Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin

Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin

 Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin

Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin

Akıllı telefon kameraları , fotoğraf çözünürlüğünü artıran, daha fazla lens ekleyen ve kamera rulonuzu doldurma korkusu olmadan fotoğraf çekmenizi sağlayan fotoğraf depolama seçeneklerini entegre eden şirketlerle birlikte, son üç yılda yalnızca daha olağanüstü hale geldi. Instagram hesabı olan herkese sorun ve kısa süre sonra kameranın herhangi bir akıllı telefondaki öldürücü özellik olduğunu keşfedeceksiniz.

En yeni ve en iyi akıllı telefona sahipseniz, fotoğrafçılık oyununuzu buna uygun hale getirmelisiniz. İşte profesyonellerden bazı ipuçları ve bazı aksesuar önerileri, anlık görüntü oyununuzu amatörden profesyönel'e taşıyacak.

İlk olarak, temiz bir sayfa ile başlayın

Tek bir fotoğraf çekmeden önce donanımınızın düzgün olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Çoğu zaman, bu biraz ön çekim temizliği yapmak anlamına gelir. Portre ve güzel sanatlar fotoğrafçısı Henry Oji, “Bu benim için ilk kural” diyor. “Fotoğraf çekmeden önce daima telefonunuzun kamera merceğini temizleyin.”

Lensinizi kot pantolonunuza silmek bu işi yapabilirken, pamuklu gömlek veya suya batırdığınız peçete gibi kaba malzemeler kullanmak zamanla lensinize zarar verebilir. Çizikleri uzak tutmak istiyorsanız, kamera merceğinizdeki lekeleri temizlemek için mikrofiber bez gibi daha yumuşak bir malzeme kullanın.

Biraz çerçeveleme uzun bir yol kat eder

Çekimleri ustaca kadrajlamak daha yaratıcı bir zihin durumu gerektirebilir, ancak bu, her şeyi tek başınıza sıraya koymanız gerektiği anlamına gelmez. Neyse ki, konu çekimlerinizi çerçevelemek ve oluşturmak olduğunda size yardımcı olması için kameranızı kullanabilirsiniz.

iOS'ta Ayarlar'ı ziyaret edin ve Kamera'yı seçin . Oradan , Kamera uygulamasında üçte birlik kuralı kaplaması dağıtmak için "Izgara" yı etkinleştirin . Bu ızgara, görüntünüzü daha iyi oluşturmanıza ve çekiminizi, çekiminizdeki dikey veya yatay çizgilerle paralel tutmanıza yardımcı olacaktır. Android cihazlarda, Ayarlar > Uygulamalar > Kamera'yı ziyaret edin ve mükemmel çerçeveli Instagram görüntüleri için üçte bir kuralı yer paylaşımı veya kare bir yer paylaşımı arasında seçim yapmak için "Kılavuz Çizgileri" ni seçin.

Bu çerçeveleme, görüntünün kendisini oluşturmanın bir parçasıdır - ve bu nedenle, çekim yaparken istenmeyen nesneleri yakalamadığınızdan emin olmak da öyle. “Kompozisyon, kompozisyon, kompozisyon!” Konuları nadiren tek bir yerde uzun süre kalan portre ve gece hayatı fotoğrafçısı Kenny Rodriguez diyor. “Çerçevedeki her şeyin orada olduğundan emin olmanızı öneririm çünkü orada olmasını istiyorsunuz.”

Dijital yakınlaştırmayı bırakın

Tarladaki o köpeğe daha yakından bakmayı ne kadar sevseniz de, bir resimle yetinmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak çekimi yapmadan önce yakınlaştırmak çözüm değil. Dijital zoom çekimleri, tam gelişmiş bir kamerada bulabileceğiniz optik zoom işlevinin aksine, basitçe kırpılır ve yeniden boyutlandırılır. Dijital yakınlaştırma yalnızca grenli bir görüntü vermekle kalmayacak, aynı zamanda genel fotoğrafın çözünürlüğünü azaltacak ve ellerinizdeki titreşimleri şiddetlendirerek size o sevimli köpeğin kalitesiz bir temsilini bırakacaktır. Buna iPhone XS veya Samsung Galaxy Note 10+ gibi birden fazla kamera lensi olan telefonlarda çekilen çekimler de dahildir.

Genel olarak, dijital yakınlaştırmadan mümkün olduğunca kaçının - ancak varsa, akıllı telefonunuzdaki telefoto lens ile kendinizi şımartın.

Kendi ışığınızı yaratmadan önce ışığı arayın

Hangi pozda olursanız olun, bir akıllı telefondan gelen LED ışığın flaşı kimseyi memnun etmez. Ve tek bir kaynaktan gelen bu göz kamaştırıcı ışık, bir veya birden fazla kaynaktan yayılan ışığa kıyasla, görüntülerinize sert, tuhaf renkli bir görünüm kazandırmaktan çok daha fazlasını sağlar.

Konunuzu düzgün bir şekilde aydınlatmak için gücü düşük bir ışığa bağımlı olmak yerine, kullanabileceğiniz başka ışık kaynakları bulmaya çalışın, ister azalan güneş, ister bazı iç mekan ışıkları, hatta onunla iddialı olmak istiyorsanız biraz mum ışığı olsun. Gerçekten ışık kaybı yaşıyorsanız, daha tutarlı bir ışık kaynağı sağlamak için her zaman başka bir akıllı telefonun el feneri modunu kullanabilirsiniz.

Bulut depolamaya dikkat edin

Google Fotoğraflar veya iCloud gibi bulut depolama hizmetleri, telefonunuzda ne kadar alan kaldığı konusunda endişelenmeden tonlarca fotoğraf çekmenin harika bir yolu olabilir. Ancak bu hizmetlerden bazıları, fotoğraflarınızın mümkün olan en yüksek çözünürlüklü sürümünü otomatik olarak saklamaz veya çok sayıda fotoğraf çekerseniz, tüm yüksek çözünürlüklü fotoğraflarınızı yedeklemek için aylık bir ücret ödemeniz gerekebilir. Mimari fotoğrafçı João Morgado, "Bulut tabanlı bir yedekleme hizmeti aslında yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir" diyor.

Artan depolama alanı için görüntü kalitesinden ödün vermek istiyorsanız, buluta yalnızca düşük çözünürlüklü fotoğraflar göndermekten çekinmeyin. Ancak her pikseli elinde tutmak veya görüntü kalitesini her şeyin üstünde tutmak istiyorsanız, fotoğrafları orijinal formatlarında saklamak ve her ay birkaç dolar prim ödemek buna değer olabilir.

Kendinizi sabit tutun veya bir tripod kullanın

Şehir silüeti çekimleriniz biraz dengesiz görünüyorsa veya gün batımı sırasındaki fotoğraflarınız biraz bulanık görünüyorsa, fotoğrafçının en kullanışlı aracı olan tripoda aşina olmalısınız. Morgado, "İyi bir tripod … kesinlikle gereklidir, ancak akıllı telefon fotoğrafçıları için genellikle dışarıda bırakılır" diyor.

Elbette, sabit bir el her zaman titrek olandan daha iyidir, ancak fotoğraflarınıza kendi dönüşünüzü koyma söz konusu olduğunda, ikisi de tripodun çok yönlülüğüyle boy ölçüşemez. "Size inanılmaz bir dizi yeni teknik ve fotoğraf stili sunuyor: uzun pozlamalar, hızlandırılmış çekimler, düşük ışıkta fotoğrafçılık, ışıkla boyama ve diğer birçok kullanım."

Cep boyutunda tripodlar akıllı telefon fotoğrafçılığı için mükemmeldir ve genellikle cihazdan bağımsızdır, yani onu hemen hemen her telefonla kullanabilirsiniz. Daha profesyonel tripodlara veya omuz askıları gibi diğer kamera aksesuarlarına yapıştırmak için yerleşik montaj dişleri olan akıllı telefon kılıfları bile satın alabilirsiniz.

Deklanşör düğmesiyle uzaktan gidin

Bir zamanlayıcı ayarlamaktan ve yalnızca korkunç bir resim elde etmek için kareye girmekten nefret mi ediyorsunuz? Uzak bir deklanşöre, daha sabit bir el gerektiren görüntüler veya otoportreler çekmek için ideal bir aksesuara ihtiyacınız var gibi görünüyor. Mimari fotoğrafçılığı genellikle uzun pozlamalar gerektiren Morgado, "Ekrana dokunmak, ne kadar dikkatli olursanız olun, fotoğrafçılığınızı etkileyecek titreşimlere neden olur" diyor. "Uzun pozlamalar ve gece fotoğrafçılığı için zahmetsiz ve kesinlikle tekniğinizi geliştirecek."

Samsung'un Galaxy Note serisi akıllı telefonları gibi bazı cihazlarda, göze çarpmayan bir uzaktan deklanşör düğmesi işlevi gören ve çekime hazır olduğunuzda elinize veya cebinize gizlenebilen dahili bir ekran kalemi bulunur. Android hayranı değil misiniz? Uzak kepenkler cepte taşınabilir, ucuzdur ve telefonunuza Bluetooth ile bağlanır.

Veya (Android) telefonunuza fotoğraf çekmesini söyleyin

Akıllı telefonunuz zaten sürekli dinlediği ve dikkatini çekmenizi beklediği için, neden onun selfie'lerinizi de çekmesini sağlamayasınız?

Android akıllı telefonlarda Google Asistanınızdan bir fotoğraf, özçekim veya zamanlı görüntü çekmesini isteyebilir ve akıllı telefonunuzun kamera uygulamasını açmasını izleyebilirsiniz. Google'ın Pixel akıllı telefonlarında, Top Shot ve Photobooth gibi AI destekli yüz algılama özellikleri sayesinde, ister kocaman bir gülümseme ister bir öpücük olsun, Google'ın bir fotoğraf için mükemmel anı otomatik olarak algılamasını sağlayabilirsiniz.

İOS'ta Siri, kamera uygulamasını sizin için açacak, ancak düğmeye kendiniz basmanız gerekecek.

Pozlama ile deneme

Pozlama, herhangi bir fotoğrafı yapabilir veya bozabilir ve bir konuyu tüm ihtişamıyla sergilemekle, onları gerçek benliklerinin gölgesi gibi gösteren bir çekimle sonuçlanmak arasındaki farktır. Oji, “Fotoğrafını çektiğiniz konuya odaklanmak için her zaman ekrana dokunun” diyor. “Bu, özellikle insanları gökyüzüne karşı çekerken kullanışlıdır. Karanlık görüntülere sahip olmanızı engeller.”

Tabii ki, tüm takipçilerinize göstermeyi umduğunuz sanatsal görünüm buysa, kolay bir düzeltme var. "Silüetler istiyorsanız, nesnelerinizi az pozlamak için gökyüzüne hafifçe dokunun."

Portre Modu, ışık olduğunda çalışır

Profesyonel kameralarda çekilen fotoğraflarda bulunan sığ alan derinliğini simüle eden herhangi bir cihazın “portre modu” özelliğini kullanmak, genellikle size görsel olarak daha çekici bir çekim sağlayacaktır. Oji, “İnsanların portrelerini çekmek için daha iyi” diyor.

Herkes pahalı bir "gerçek" kameradan gelen bir fotoğrafın görüntüsünü severken, özellikle ortamınız loş ışıklı odalarda olduğu gibi portre çekimlerine tam olarak elverişli değilse, buna çok fazla güvenmek yardımcı olmaktan çok zarar verebilir. "Ama bir iPhone kullanıyorsanız, portre modunu yalnızca yeterli ışığınız olduğunda kullanın."

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin
Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin
Daha İyi Akıllı Telefon Fotoğrafları Çekmek İster misiniz? Profesyonel Fotoğrafçılardan Bu 10 İpucunu Deneyin
https://lh3.googleusercontent.com/-rvhO3KDfSxg/YQW-XV00WSI/AAAAAAAAK3g/MHzkb62Xz-Ex6uNPlNswNOogSSLDMzo4gCLcBGAsYHQ/w640-h426/evening-1840180_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-rvhO3KDfSxg/YQW-XV00WSI/AAAAAAAAK3g/MHzkb62Xz-Ex6uNPlNswNOogSSLDMzo4gCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/evening-1840180_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/08/daha-iyi-akll-telefon-fotograflar.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/08/daha-iyi-akll-telefon-fotograflar.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy