olduğunuz ancak düğmeye basıp anı mahvetmek istemediğiniz anlar için yardımcı olabilir. 

Instagram fotoğrafçılığı bunaltıcı veya erişemeyeceğiniz bir his olmamalı - sadece bir telefonla, profiliniz için çarpıcı görüntüler ve gönderiler oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olursunuz.

Ancak bu muhteşem ızgarayı elde etmenin ilk adımı, dışarı çıkıp içeriğinizi yakalamaktır!

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
Telefonunuzla Muhteşem Instagram Fotoğrafları Nasıl Çekilir?
https://lh3.googleusercontent.com/-xvd0wbEtWgg/YPHOPnN68EI/AAAAAAAAKTo/K83YsG-51NAozPJjBU4_NlFSIb2talyGwCLcBGAsYHQ/w640-h426/photo-3752280_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-xvd0wbEtWgg/YPHOPnN68EI/AAAAAAAAKTo/K83YsG-51NAozPJjBU4_NlFSIb2talyGwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/photo-3752280_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/telefonunuzla-muhtesem-instagram.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/telefonunuzla-muhtesem-instagram.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy