Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

 Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Akıllı telefon fotoğrafçılığı çok önemli ve en iyi Android kameralardan bazıları, genel çekimler için geleneksel DSLR'leri bile çekebilir. Ancak donanım ve yazılımdan daha fazlası var - hepsini nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor! Bu beş ipucunu ve püf noktasını alın ve sahip olduğunuz herhangi bir akıllı telefonla iyi bir şekilde kullanın.

Bu kılavuzda kullanılan ürünler

  • En iyi Android kamera: Google Pixel 5 
  • Devasa kamera sensörü: Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Kamera lensini temizleyin

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Evet gerçekten. Mümkün olan en basit şey gibi geliyor çünkü öyle! Ve bu yüzden onu unutuyoruz. Telefonlarımız her yerde bizimle birlikte gelir ve bu, kamera lenslerinin gün boyunca parmak izi, kir ve her türlü başka şeyle kaplanmaya karşı çok daha hassas olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, modern telefonlarda her zamankinden daha fazla kamera var. Fotoğraf çekerken kamera merceğinizde bir leke olduğunu fark etmeyebilirsiniz, ancak bize güvenin: bir sonraki fotoğrafınızı çekmeden önce merceğinizi silmek için bir saniye ayırın; netlik ve renklerde büyük bir fark göreceksiniz. , ve keskinlik.

Sadece lensinizi temizlemek kadar basit ve önemli çok az şey vardır.

Bu aslında özçekimler için daha da önemlidir, çünkü kamera merceği genellikle ekranı kaplayan ana camdan fiziksel olarak ayrılmaz ve telefonunuzu kullanırken lekelenme olasılığı çok daha yüksektir. Öne bakan kameralar, başlangıçta genellikle daha düşük çözünürlük ve kaliteye sahiptir, bu da lens camındaki lekelerin üstesinden gelmelerini daha az olası hale getirir. Selfie çekmeden önce telefon ekranınızın üst kısmını iyice silin - yarattığı farktan etkileneceksiniz. Gömleğinizi veya pantolon paçanızı bir tutam olarak kullanabilirsiniz, ancak en iyi sonucu elde etmek için bir lens temizleme bezini el altında bulundurun.

Fotoğrafçılığın temellerini anlayın

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Akıllı telefonlar, yalnızca kamerayı doğrultmanıza ve güvenilir bir şekilde harika bir çekim yapmanıza olanak tanıyan harika otomatik çekim modlarıyla donatılmıştır, ancak her zaman neler olduğunu anlamanıza yardımcı olur - özellikle otomatik moddayken tam olarak çekemediğiniz durumlarda. . Pixel 5 gibi telefonlarda , kamera yazılımı, daha dengeli bir çekim oluşturmaya yardımcı olabilecek parlak noktaları ve gölgeleri hızla ayarlamak için ayrı pozlama kaydırıcılarına sahipken, Galaxy Note 20 Ultra gibi diğer telefonlarda kapsamlı manuel çekim modları bulunur.

Fotoğrafçılığın temellerini öğrenmek için biraz zaman ayırın ve bir sonraki çekiminiz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olacaksınız. Fotoğraflarınızın aydınlatmasında ve derinliğinde farklı roller oynayan enstantane hızı, ISO ve diyafram gibi ayarlar hakkında bilgi edinin. Fiziksel olarak daha büyük kamera sensörlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak da yardımcı olabilir , özellikle de artık S20 Ultra gibi telefonlarda daha yaygın hale geldikçe .

Bu kapsamda, telefonunuzun özel kamera yazılımını öğrenmeye çalışın. Sony Xperia 1 ve LG V60 ThinQ gibi bazı telefonlar , LUT desteği ve farklı kare hızlarında ve en boy oranlarında çekim yapma seçeneği de dahil olmak üzere video için gelişmiş özelliklere sahiptir; telefonunuzu benzersiz kılan özelliklerle oynayın!

Flaşınızı son çare olarak kullanın

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Fotoğrafın sadece ışığın ustalığı olduğu sık sık söylenir. Bu, mevcut ışığı almakta zorlanan küçük kamera sensörleri ve lensleri olan akıllı telefonlarda daha da doğrudur. Karanlık veya karışık ışıklı bir sahnede, kameranızın flaşını açmak cazip gelebilir - ancak baştan çıkarmaya karşı koyun! Flaş genellikle çok parlaktır ve yakınınızda bir nesne olduğunda her şeyi parlak beyaz ışıkla tamamen yıkayarak kullanılamayacak kadar doğrudandır. Aynı zamanda, daha büyük bir alanı doldurmak için ne yeterince güçlü ne de yeterince dağınık.

LED flaş, fotoğrafçılık için değil, en iyi şekilde bir el feneri olarak kullanılır.

Telefonunuzda bile zayıf aydınlatmayı aşmanın birçok yolu vardır. En basiti, çerçevenizi ayarlamak ve mümkün olduğunda ışığın açısını değiştirmek için konunuzun etrafında hareket etmektir, ancak yeterli ortam ışığını toplayamıyorsanız, telefonunuzun gece moduna geçmenin zamanı gelmiş olabilir. Pixel 5'in Gece Görüşü modu, elde çekim yaparken bile bir görüntüyü aydınlatmak için esasen kısa süreli pozlamalar alır ve oldukça iyi çalışır.

Akıllı telefon kamera sensörleri büyüdükçe, diğer telefonlar duruma yazılım hilesi (veya daha doğrusu her ikisinin bir kombinasyonu) yerine kaba donanım gücüyle yaklaşıyor. Galaxy Note 20 Ultra harika bir örnek; Daha büyük bireysel pikselleri nedeniyle, Note 20 Ultra doğal olarak diğer telefonlardan çok daha fazla ışık alabilir, bu da şaşırtıcı derecede parlak bir fotoğraf elde etmek için kendi gece moduyla çok çalışmak zorunda olmadığı anlamına gelir.

Elbette, Google Fotoğraflar veya Adobe Lightroom gibi uygulamaları kullanarak fotoğraflarınızı gönderi sırasında da aydınlatabilirsiniz. Bir fotoğrafta pozlamayı ne kadar artırırsanız (özellikle daha esnek RAW formatı yerine JPEG formatında çekim yapıyorsanız), o kadar fazla gürültü ortaya çıkaracağınızı unutmayın.

Mini bir tripod düşünün

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Zayıf aydınlatmaya yaklaşmanın başka bir yolu da uzun pozlama yapmaktır; kameranızın hızlı bir çekim yerine 5 veya 10 saniye pozlama yapmasına izin vermek, yakalayabileceğiniz ışık miktarında büyük bir fark yaratabilir ve Pixel'deki Astrofotografi Modu gibi özelliklere güç veren de budur . Sorun şu ki , en ufak bir kamera hareketi bile bir ton hareket bulanıklığı yaratabileceğinden, uzun pozlamalar çekerken son derece hareketsiz olmanız gerekiyor .

Mini bir tripod bile fotoğraf kalitenizi anında yükseltir.

İşte burada bir tripod devreye giriyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda akıllı telefon tripodu var , ancak en önemli faktör, telefon kelepçesinin telefonunuza sığabilmesi ve ağırlığını destekleyebilmesi olacaktır. Her gün kullandığım Peak Design Travel Tripod da dahil olmak üzere özel kameralar için tasarlanmış bazı tripodlar, maksimum çok yönlülük için uyarlanabilir telefon yuvalarına sahiptir, ancak burada bir kol ve bacak harcamaya gerek yoktur; telefonunuzu tutabilecek herhangi bir tripod işinizi görecektir.

Yanınızda tripod taşımak istemeseniz bile, fotoğraf çekerken de aynı prensipleri göz önünde bulundurun. Telefonunuzu sağlam bir yüzeye her koyduğunuzda, fotoğraflarınız iyileşir. Elleriniz ne kadar sağlam zannedilirse edilsin, telefonu sabit bir cisme koymak kadar sağlam değiller. Tabii ki, kendi çekimlerinizde olmak istiyorsanız, deklanşöre basmadan önce bir otomatik zamanlayıcıyı etkinleştirmeniz gerekir.

Bir fotoğraf yedekleme hizmeti kullanın

Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu

Yukarıdaki ipuçlarını kullanmak daha iyi fotoğraflar çekmenize yardımcı olur, ancak en iyi çekimlerinizi bir SD kart arızası veya rastgele telefon çökmesi nedeniyle kaybederseniz bu pek bir şey ifade etmez. İşleri kadere bırakmayın; her zaman fotoğraflarınızın telefonunuzun dışında ikinci bir yerde güvenli bir şekilde saklandığından emin olun.

Neyse ki, bu bugünlerde oldukça kolay bir süreç. Google Fotoğraflar gibi hizmetler, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan çekimlerinizi otomatik olarak buluta yedekleyecek şekilde ayarlanabilir; sadece bir fotoğraf çekin ve Wi-Fi'ye bağlanır bağlanmaz yedekleneceğini bilin (veya sınırsız bir veri planıyla kutsanmışsanız, çekimlerinizi 5G veya LTE üzerinden hemen yedeklenecek şekilde ayarlayabilirsiniz) ). En iyi yanı, Google Fotoğraflar ve onun gibi hizmetlerin tonlarca ücretsiz depolama alanı sunmasıdır, ancak çok fazla fotoğraf çekerseniz yine de daha fazla alana sahip ücretli bir katmana geçmek isteyebilirsiniz.

Bulut tabanlı bir fotoğraf yedekleme hizmeti kullanmanın bir avantajı da, fotoğrafları bilgisayarınıza aktarma veya paylaşımda sorun yaşama konusunda endişelenmenize gerek olmamasıdır. Bu hizmetlerin her biri web tabanlı bir fotoğraf görüntüleyici (ve indirici) sunar, böylece fotoğraf arşivinize her zaman erişebilirsiniz ve basit bir bağlantı aracılığıyla paylaşmak bu süreci çok kolaylaştırır.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu
Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu
Android telefonunuzun kamerasından en iyi şekilde yararlanmanın en iyi 5 yolu
https://lh3.googleusercontent.com/-q4b4ELo-jtk/YQg7_i06TpI/AAAAAAAAK8k/DbmieNG91TMkAA-k34TLHhEnCCvTloJHwCLcBGAsYHQ/w640-h428/smartphone-6405230_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-q4b4ELo-jtk/YQg7_i06TpI/AAAAAAAAK8k/DbmieNG91TMkAA-k34TLHhEnCCvTloJHwCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h428/smartphone-6405230_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/08/android-telefonunuzun-kamerasndan-en.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/08/android-telefonunuzun-kamerasndan-en.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy