Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

 Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Kameralı telefonlar, 2000 yılında piyasaya sürüldüklerinden bu yana çok yol kat etti. Bir zamanlar fotoğraf çekmenin kolay ve düşük kaliteli bir yolu olan şey, şimdi, anları ve anıları yüksek kaliteli çözünürlükle yakalamanın günlük bir standardı haline geldi. Telefon fotoğrafçılığımızı en sevdiğimiz baskılardan dijital albümlerimize ve kişiye özel hediyelere kadar her şeyde kullanıyoruz.. Telefonlar her zaman yanımızda olduğu için hayatın en önemli anılarını yakalayıp saklayabiliriz. Bu nedenle, fotoğraflarımızın mükemmel bir şekilde çıkması çok önemlidir. Ancak, kameralı cep telefonu yalnızca mevcut teknoloji kadar iyidir. Şu anda elde ettiğinizden daha iyi fotoğraflar istiyorsanız, bazı yeni telefon fotoğrafçılığı ipuçlarını öğrenmeniz gerekecek. Bu nedenle, telefonunuzu kullanarak nasıl iyi fotoğraf çekeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, size yardımcı olduk.

Telefonunuzu Kullanarak İyi Fotoğraf Çekme Adımları:

1. Akıllı Telefon Fotoğrafı Çekerken Cihazınızı Anlayın.

Telefonunuzun yerleşik fotoğraf özelliklerinin ardındaki mekaniği öğrenmek ve anlamak, mükemmel fotoğrafı çekerken bir dünya farkı yaratır. Fotoğraf çekmeden önce kamera merceğini temizlemeyi hatırlamak veya bir fotoğraf ızgarasını nasıl açacağınızı bulmak gibi küçük görünen şeyler, fotoğraf kalitesini artırır.

2. Telefon Fotoğrafçılığınızı Konuya Göre Ayarlayın.

Bir fotoğrafın her konusu için o görüntüyü yakalamanın çeşitli yolları vardır. Negatif alan, simetri ve desenler gibi kavramları ve yemek, insan ve manzara için en iyi fotoğrafçılık uygulamalarının farklılıklarını anlamak, fotoğraf çekme şeklinizi büyük ölçüde değiştirecektir.

3. Telefon Fotoğrafçılığına En Iyi Uygulamaları Ve Fotoğraf Hilelerini Uygulayın.

En iyi fotoğrafçılık uygulamaları, kullandığınız ekipmanın profesyonel kalitede bir kamera mı yoksa arka cebinizdeki telefon mu olduğu konusunda birbiriyle örtüşür. Bu fotoğraf hileleri, üçte bir kuralı, yakınlaştırmanın fotoğraf kalitenizi nasıl etkilediğini anlama, "altın saat" ve çok daha fazlası gibi kavramları içerir.

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Akıllı Telefon Resmi Çekerken Cihazınızı Anlayın: Android Ve IOS Kameralı Telefonlar

IPhone İle İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

İster iPhone 6, ister iPhone 7 veya daha yeni bir modele sahip olun, iPhone'unuzla nasıl iyi fotoğraflar çekeceğinizi öğrenmek, mekaniği anladıktan sonra kolaydır. Seri çekim modundan portre aydınlatmasına kadar, iPhone'lar daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlayan birçok kullanışlı fotoğrafçılık hilesiyle birlikte gelir. iPhone ile birlikte gelen tüm araçlara ihtiyacınız olmasa da, temel bilgileri anlamak fotoğrafçılığınızı bir sonraki düzeye taşımanıza yardımcı olabilir. En yeni iPhone modelleriyle birlikte gelen temel özellikler ve araçlar şunları içerir:
 • Seri çekim modu: Seri çekim modu etkinleştirildiğinde, telefonunuz hızlı bir şekilde görüntü "patlama" alır. Bu, çocuk spor oyunları gibi aksiyonu yakalamanın mükemmel bir yoludur.
 • HDR Otomatik'i açın: HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelir. Bu, kameranızın daha canlı renkler ve tanım sergilemek için fotoğrafları biraz farklı bir şekilde çekeceği anlamına gelir. Bu özellik ayarlardan açılıp kapatılabilir.
 • Vizör: Odağı kilitlemek ve fotoğraflarınızın net ve net çıkmasını sağlamak için vizörü kullanabilirsiniz.
 • Izgara modu: Izgara modu, ekranda 3x3'lük bir ızgarayı açar ve bu, üçte bir kuralından yararlanmanızı sağlar. Üçte bir kuralı bu kılavuzda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.
 • Pozlama Ölçer : Bu ayarlanabilir ölçüm, görüntüleri çekmeden önce ne kadar ışık istediğinize karar vermenize yardımcı olur.
 • iPhone kamera kısayolu: Kamera uygulamasını açmak zaman alıyor diye önemli anıları yakalama fırsatını kaçırmadığınızdan emin olun. Bunun yerine, hızlı bir şekilde kamera moduna geçmek için kilit ekranındaki kamera kısayolunu kullanın.
 • Gelişmiş Bokeh ve Derinlik Kontrolü ile Portre Modu: Bu özelliği açmak öznenizin etrafındaki arka planı bulanıklaştırır. Bu, konunun daha fazla odakta görünmesini sağlayarak portreler için harika bir özellik haline getirir.
 • Akıllı HDR: Bu, yalnızca en yeni iPhone modelinde mevcuttur, ancak fotoğraflarınızı çekerken birden çok katmanı yakalayarak fotoğraf kalitesini büyük ölçüde artırır.
 • Portre Işığı: Yeni iPhone modelindeki portre aydınlatması beş efektle (Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne, Sahne Mono) geliyor. Bu efektler, portre fotoğrafınızı tam olarak portrelerinizi öne çıkarmak istediğiniz renk ayarına ayarlamanıza yardımcı olabilir.
 • Canlı Fotoğraflar: Kısmi fotoğraf, kısmen video – canlı fotoğraflar, tek bir hareketsiz görüntüye sığamayan bir anı yakalamanın mükemmel bir yoludur. Sadece bu ayarı açın ve kızınızın gülüşüyle ​​birlikte gülüşünü yakalayabileceksiniz.
 • Çift optik görüntü sabitleme: Bu özellik, kamerayı sabitler ve elleriniz titrediğinde veya hareket halindeki bir araçtayken daha iyi görüntüler elde etmenize yardımcı olur.
 • Optik Yakınlaştırma: Optik yakınlaştırma, fotoğraf bütünlüğünü dijital yakınlaştırmadan çok daha iyi tutar, ancak mümkün olduğunda yakınlaştırmadan uzak durmaya çalışmak en iyisidir.
 • Geniş odak aralığı: Bu, telefonun net görüntüler yakalamak için daha geniş bir aralığı olduğu anlamına gelir.

Android Kamera Ayarları: Samsung Galaxy Kamera

Galaxy S9+ ve sonraki modeller, etkileyici bir çift lensli, arkaya bakan kamera sergiler. Bu, kullanıcıların Canlı Odak özelliği ile daha iyi fotoğraflar için arka planları bulanıklaştırmasını sağlar. Ayrıca, dijital yakınlaştırmadan çok daha temiz fotoğraflar üreten optik yakınlaştırma özelliğine de sahiptirler. Telefon, Apple'ın kameralı telefonlarıyla rekabet edebilecek şekilde pazarda konumlandırıldı ve görüntü kalitesi yeni zirvelere ulaştı. Yeni galaksi telefonları, sunulan özellikleri anladığınız sürece, fotoğraf çekerken çalışmak için harika ekipmanlardır. Bu özellikler şunları içerir:
 • Düello Lensleri: Düello lensleri, fotoğraflarınızın daha temiz, daha net ve daha parlak olmasına yardımcı olur.
 • Optik Yakınlaştırma: Optik yakınlaştırma, fotoğraf bütünlüğünü dijital yakınlaştırmadan çok daha iyi tutar, ancak mümkün olduğunda yakınlaştırmadan uzak durmaya çalışmak en iyisidir.
 • Canlı Odak (daha yeni telefonlarda): Canlı odak, bir portre fotoğrafını arka planın bulanıklaşması ve konuya daha fazla odak çekilmesi için değiştirmenize olanak tanır.
 • Geniş odak aralığı: Bu, telefonun net görüntüler yakalamak için daha geniş bir aralığı olduğu anlamına gelir.
 • Kamera Modları : Portre, Makro, Manzara, Hareketli Dondurma, Zengin Ton ve Panorama modları, fotoğrafınızın konusunu otomatik olarak ayarlamanıza yardımcı olur.
 • Ayarlanabilir Diyafram : Ayarlanabilir bir diyafram ile resimlerinizdeki ışığı daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Android Kamera Ayarları: Google Pixel Kamera Özellikleri

Eğlenceli Bilgi: Google Pixels, kısa süre önce Google Lens adlı bir özelliğe sahip daha akıllı kameralarla piyasaya çıktı. Bu, fotoğraflardaki nesneleri tanır ve size onlar hakkında bilgi verir. Bu, diğer Android telefonlarda da mevcut olacak olsa da, bunu ilk yapan Pixels oldu.

Google merceğinin ötesinde, Pixel'in en yeni modelleri, piyasadaki en iyi düşük ışıklı, renk doğruluğuna sahip akıllı telefon kameralarından birine sahip olduğunu iddia ediyor. Telefon ayrıca fotoğrafların yıldırım hızında işlenmesini talep ediyor. Akıllı telefon kamerası olarak çalıştığınız şey buysa, aşağıdaki Google Pixel özelliklerinin özetine göz atın:
 • Yazılımda Bokeh Efekti ile Portre Düzenleme: Bu, portrelerde arka planı bulanıklaştırabileceğiniz anlamına gelir, ancak Samsung Galaxy'deki kadar ayarlanabilir değildir.
 • Optik Yakınlaştırma : Optik yakınlaştırma, fotoğraf bütünlüğünü dijital yakınlaştırmadan çok daha iyi korur, ancak mümkün olduğunda yakınlaştırmadan uzak durmaya çalışmak en iyisidir.
 • Renk ve Işık Dengesi: Pixel, renk ve ışığı yakalama konusunda genel olarak Galaxy'den daha iyi bir iş çıkarır ve düşük ışık senaryolarında daha iyi çalışır.
 • Geniş odak aralığı: Bu, telefonun net görüntüler yakalamak için daha geniş bir aralığı olduğu anlamına gelir.

En İyi Instagram Resimleri Nasıl Çekilir

Instagram, dünyanın en iyi fotoğraf kütüphanelerinden biri olarak hizmet veriyor. Bu nedenle, güzel fotoğraflar yayınlamak için baskı hissetmek kolaydır. Instagram için nasıl iyi fotoğraf çekeceğinize dair ipuçları arıyorsanız, aşağıda sizin için en sevdiğimiz fikirleri topladık:
 • Simetriyi arayın. İnsan beyninin desenleri ve simetriyi desteklediği kanıtlanmıştır. Bu eğilimle oynamak, genellikle görsel olarak daha çekici fotoğraflar verir. Örneğin, görüntünün konusunu yansıtıcı bir yüzeyin yanına yerleştirmek genellikle ilginç ve rahat fotoğraflar üretir.
 • Kalıpları bulun ve kullanın. Yukarıdaki nokta gibi, desenler de doğal olarak ilgimizi çekiyor. Çevrenizde desenler (kaldırım çizgileri veya ahşap desenler gibi) bulabiliyorsanız, bunları fotoğrafınıza dahil etmeye çalışın.
 • Az daha çoktur: fotoğraf kompozisyonunuzu basit tutun. Meşgul fotoğraflar izleyicileri bunaltma eğilimindedir ve görüntülerinizi basit tutmak konuya daha fazla odaklanmanızı sağlar.
Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Yemek Fotoğrafçılığının İpuçları: İyi Yemek Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Herkes yemeği sever. Ancak bazen en sevdiğimiz yemeklerin resimleri, tatlarının gerçekte ne kadar iyi olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle, suşinizin, filetonuzun veya protein kasenizin ne kadar iyi olduğunu yakalamak için aşağıdaki telefon fotoğrafçılığı ipuçlarını izlemeyi deneyin:
 • Yalnızca doğal aydınlatmayı kullanmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Hiçbir şey doğal aydınlatmanın yerini tutamaz, ancak geceleri yemek yerseniz veya bir restoranın içindeyseniz bu sorun olabilir. Bu nedenle, kameranızın flaşına geçmeden önce her zaman harici ışık kaynaklarını dahil etmeye çalışın.
 • Bol miktarda negatif alan bırakın. Ana yemeğinizin merkezden uzakta olması, sağda nötr alan olması hem göze hitap ediyor hem de görüntüyü aşırı kalabalıklaştırmadığınızdan emin olmak için harika bir yol.
 • Bir insan unsuru ekleyerek bir hikaye anlatmaya çalışın. En sevdiğiniz kitabı eklemek veya kahveyi yavaşça tutan eliniz yemek fotoğrafçılığının arkasında neler olup bittiğinin resmini çizmeye yardımcı olur.
Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Geceleri İyi Bir Fotoğraf Nasıl Çekilir

Geceleri pek çok harika macera olabilir ve hepsini nasıl yakalayacağınızı bilmek önemlidir. Geceleri telefon fotoğrafçılığını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar.
 • Fotoğraf çekerken elinizi sabit tutmaya çalışın veya bir tripod kullanın. Işık eksikliği nedeniyle, net ve net bir fotoğraf elde etmek için kamerayı hareketsiz tutmak hayati önem taşır.
 • İyi aydınlatılmış alanlarda çekim yapmayı deneyin. Sokak lambalarını veya mağaza tabelalarını harici ışık kaynakları olarak kullanmak, hikaye anlatımı fotoğrafçılığı için hem yararlı hem de ilgi çekicidir.

Ay'ın İyi Bir Resmi Nasıl Çekilir?

Astrofotoğrafçılığın hayranıysanız veya bir mavi ayı hareket halindeyken yakalamak istiyorsanız, dışarı çıkmadan önce temel bilgileri öğrenmek önemlidir. Temel bilgiler yukarıda bahsedilen gece fotoğrafçılığı ipuçlarına benzer olsa da, ayın mükemmel fotoğrafını çekmek genellikle biraz daha fazla kurulum gerektirir.
 • Tripod kullanın. Ay'ın iyi bir fotoğrafını çekmek için, telefonunuzu sabit tutabileceğinizden daha uzun süre deklanşörü açık tutmanız gerekebilir. Fotoğraflarınızın gerçekten iyi çıkmasını istiyorsanız bir tripoda yatırım yapmayı düşünün.
 • Enstantane hızınızı titrek bir fotoğraf çekmeden 1/750'ye kadar düşürün.
 • Üçüncü taraf bir uygulama kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı üçüncü taraf uygulamalar, gece gökyüzünün daha iyi fotoğraflarını çekmenizi sağlamak için pozlama ayarlarınızı kilitlemenize yardımcı olan gece modlarına sahiptir ve bunlar genellikle ücretsizdir.

Bir Kişinin Resmi Nasıl iyi Çekilir?

Arkadaşlarınızın, ailenizin ve hatta evcil hayvanlarınızın fotoğraflarını çekmek sadece eğlenceli olmakla kalmaz, etrafta olmayı sevdiğiniz kişilerin anılarını yakalamak çok önemlidir. Ve önümüzdeki yıllarda bu fotoğrafların mümkün olduğunca yüksek kalitede olmasını isteyeceksiniz, bu nedenle telefon fotoğrafçılığınızla ilgili en iyi uygulamaları takip etmeniz önemlidir.

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?
 • İlginç bir arka plan kullanın. Belki de annenle senin evinin arkasındaki çiçek tarhıdır. Ya da belki seninle en iyi arkadaşının evi arasında oturan demiryolu raylarıdır. Arka plan ne olursa olsun, fotoğrafın arkasındaki hikayeyi daha fazla anlatmak için kullanmayı deneyin.
 • Sahne kullanın. Sahne, genellikle fotoğrafa hayat vermeye yardımcı olan doğal bir katılım olabilir. En sevdiğiniz barda bir içki, yağmurdan hemen sonra bir şemsiye veya iyi bir kitap harika aksesuarlara örnektir.
 • Mümkün olduğunca samimi kalın. Bir aktivite veya deneyim sırasında çekilen bir fotoğraf, her zaman pozlanmış bir fotoğraftan daha iyi çıkar.

Telefon Fotoğrafçılığı Için Fotoğraf Püf Noktaları, İpuçları Ve En İyi Uygulamaları Uygulayın

Kılavuz Çizgilerini Açın

En yeni telefon modellerinde kılavuz çizgi özelliği bulunur ve bu, fotoğrafınızın kompozisyonunu doğru bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur. Izgara çizgilerini kullanarak, fotoğrafları daha iyi çerçeveleyebilecek ve aşağıda açıklandığı gibi üçte bir kuralına uyabileceksiniz.

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Üçler Kuralını Kullanın

Üçler kuralı kavramı, herhangi bir görsel görüntünün (fotoğraf, resim, film ve daha fazlası) dokuz parçaya bölünmesidir. Bu dokuz parça, içinde üç yatay katman ve üç dikey katman bulunan bir 3X3 ızgaradan oluşur. Amaç, konuyu çizgilerden biri boyunca hizalamak ve kesişim noktalarına akmasını sağlamaktır. Bu uygulama hem görsel olarak çekici hem de yapılması kolaydır.

Fotoğraf Çekmek İçin En İyi Zamanı Bilin

Telefonunuzla fotoğraf çekmek için en iyi zamanları anlamak, nihai sonucu tamamen değiştirebilir. Fotoğraf çekmek için en iyi zaman “altın saat” olarak bilinir. Bu zaman dilimi genellikle gün batımından önceki saat veya gün doğumundan sonraki saattir. Bu süre zarfında güneş ışığı daha eşit bir şekilde dağılır ve çoğu fotoğraf için çok daha iyidir. “Mavi saat” de fotoğraf çekmek için iyi bir zamandır, ancak aynı zamanda fotoğraflarda mavi bir renk tonu verir. Bu zaman dilimi, gün doğumundan yarım saat önce ve gün batımından yarım saat sonra gerçekleşir.

Özellikle dışarıdaysanız fotoğraf çekmek için en kötü zaman gün ortasıdır. Güneş gökyüzünde ne kadar yüksekteyse, ışık o kadar sert ve daha az dağınık olacaktır.

Öncü Çizgileri Kullan

Önde gelen çizgiler neredeyse tam olarak göründükleri gibidir. Bunlar, doğru kullanıldığında izleyicinin gözünü fotoğrafa yönlendirmeye yardımcı olabilecek, fotoğraf ortamındaki doğal çizgilerdir. Önde gelen çizgiler bir ormandaki bir patika, bir çit, bir yolun ayrım çizgileri ve çok daha fazlası olabilir. Yönlendirme çizgilerini doğru kullanmak, fotoğrafınızın aşırı gürültüyü azaltmasına ve net bir görsel yol oluşturmasına yardımcı olabilir.

Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?

Resmi Yakala

Fotoğrafınızı çekerken birkaç ayrıntıyı akılda tutmak önemlidir. Fotoğrafın amaçlandığı biçimi aktif olarak düşünmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Örneğin fotoğraf Instagram içinse fotoğrafı kare biçiminde çekin. Manzara fotoğrafıysa, telefonu yatay tutmayı düşünün. Telefonunuzdan fotoğraf çekerken ellerinizi sabit tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, konunuzun odakta kalmasına yardımcı olacaktır. Son olarak, en çok hangi anıları hatırlamak isteyeceğinizi asla bilemeyeceğiniz için bol bol fotoğraf çekmekten asla korkmayın.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?
Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?
Telefonunuzla Nasıl İyi Fotoğraflar Çekebilirsiniz?
https://lh3.googleusercontent.com/-0vmIcCa65PI/YPDFhUJXo0I/AAAAAAAAKIM/5L8iSDUwZj84NNCOb3ZxoN1hS6YhR6h9gCLcBGAsYHQ/w640-h429/cat-6463284_960_720.webp
https://lh3.googleusercontent.com/-0vmIcCa65PI/YPDFhUJXo0I/AAAAAAAAKIM/5L8iSDUwZj84NNCOb3ZxoN1hS6YhR6h9gCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h429/cat-6463284_960_720.webp
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/telefonunuzla-nasl-iyi-fotograflar.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/telefonunuzla-nasl-iyi-fotograflar.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy