Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

 Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

İnsanlar her zaman kameralarıyla fotoğraf çekerler ama herkes kendine “fotoğrafçı” diyemez. Herhangi bir atıcı için fotoğrafçılığa girmek ve bunu bir hobi ya da kariyer yapmak istemek genellikle yeni bir ilgi düzeyi gerektirir. Aynı zamanda, potansiyel harcamalar ve edinmeniz gereken çok miktarda bilgi, hevesli herhangi bir fotoğrafçı veya yeni başlayan bir fotoğrafçılık kariyerine başlayan herkes için çok zor olabilir.

Peki atılacak ilk adım nedir? Herhangi bir fotoğrafçı size fotoğrafçılığa girmenin tek bir yolu olmadığını söyleyecektir. Aslında amatör fotoğrafçılık yolculuğunuza başlamanın birçok yolu var.

Endişelenme, oldukça kolay. Ve hangi ipucuyla başlarsanız başlayın, bu alanda büyüme güdünüzü desteklediğiniz sürece tutkunuz ve ilginiz mutlaka sizi bir yere götürecektir.

Fotoğrafçılığa başlamak ister misiniz? İşte ipuçlarımızdan bazıları:

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

1. İlhamınızı bulun

Kendinizi en çok portre çekerken mi buluyorsunuz? Soyut görüntülerden mi yoksa çarpıcı manzaralardan mı hoşlanıyorsunuz? Belki de etkinlik fotoğrafçılığına girmek istersiniz? Yoksa gözünüze çarpan her anı ve nesneyi mi yakalamak istiyorsunuz? Fotoğrafçılığa başlamak istemenize neden olan şey her neyse, ona tutunun ve yeni keşfettiğiniz tutkunuzu büyütmek ve takip etmek için ilham kaynağınız olarak kullanın.

İlhamınızı bulmanın iyi bir yolu, zaten ne yapmaktan hoşlandığınızı bulmaktır. Seyahat etmeyi seviyorsanız, seyahat fotoğrafçısı olarak başlayabilirsiniz. Benzer şekilde, sporla ilgileniyorsanız, aksiyon ve spor fotoğrafçılığını deneyebilirsiniz. İlginizi çekebilecek farklı fotoğraf türlerini denemekten çekinmeyin!

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

2. İyi bir kamera edinin

Konunuzun ne olmasını istediğiniz konusunda oldukça iyi bir fikre sahip olduğunuzda, bu harika fotoğrafları çekmeye başlamak için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey iyi bir kameradır. Günümüzün amatör fotoğrafçıları, ellerine alabilecekleri çok çeşitli kameralara sahip oldukları için şanslılar . Sadece birkaç yıl önce, kompakt bas-çek fotoğraf makineleri ile daha profesyonel DSLR fotoğraf makineleri arasında görüntü kapasitesi ve fiyat açısından önemli bir fark vardı. Artık fotoğrafçılığı yeni öğrenen herkes , yalnızca çok hafif olmakla kalmayıp aynı zamanda profesyonel, dergi kalitesinde görüntüler sunabilen, uygun fiyatlı, orta düzey profesyonel aynasız fotoğraf makineleri satın alabilir . Ancak ne seçerseniz seçin, fotoğraf makinenizi nasıl kullanacağınızı ve tercih ettiğiniz fotoğraf türüne uymasını öğrenmeniz önemlidir.

Dedikleri gibi, en iyi kamera yanınızdaki kameradır.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

3. Dikkatlice oluşturun

Fotoğrafçılıkta her zaman nicelikten çok kalite ön plandadır. Yüzlerce fotoğraf çekmek, özellikle de çekimler iyi düşünülmemişse, fotoğrafçı yapmaz. Kamerayı yüzünüzün yakınında tutmadan ve deklanşöre basmadan önce, sahneyi incelemek için birkaç saniye ayırın, öznenize doğru şekilde odaklanın ve çekiminizi dikkatlice çerçeveleyin. Profesyonellerin dediği gibi, her şeyin fotoğrafını çekmeyin, KISS (Basit Tut, Aptal). Kameranın sağa doğru basit bir eğimi veya hareketi, bir hikaye ekleyebilir ve bir fotoğrafa hitap edebilir, bu nedenle bu vizörü iyi kullanın.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

4. Manuele gidin

Fotoğraf makinenizi tanımaktan bahsetmişken, bilinmeyen korkunuzu yenerek ve tam kılavuza giderek harcadığınız zor kazanılmış paralardan gerçekten en iyi şekilde yararlanmalısınız. Kamera işlevlerini ve özelliklerini, özellikle de Diyafram, Deklanşör Hızı ve ISO gibi pozlama üçgenini daha iyi anlamak için çok zaman harcamanız veya yatırım yapmanız gerekebilir, ancak sonuçlar işe yarar ve fotoğraflarınızda görünür. Ayarlarınızı manuel olarak yapmak , yaratıcı olanaklar ve görüntü çıktılarından oluşan yepyeni bir dünyanın kapılarını açar. Bu tür fotoğrafları nefes kesen, bulanık arka planlar ve muhteşem gece çekimleri ile çekmek istiyorsanız, manuel gitmek doğru yoldur.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

5. Bir çalıştaya katılın

Bir fotoğraf makineniz olmasa veya amatör fotoğrafçılığa ilgi duymasanız bile, bir fotoğrafçılık atölyesinden veya eğitiminden öğrenebileceğiniz çok şey var . Atölyeler size kamera ayarlarından çerçeveleme kurallarından profesyonel ışıklandırma ve fotoğraf düzenleme gibi daha ileri düzey derslere kadar her şeyi öğretir. Ve her şeyin özüne girmenin yanı sıra, fotoğraf çekme konusunda size yepyeni bir bakış açısı ve bir fotoğrafı görsel olarak çekici kılan şeyler sunar. Doğru ve kapsamlı bir fotoğrafçılık eğitimi almak için gerçekten en iyi seçenek.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

6. Işığı nasıl “okuyacağınızı” öğrenin

Bir fotoğrafı çekebilecek veya bozabilecek en önemli faktörlerden biri ışıktır. Bu nedenle, bir fotoğrafçının onu kendi yararına kullanmayı öğrenmesi önemlidir. İyi pozlanmış görüntüler çekmek için dağınık güneş ışığı veya mevcut herhangi bir iç mekan aydınlatması gibi ortam ışığıyla yetinebilirsiniz, ancak konunuzu veya eklenen ışık kaynaklarını konumlandırmayı öğrenmek fotoğraflarınıza farklı bir dokunuş ve his verebilir.

Yeni başladığınızda ve henüz ışık değiştiricilere (stüdyo ışıkları) ve bağımlı flaşlara erişiminiz olmadığında, ışığın yönünü “okuyabildiğinizde” ve reflektörler ve DIY ışık filtreleri gibi aksesuarlar kullanarak onu manipüle ettiğinizde yardımcı olur. bir sahnede manuel olarak güzel vurgular, gölgeler ve silüetler oluşturun.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

7. Aktif olun

Deneyim gerçekten en iyi öğretmendir. İstediğiniz kadar çalışabilir ve kamera ayarlarınızla uğraşabilirsiniz, ancak fotoğrafçılığı gerçekten öğrenmenin tek yolu kameranızı her yere götürmek ve çekim için zaman ayırmaktır. Ne de olsa, öğrendiklerinizi pratik yapmak ve uygulamak için oraya gidip fotoğraf çekmekten daha iyi ne olabilir? Boş zamanlarınızda fotoğraf makinenizi elinizin altında tutmaya karar verdiğinizde ve diğer fotoğrafçı arkadaşlarınızla çekim etkinlikleri düzenlediğinizde fotoğraf makineniz ve kendi sanatsal yetenekleriniz hakkında ne kadar çok şey keşfedeceğinize şaşıracaksınız.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

8. Acele etmeyin

Herhangi bir hobi veya meslekte olduğu gibi, öğrenme ve büyüme zaman alır. Profesyonel olmak için acele etmek, amatör bir nişancı olarak üzerinizde gereksiz bir baskı oluşturmakla kalmayacak, aynı zamanda yaptığınız işten keyif almanızı da engelleyecektir. Kendinizi diğer daha gelişmiş nişancılar gibi olmaya veya yakın zamanda kullanamayacağınız pahalı teçhizat satın almaya zorlamayın.

İlerlemenizi yavaşlatın ve büyük ilerlemeden veya yetenek ücreti talep etmeden önce yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek, denemek ve hatta imza tarzınızı keşfetmek için zaman ayırın.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

9. Donanımınızı genişletin

Kameranız tam manuel moddayken bile çekim yapmaya alıştıktan sonra, sonunda seviye atlamak ve fotoğraflarınızın kalitesini artırmak isteyeceksiniz. Özellikle öznenize daha iyi odaklanmayı ve arka plan bulanıklığınızın (veya bokeh efektinin) kalitesini iyileştirmeyi seviyorsanız, geniş diyafram açıklığına sahip lenslere sahip olmak isteyebilirsiniz . Ek lenslerin yanı sıra, yeterli ortam ışığının olmadığı durumlar için harici flaşlar satın almak isteyebilirsiniz; daha yavaş deklanşör hızlarında daha rahat çekim için kullanışlı bir tripod ; hatta uzun süreli çekimler için ekstra güce sahip olmanızı sağlayan bir pil tutacağı.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]

10. Bir akıl hocası bulun

İlhamınızı bulmanın yanı sıra, size ilham verebilecek birini bulun. Bu kişi bir atölye öğretmeni, bir arkadaş ya da uzun süredir fotoğrafçılık yapan tanıdığınız herhangi biri olabilir. Bir akıl hocası size kamera ve fotoğrafçılık püf noktaları öğretebilir, size birçok faydalı ipucu verebilir, öğrenme deneyimlerini paylaşabilir ve fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olmak için olabilecek tüm soruları yanıtlayabilir. Hatta akıl hocanızla birlikte etiketlenebilir, çalışma ortamını ve atışlarını nasıl yaptığını gözlemleyebilir ve hatta daha fazla deneyim kazanmanıza yardımcı olmak için bazı ikinci atıcılık görevlerinde yardımcı olabilirsiniz.

Bir gün, bilginizi aktarma ve başka bir amatör fotoğrafçıya akıl hocalığı yapma onuruna da sahip olacaksınız.

YORUMLAR

Ad

Canon,5,Çekim Teknikleri,10,Drone fotoğrafçılığı,2,Fotoğrafçılık Eğitimleri,13,İnceleme,16,Mobil Fotoğrafçılık,9,Nasıl Yapılır,4,Nikon,9,Panasonic,1,Satın Alma Rehberi,4,Yeni Yayın,81,
ltr
item
Fotoğrafçım: Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]
Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]
Fotoğrafçılığa Nasıl Başlanır? [2021]
https://lh3.googleusercontent.com/--Fa4ZK-a_ZE/YQangVYkQKI/AAAAAAAAK7M/YzkwhIzE6-MNYgPEt49saMIeoyDRYb8ogCLcBGAsYHQ/w640-h426/camera-1239384_960_720.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/--Fa4ZK-a_ZE/YQangVYkQKI/AAAAAAAAK7M/YzkwhIzE6-MNYgPEt49saMIeoyDRYb8ogCLcBGAsYHQ/s72-w640-c-h426/camera-1239384_960_720.jpg
Fotoğrafçım
https://www.fotografcim.net/2021/08/fotografclga-nasl-baslanr-2021.html
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/
https://www.fotografcim.net/2021/08/fotografclga-nasl-baslanr-2021.html
true
7972610444509560704
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts Devamı Devamı Oku Reply Cancel reply Delete Yazar Anasayfa PAGES POSTS View All RASTGELE YAYINLAR Liste Arşiv SİTEDE ARAMA Tüm Gönderiler Not found any post match with your request Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share. STEP 2: Click the link you shared to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy