Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

 Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Makro fotoğrafçılık , böceklerin, çiçeklerin, su damlacıklarının ve diğer küçük nesnelerin yakın plan çekimlerini yapma sanatıdır . Bu küçük yaratıkları veya nesneleri çekerken gerçek boyutta veya daha fazla miktarda büyütme kullanmayı içerir. Bu niş, doğa fotoğrafçılığının ve bilimsel araştırmanın önemli bir parçasıdır ve onu fotoğrafçılar için geniş bir öğrenme alanı haline getirir.

Tıpkı diğer fotoğrafçılık türleri gibi makro fotoğrafçılık da yıllar içinde gelişmiştir. Analog çağda meraklılar, makro çekimler yapmak için tek lensli refleks kameralar ve bazı özel ekipmanlar kullanmak zorunda kaldılar. Ancak günümüzde dijital teknoloji, makro lens fotoğrafçılığını tüm beceri seviyelerindeki fotoğrafçılar için daha erişilebilir hale getirdi.

Makro fotoğrafçılık, içine girilmesi zor ama bir o kadar da ödüllendirici bir niş. Bu mükemmel makro görüntüyü yakalamanız biraz zaman alabilir, ancak bir kez yaptığınızda buna değecektir. Dolayısıyla, yeni başlıyorsanız, kazanan atışı yapmanıza yardımcı olacak birkaç ipucumuz ve püf noktamız var.

Makro Fotoğrafçılıkta Anahtar Terimleri Anlamak

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

"Büyütme" ve "çalışma mesafesi", makro veya yakın çekim fotoğrafçılıkta önemli terimlerdir. Ancak bu kelimeler aslında ne anlama geliyor ve çarpıcı makro çekimler yapmanıza nasıl yardımcı oluyorlar? Her terimi biraz daha derine inelim.

Büyütme

Nesnenizin kamera sensörünüzde ne kadar büyük veya küçük görüneceğini anlamak, makro fotoğrafçılığın önemli bir yönüdür. Büyütme, nesnenizin sensör tarafından görülen boyutunu gerçek boyutuyla karşılaştırdığınızda elde ettiğiniz değerdir. 1: 1 oranı, nesnenizin "gerçek boyutlu" büyütmeye ulaştığı anlamına gelir. Ayrıca 1:2 büyütmeyi ifade eden "yarı yaşam boyutunda" büyütme de vardır.

çalışma mesafesi

Çalışma mesafesi, lensinizin ön tarafı ile en yakındaki nesneniz arasındaki mesafedir. Küçük nesneler çekmek istiyorsanız 15 cm altı inç idealdir. Kamera lensleri, 1:1 büyütmede en küçük çalışma mesafesini elde edecektir. Daha uzun odak uzunlukları varsa daha büyük bir mesafe bile elde edebilirler.

Resimleriniz için doğru kamerayı ve lensi seçin

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Bir fotoğrafçı, özellikle makro fotoğrafçılıkla uğraşıyorsa, cephaneliğinde iyi bir kamera ve lense sahip olmalıdır. Yakın plan çekimleriniz için mükemmel kombinasyonu seçmeye yönelik bazı ipuçları.

Makro Fotoğrafçılık için Kameralar

DSLR ve aynasız kameralar, makro fotoğrafçılık için en iyi seçeneklerdir. Bu kameralardan herhangi biriyle makro fotoğraflar çekmeyi planlıyorsanız, iyi bir makro lens kullanmanıza izin verecek bir tane almalısınız. Kameranız da mümkün olduğunca az gecikmeye sahip olmalıdır.

Daha bütçeye uygun bir seçenek arıyorsanız, bas-çek modeli iyi bir alternatiftir. Bu kameralar, lensleri çok kısa, tek basamaklı odak aralıklarına sahip olduklarından, doğal olarak yakın odaklamada iyidir. Çoğu bas ve çek, makro fotoğrafları kolayca çekmenize yardımcı olmak için ön lens öğelerinden birkaç santimetreye kadar odaklanabilir.

İster DSLR, ister aynasız ister bas-çek fotoğraf makinesi kullanıyor olun, birçok marka makro lens fotoğrafçılığı için uygun modeller sunuyor. Aşağıdaki en iyi seçimlerimizden bazılarına göz atın.

DSLR kameralar

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

En iyi makro kamera listemizi başlatan , 20,9 megapiksel, DX biçimli sensöre ve markanın EXPEED 5 işlemcisine sahip olan Nikon D7500 ( 996,95 $ ). Ayrıca, düşük ışıkta daha net ve daha az gürültülü fotoğraflar çekmenize yardımcı olmak için geniş bir ISO aralığına (ISO 100'den 51200'e kadar) sahiptir. Ve aydınlatma ihtiyaçlarınız için D7500, Aktif D-Lighting işleviyle birlikte gelir. Bu özellik, yüksek kontrastlı sahnelerde vurguları ve gölgeleri ayrıntılı olarak tutar.

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları


EOS 5DS R () , renkli ancak ayrıntılı sahneler çekmenizi sağlayan 50,6 Megapiksel Full-frame CMOS sensöre sahiptir. Canon'un çift Digic 6 işlemcileri, düşük ışıkta bile size yüksek görüntü kalitesi ve hızlı kamera çalışması sağlar.

aynasız kameralar

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları


Olympus PEN E-PL8 (), onu neredeyse bağımsız bir aksesuar haline getiren gelişmiş bir tasarıma sahiptir. Ancak şık paketinin ötesine bakın ve harika görüntü kalitesi ve performans elde edeceksiniz. Fotoğraf makinesinin görüntü sabitleme özelliği sayesinde gece manzaraları ve düşük ışıklı sahneler (makro görüntüler dahil) çekmek çok kolay. Ayrıca, çarpıcı bokeh için büyük bir lens ve Micro Four Thirds Live MOS sensörü içerir.

Bas-çek kameralar

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçlarıBugün piyasada harika makro çekimler yapabilen çok sayıda bas-çek modeli var. Sony'nin Cyber-Shot DSC-RX10 III'ü () 1.0 tipi yığılmış CMOS sensöre ve 24-600 mm odak uzaklığı aralığına sahip 25x optik zoom lense sahiptir. Objektif ayrıca f/2.4 ila f/4 diyafram aralığına sahiptir. Bu sensör-lens kombinasyonu, konuların (özellikle aşırı yakın çekimlerde) çarpıcı öne çıkanlar haline gelmesine yardımcı olur.

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçlarıNikon'un Coolpix W300'ü () açık havada makro fotoğraflar çekmek için başka bir mükemmel kameradır. 16 megapiksel, arkadan aydınlatmalı CMOS sensöre ve 5x optik zoom ve Hibrit Titreşim Azaltma özelliğine sahip bir NIKKOR objektife sahiptir. Kamera ayrıca suya, donmaya, darbeye ve toza dayanıklıdır.

Kameranız için mükemmel makro lensi seçme

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Artık kameranızı aldığınıza göre, onu iyi bir makro lensle eşleştirmenin zamanı geldi . Meraklıları, uzatma tüpleri ve geri vites lensleri dahil olmak üzere birkaç harika seçeneğe sahiptir. Üzerinde uzatma tüpleri bulunan standart bir kamera lensi biraz büyütme sağlarken, ters çevrilmiş lens ve uzatma tüpleri daha fazla büyütme sağlar.

Ancak makro fotoğrafçılıkta yeniyseniz, kameranız için özel bir lens, sahip olduğunuz en kullanışlı ve çok yönlü seçenektir. Birçok popüler makro lensin odak uzunlukları 90 ila 105 mm ve 1:1 büyütme arasındadır. Diğer lensler, daha kısa çalışma mesafeleri ile daha kısa odak uzunluklarına sahiptir. Bu nedenle, çekim yaparken öznenize yaklaşmanıza ihtiyaç duyabilirler.

Birçok marka, farklı odak uzunluklarında DSLR'ler ve aynasız kameralar için makro lensler sunar. İşte denemek isteyebileceğiniz birkaç lens:

Makro fotoğraflar çekmek için en iyi yeri ve havayı seçin

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Makro lens fotoğrafçılığında çiçekler ve bitkiler kadar küçük böcekler ve böcekler de en ilgi çekici konular arasındadır. Bol çiçekli ve bitkili mekanlar size makro çekimler için pek çok fırsat verecektir. Böceklere ve böceklere gelince, bu canlılar sıcak dış hava sıcaklıklarında daha aktiftir. Bu, dışarı çıkıp onları yaklaşık 62°F (17°C) veya daha sıcak bir sıcaklıkta çekmeniz gerektiği anlamına gelir.

Böcekleri, habitatlarında hareketsiz kaldıkları için soğuk havalarda yakalamak da harikadır. Birkaç makro meraklısı, yaz aylarında sabahın erken saatlerinde uyuyan böcekleri görebilmek ve yakalamak için belirli yerlere seyahat eder. Ayrıca bulutlu havalarda daha yumuşak bir ışık elde edersiniz, bu da makro görüntüleri yakalamak için güneşli koşullardan çok daha iyi bir iklim sağlar.

Hata davranışını öğrenin

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Bu ipucu, hatalarla çalışıyorsanız çok önemlidir. Onlara yaklaştığınızda uçup giden, birkaç dakika içinde varlığınıza uyum sağlayan veya sizi tamamen görmezden gelen böcekler vardır. Çok sayıda makro görüntü çekmek, hata davranışını öğrenmek için harikadır: Bunu yaptığınızda, nesnenizin bir sonraki hareketini kolayca tahmin edersiniz.

Flaş kullanın ve dağıtın

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Makro fotoğrafçılık, yeterince ışık yakalamayı oldukça zorlaştırır. Belki de yüksek düzeyde büyütme kullandığınız içindir. Ya da belki de bunun nedeni, kameranıza yakın odaklamanın kamera sarsıntısından kaynaklanan hareket bulanıklığını ve bulanıklığı büyütmesi veya öznenize yaklaştığınızda daha fazla doğal ışığı engellemenizdir. Flaş kullanmak şu sorunlardan herhangi birini çözmenize yardımcı olabilir: tercih ettiğiniz miktarda ışık doldurur ve hareketi hızla dondurur.

Ancak kamera flaşları, makro çekimler için kullandığınızda size sert aydınlatma ve göz kamaştırıcı ayna yansımaları da verebilir. Bir difüzör bu durumlarda faydalı olacaktır: Flaş alanını genişletmenize ve çok daha yumuşak bir ışık üretmenize olanak tanır.

Manuel odaklama kullan

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Kameranızın otomatik odaklaması, aşırı yakın çekimlerde yeterince hızlı hareket takibi yapamaz. DSLR veya aynasız bir kameranız varsa, manuel odaklama en iyi makro görüntüleri yakalamanıza olanak tanır.

Alan derinliği ikilemiyle başa çıkmak

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Konunuza çok daha yakın hareket etmek, daha sığ bir alan derinliği ile sonuçlanacaktır. Sığ bir DOF aldığınızda öznenize odaklanmak gerçekten zor olabilir. Bu sorunu çözmek için, daha fazla DOF için kameranızın diyaframını düşürmeniz gerekir. Ancak dikkatli olun: Daha düşük diyafram açıklıkları size daha az ışık verdiğinden, adım daha düşük bir deklanşör hızı ayarlamayı gerektirebilir.

Her şey başarısız olursa, çok sayıda görüntü çekmeniz, kameranızın neler yapabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmeniz ve çekimleriniz için en iyi diyafram-enstantane hızı-ISO kombinasyonunu bulmanız gerekir.

Nesnelerinizi farklı açılardan çekin

Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları

Makro fotoğrafçılığına yeni başlayanlar genellikle öznelerini mevcut konumundan yakalar ve ona doğru 45°'de dururlar. Aynı hatayı yaparsanız fotoğraflarınız sıkıcı görünecektir, bu nedenle benzersiz açılar bulmak çok önemlidir. Konunuzu yandan, önden veya aşağıdan yakalamayı deneyin. Ayrıca konunuzun üzerinde durduğu bitkiyi veya yaprağı yukarı çektiğinizde daha ilgi çekici bir açı ve daha çarpıcı bir arka plan elde edebilirsiniz.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları
Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları
Yeni Başlayanlar İçin Makro Fotoğrafçılık İpuçları
https://lh3.googleusercontent.com/-2LsMM5cmxOg/YPMm_xMNgsI/AAAAAAAAKkM/6tp0CvfPCcMoxBdoFF0eFuJPALg4TlQWQCLcBGAsYHQ/w640-h361/macro-photography-frog-feature.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-2LsMM5cmxOg/YPMm_xMNgsI/AAAAAAAAKkM/6tp0CvfPCcMoxBdoFF0eFuJPALg4TlQWQCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h361/macro-photography-frog-feature.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/07/yeni-baslayanlar-icin-makro-fotografclk.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/07/yeni-baslayanlar-icin-makro-fotografclk.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy